Meizu MX3: cizinec s obří pamětí [videotest]

Meizu MX3 se oficiálně prodává pouze v Číně. Je však natolik atraktivní, že se o něj zajímá i Evropa. Dokáže nabídnout až 128 GB paměti.

Meizu MX3 je aktuálním vlajkovým modelem čínského výrobce, který se postupně od produkce hudebních přehrávačů dostal až ke smartphonům. Nikdy přitom neskrýval inspiraci Applem, ať už po stránce designu samotných zařízení, grafického vzhledu prostředí nebo podoby webových stránek. V domovské Číně patří tato značka k velmi oblíbeným, ke globální distrubuci se ale firma zatím neodhodlala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Meizu MX3 na produktových snímcích výrobce Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/meizu-mx3-az-128-giga-v-zakladu-preview/sc-3-a-1324688/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Meizu ve svých smartphonech používá operační systém Android, který je takřka k nepoznání modifikovaný. Tato nadstavba pak vystupuje jako samostatná platforma a nazývá se Flyme OS. Obsahuje ji i Meizu MX3, které bylo představeno v říjnu minulého roku a pochlubit se může špičkovou výbavou v čele s vynikajícím pětipalcovým FullHD displejem, osmijádrovým procesorem Exynos 5 Octa nebo vnitřní pamětí odškálovanou od 16 až do 128 GB.

Po stránce konstrukce patří Meizu MX3 mezi povedené kousky. Nebudeme spekulovat nad mírou podobnosti s iPhonem. Pokud bychom nějakou našli, tak by nás odkazovala stejně na dnes už historický iPhone 3G(S). Důležité je, že telefon je zpracován kvalitně, nikde nic nevrže a i když se plastová záda dají s trochou námahy sundat, konstrukce vykazuje pevnost jako u monolitických smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trochu zvykat si nejspíš budete muset na grafické prostředí telefonu. Je sice postaveno na Androidu 4.2, ale uvnitř nabídek vás žádná familiárnost se systémem od Googlu nečeká. Vše je od základu přepracováno do podoby nadstavby Flyme OS, která má svou logikou blízko například k MIUI od Xiaomi. Není ale tolik propracovaná, nenabízí tolik možností nastavení a patrná je zde snaha o co možná nejvyšší míru zjednodušení. Po grafické stránce (alespoň při defaultně nastaveném grafickém profilu) je to otrocká kopírka iOS7. Ploché ikony a agresivní „zvýrazňovačové“ barvy nemusí každému vyhovovat.

Ukázky prostředí:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co však musíme pochválit, je výborné sladění hardwaru se systémem. V tomto by se i někteří zavedení světoví výrobci mohli učit. Prostředí nikde nezadrhává, animace jsou plynulé a aplikace se spouští bez prodlení. Osmijádrový procesor od Samsungu sice neumí využít všechna jádra najednou, ale i tak výkonnostně nezaostává například za čipsety Snapdragon 600. Ani s výdrží na baterii na tom není Meizu vůbec špatně. Dočkat se můžete klidně i dvoudenního používání bez nabíječky, samozřejmě ale hodně záleží na způsobu používání. Tradičně nejvíce telefon vybíjí sledování videa a prohlížení internetu přes 3G.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotky jsou místy trochu přepálené a při zvětšení na originální velikost se ztrácí některé detaily. Dobrá je naopak barevná věrnost i automatické vyvážení bílé.

Osmimegapixelový fotoaparát patří u Meizu spíše mezi lepší průměr, ale výraznou slabinu telefonu určitě netvoří. Z multimédií potěší velmi kvalitní zvukový výstup, podle dostupných zdrojů by MX3 mělo obsahovat audiočip Wolfson WM5102. Naopak se v telefonu nedočkáte klasického FM rádia. Vadou na kráse je nemožnost rozšířit vnitřní paměť, na druhou stranu je na výběr dostatečné množství paměťových variant. Ta nejnižší 16GB, kterou jsme testovali my, neobsahuje NFC. Žádná varianta potom nepodporuje LTE, to je dáno vlastnostmi čipsetu Exynos 5 Octa. Maximální rychlosti přenosu operátorských dat jsou tak na úrovni HSPA+.

Ukázkové video:

Meizu MX3 je sympatický, kvalitně zpracovaný smartphone, kterému ovšem pro použití u nás nehraje do karet několik faktorů. Předně se do ČR oficiálně nedováží. Několik obchodů jej nabízí, ale půjde vždy o nemnohokusové dodávky. Další překážkou je absence češtiny v prostředí. Zatím zde neexistuje taková komunita jako například okolo smartphonů Xiaomi, takže ani pokud by vám nevadila angličtina v prostředí, stejně budete ochuzeni o české znaky na virtuální klávesnici. Prostředí nemá oficiálně vstup do marketu Google Play, samozřejmě i to se dá obejít. Meizu MX3 je tak spíše telefonem pro pokročilejší uživatele nebo ty, kteří chtějí smartphone s 128GB pamětí. Cenovky se v českých e-shopech pohybují od 10 do 18 tisíc korun.

Plusy:

 • kvalitní konstrukce
 • perfektní FullHD displej
 • slušný výkon, dostatek RAM
 • dobře odladěné prostředí
 • slušná výdrž na baterii
 • možnost zvolit variantu s obří pamětí 128 GB

Minusy:

 • hůře dostupný slot na SIM
 • pro někoho možná až příliš zjednodušené prostředí
 • v prostředí chybí čeština
 • nepodporuje paměťové karty
 • neexistuje oficiální distribuce
 • 16GB neobsahuje NFC

Za zapůjčení Meizu MX3 děkujeme e-shopu android-store.cz, kde můžete vedle androidů známých značek zakoupit i jiné exotické mobily.

Diskuze (39) Další článek: Vodafone v únoru: „turbo“ telefony se slevou 2 000 Kč

Témata článku: Meizu, , , , , Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Meizu MX3, Zpracovaný smartphone, Mei, Dostupný slot, Zjednodušené prostředí, Originální velikost, Zvýrazňovač, Kopírka,