Megarecenze MDA Compact: strčte komunikátor do kapsy

Se slovem komunikátor se často spojují výrazy jako vybavený, multifunkční, ale zároveň také velký a nepohodlný pro každodenní nošení. Poslední dvě slova můžeme škrtnout, je zde totiž MDA Compact. Přečtěte si podrobnou recenzi tohoto výjimečného zařízení.

MDA Compact je výrobek společnosti HTC, která stojí za předchozími generacemi komunikátorů této řady: MDA/XDA/Dataphone 1 až 3. U nás jej oficiálně prodává T-Mobile, přístroj lze ale koupit také v běžných kamenných i internetových obchodech za cenu okolo dvanácti tisíc korun. T-Mobile komunikátor softwarově upravuje k obrazu svému. Při prvním spuštění se instalují některé aplikace včetně lokalizace, mění se barvy prostředí a automaticky se provede jinak uživatelsky nepřívětivá konfigurace datových připojení.

T-Mobile nám k testu bohužel poskytnul testovací verzi přístroje. Projevovala se nestabilitou, přístroj se neustále samovolně resetoval, mazal data při výměně karty SIM, chyběly některé informace v systémových nastavení. Stačilo ale zakázat instalaci lokalizace a po problémech jakoby se slehla zem. Absence českého prostředí ale rozhodně není překážkou pro napsání této recenze.

Revoluce nebo evoluce?

Nový MDA Compact bych nejraději označil za revoluční zařízení. To ale nemohu. Byly zde a stále jsou další komunikátory postavené na stejné platformě, se stejnými schopnostmi. Přesto je MDA Compact něčím výjimečný: svou velikostí. Srovnání Compactu s „dospělým“ MDA III je podobné jako srovnání Nokie 9300 a 9500 Communicator. Zařízení jsou funkčně slabší, vynahrazují to však svými rozměry, díky kterým můžete mít toto zařízení neustále při sobě. MDA III i 9500 můžete nosit v kufříku, batohu či na opasku, do kapsy se ale nevejde. Uživatelé těchto zařízení si často kupují druhý malý telefon, který berou do společnosti, v létě k přehradě nebo třeba na sporty. Zavedená fráze „pohodlný internet a přístup k emailům kdekoli“ tím postrádá významu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na MDA Compact zepředu

Ano, jsou zde chytré telefony, které jsou schopny komunikátory v některých směrech nahradit. Další schopnosti a možnosti jsou jim ale – kvůli malým nedotykovým displejům a nižšímu výkonu – zapovězeny. Compact svou koncepcí stojí na pomezí mezi chytrými telefony a komunikátory. Díky velikosti jej můžete mít opravdu vždy a všude, přitom ale nejste ochuzeni o všechny funkce známé z plnohodnotných kapesních počítačů a komunikátorů na platformě Windows Mobile.

Řeč čísel

Zabředněme na chvíli do řeči čísel a udělejme srovnání s nejbližší konkurencí:

  MDA Compact  MDA III  Nokia 9300  SE P910i  Treo 600

výška

108 mm

125 mm

132 mm

115 mm

112 mm

šířka

58 mm

72 mm

51 mm

58 mm

60 mm

tloušťka

18 mm

19 mm

21 mm

26 mm

22 mm

hmotnost

150 g

205 g

167 g

155 g

175 g

Tabulka: srovnání rozměrů a hmotnosti vybraných komunikátorů

Jak je vidět, Compact vítězí ve všech směrech s výjimkou šířky. Rozměry Compactu jsou opravdu příjemné. Důležitá je hlavně tloušťka, díky které Compact v těsné kapse kalhot skoro neucítíte. Compact je v kapse dokonce příjemnější nežli menší, avšak tlustá Motorola MPx200. Rozměry ale nejsou vším: Všechny hrany Compactu jsou příjemně zaoblené a nikde nevyčnívá žádná část, které by hrozilo zlomení při pádu. Při uchopení do rukou ale překvapí trochu vyšší hmotnost.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s platební kartou a Sony Ericssonem P900

Anténa je integrovaná a příjem hodnotím – po testech ve špatně pokryté oblasti – za srovnatelný s běžnými mobilními telefony. Myslím, že externí anténa je přežitkem a argumenty podporující anténu jako pomocníka při manipulaci s telefonem považuji za historické.

Vzhled jako od Apple

Celkový design Compactu bych označil za minimalistický, jednoduchý a možná i nenápadný. Setkal jsem se dokonce s označením milý. Vše je hezky zakulacené a nikde nenajdete designérský výstřelek či pokus šokovat. Mnozí vidí v Compactu náznak Applu, což je dáno zejména šedivou barvou, která komunikátoru dominuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky světlé šedé připomíná Compact design od Apple

Základní barvou Compactu je velmi světle šedá. Tmavší šedou jsou pak vyvedena ovládací tlačítka pod displejem. Profil černého plastu táhnoucí se okolo celého komunikátoru je vroubkovaný, což považuji za jednoduchý a maximálně účinný trik pro vylepšení celkové image přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hrana okolo přístroje je nevšedně vroubkovaná

Materiál v přední části příjemně chladí, což by značilo použití kovové slitiny, přiklonil bych se však jen k plastu s výbornou povrchovou úpravou. Výrobce má s totiž tímto materiálem bohaté zkušenosti. Dílenské zpracování je na výborné úrovni. Všechny části perfektně lícují a při promačkání je přístroj pevný. Zavrzání se nedočkáte dokonce ani od zadní plastové skořepiny zakrývající baterii.


V následující kapitole podrobně popíšeme ovládací prvky, které se nacházejí na komunikátoru. Zbude místo i pro hodnocení displeje

Témata článku: , , , Motorola MPx200, Nokia 9300, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, WinAmp, Výborná výdrž, Využití internetu, Str, Mega, Komunikátor, Rozměrná baterie, Podrobný pohled, Mega +, Rozšíření funkcí