Megarecenze Sony Ericsson W950i: nejlepší Walkman všech dob

Nejdražší Walkman v historii telefonů Sony Ericsson, v současnosti nejdražší model výrobce vůbec. Žádný jiný pomerančový mobil zatím neměl operační systém. Model W950i má nejlepší MP3 přehrávač, který jsme kdy vyzkoušeli, včetně perfektního rádia a kvalitních sluchátek. V těle schoval 4 GB volného místa a podporu 3G sítí.
Megarecenze Sony Ericsson W950i: nejlepší Walkman všech dob

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální snímky Sony Ericssonu W950i

Klíčové vlastnosti:

 • operační systém Symbian s platformou UIQ 3.0
 • flash disk s kapacitou 4 GB
 • velký dotykový displej
 • podpora sítí UMTS
 • výtečný propracovaný MP3 přehrávač
 • výborná hudební produkce
 • možnost vypnutí animací nabídky
 • špičková konstrukce
 • bohaté příslušenství
 • možnost připojení vlastních sluchátek
 • originální plochá klávesnice
 • bezvadné FM rádio s RDS a dopravními informacemi

Hlavní nedostatky:

 • nezná vyzváněcí profily
 • absence Wi-Fi a EDGE
 • bez dotykového pera se jen těžko obejdete
 • bez vestavěného fotoaparátu
 • v balení není druhý stylus
 • lesklá plocha dotykového displeje
 • slovník T9 zkracuje zprávy
 • vysoká cena

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W950i osobně

Sony Ericsson W950i je bez řečí nejlepší hudební mobil z produkce značky. Nejdražší Sony Ericsson v nabídce, i manažerský P990i stojí méně. Zároveň jde o vůbec první z řady Walkmanů, který se honosí prostředím operačního systému. To skýtá nebývalé možnosti v rozsahu a možnostech nastavení při přehrávání hudebních souborů. K tomu se přidá 4GB flash disk a konkurence Nokie N91 je v plné zbroji. Už na výstave CeBIT 2006 nám W950i učaroval, po zkušenostech s MP3 přehrávačem samotným, které jsme zveřejnili o víkendu a které najdete v samostatných kapitolách, se s vámi můžeme podělit o recenzi finálního kusu.

Konstrukce nepadá daleko od M600i

V produkci značky originálním lehkým smartphonem je model M600i určený pro práci. Výrobci v jeho bohaté řadě hudebních mobilů s pomerančovými barvami až doteď citelně scházel „přehrávač s funkcemi mobilu“, který by disponoval operačním systémem. Nebylo proto schůdnější cesty než vzít M600i a přepracovat jej do podoby Walkmanu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson M600i a W950i

Konstrukčně se tak změnilo jen málo. A je to dobře, už v recenzi M600i jsme si pochvalovali špičkové zpracování použitých materiálů a lícování, tuhost těla. Sony Ericsson W950i jen nepatrně zchudl v pase a na výšce, aby se dostal na výsledných 106 × 54 × 15 milimetrů. Obzvláště poslední hodnota je u smartphonů nebývalým číslem, tenčí je v dané kategorii snad pouze Motorola Q. I když spadá v naší srovnávací metodice model W950i do třídy těžkých mobilů, mezi těma s operačním systémem je 110 gramů znovu výborná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran

Protože je Sony Ericsson W950i zaměřen na mladé aktivní uživatele, nejsem si jist, zda se bude všem jeho extrémně přísný a uhlazený design líbit. Zhodnoťte sami. Jestli držíte spolu se mnou nový Walkman v ruce (v prodeji za 18 tisíc), dáte mi za pravdu, že je to příjemný pocit. Ne snad kvůli výjimečnosti přístroje díky ceně a novosti, ale díky jeho úžasné pevnosti. Jednolitý přední kryt nedělí už ani tlačítka klávesnice, i ta se schovala pod něj. Zadní kryt je rozdělen pouze na dvě poloviny a spoje stříbrného lemování jsou zapracovány tak, že je těžké je letmým pohledem najít. Po M600i uděluji v konstrukci W950i další absolutorium.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • srovnání velikosti s platební kartou

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s Nokií N73

Zadní kryt lithium-polymerového akumulátoru s kapacitou 950 mAh jezdí při otevření po dlouhých kolejnicích, sedí pevně. Zkoušíme v pořadí druhý vzorek (první jsme museli vracet kvůli problémům se systémem) a u prvního jsme zaznamenal slabou vůli v dorazu zasunutí krytu. Bohužel vám teď nejsem s to říci, zda šlo o předprodukční vzorek či nikoli. Zkoumejte proto bedlivě na prodejně vlastní vybraný kus.

Klepněte pro větší obrázek
Po sejmutí krytu baterie

Výdrž baterie je diskutabilní, málokdy vám v tomto můžeme referovat zcela přesně; telefon testujeme velmi intenzivně a rozhodně se zapotí více, než kdybychom jej nosili v kapse tři měsíce a pak teprve psali recenzi. Na každý pád bude potřeba dobíjet co druhý den, a když budete poslouchat muziku náruživě, bude třeba napájet mobil energií každý večer. Karta SIM se vkládá do místa u levého horního rohu baterie, do úzké štěrbiny. Abyste ji mohli vysunout zpět a vyjmout, je třeba povytáhnout tenký plíšek s tvarováním pro nehet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šachta pro kartu SIM • uchycení dotykového pera uvnitř telefonu

Jenom jedno párátko a blikneme si

Dotykové pero dostalo „vlaječku“ a hrot v oranžových barvách Walkman, stejně zbarvené jsou i mřížky reproduktorů a některé další prvky komunikátoru. Obě krajní části pera se dají odšroubovat a v případě nutnosti vyměnit. V krabici jsem ale nikde nenašel ještě náhradní stylus. Pro klid duše by se hodil, manažerský P990i jej má. Nemyslím si, že umístění pera je dobrou volbou. Levý roh je pro mě coby praváka držícího dotykový smartphone v levé ruce zbytečně daleko. Sony Ericsson P910i měl stylus vpravo a tak se mi pracovalo pohodlněji. Levákům ovšem svědčí přesný opak.

Klepněte pro větší obrázek
Malé dotykové pero je v balení pouze jedno

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus se vysouvá  z levého rohu přístroje • oranžové konce jsou demontovatelné

Vedle otvoru pro dotykové pero je sklíčko infraportu, vzhledově pěkně skloubené s hlavním vypínačem. Ten slouží i k přepnutí do flight módu bez aktivace komunikační části. Bohužel není možné telefon nastartovat bez vložené karty SIM. Konkurenční Nokia s tím nemá problém. Aby nepřišlo sklíčko infraportu nazmar, je pod ním ještě červená dioda, která v případě nízkého stavu energie akumulátoru informuje uživatele poblikáváním o nutnosti dobití.

Klepněte pro větší obrázek
Sklíčko infraportu s hlavním vypínačem


Další kapitola – klávesnice a další prvky, displej, ovládání

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Walkman, Motorola Razr, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Sony Ericsson M600i, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Jediný displej, Lesklá plocha, Výborná hodnota, Son, Dnešní doba, Levý roh, Mega, Vybraná položka, Barevný puntík, Plochá klávesnice, TLS, Walk, Rychlé listováníJak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty