Měníte hudební službu? Poradíme, jak přenést skladby mezi Apple Music, Spotify a nejen mezi nimi

  • Přemýšlíte, že změníte hudební službu?
  • Přenos hudby nemusí být složitý, stačí jen správná aplikace
  • Poradíme jak hudbu snadno přenést ze Spotify, Apple Music a dalších

Už dávno odzvonilo dobám lokálně uložené (koupené) hudby a sdílení mp3 souborů písniček. Dnes hudebnímu trhu dominují streamovací služby. Hráčů na tomto poli je několik, ovšem těmi největšími službami na trhu jsou aktuálně kralující Spotify a o kus za ním Apple Music. V době psaní článku tyto dvě služby ovládali zhruba polovinu celého trhu. Druhou polovinu si pak musí rozebrat spousta menších hráčů.

Uživatelé těchto služeb jsou většinou velmi loajální kvůli velkým bariérám službu opustit. Přeci jen, když si někde dlouhé měsíce či roky budujete velkou knihovnu hudby s alby a playlisty, těžko se pak přechází někam jinam. Dobrou zprávou však je, že přechod mezi službami je dnes již možný.

První a nejjistější variantou je vyhradit si na to hodiny času a postupně vyhledat a zmigrovat album po albu, skladbu po skladbě a pokud u nové služby máte Premium účet a je to podporováno, tak také ručně přenést respektive znovu nahrát vámi vlastněné skladby, které na těchto platformách nejsou. Problém ale je, že tento proces trvá velmi dlouho.

Klepněte pro větší obrázek
Nevyhovuje vám vaše hudební služba? Nebojte se ji změnit, je to snadné

Mnohem efektivnější je využít některých služeb třetích stran. Zde je ale hned nutné zmínit několik úskalí. Tyto služby nemusí být zdarma (ač samotná migrace většinou je), ale musíte počítat s tím, že všechny vyžadují přístup k vašim účtům do obou streamovacích služeb mezi kterými chcete hudbu přenést, což může být pro některé potencionální bezpečnostní riziko.

Je tedy na vás zda jste ochotni tento krok, který vám ušetří mnoho práce učiníte. V pozitivním případě je pak další velkou otázkou mezi jakými platformami chcete migrovat. Každá totiž funguje malinko jinak a umožňuje těmto službám přistupovat k jiným datům. Některé služby mají dokonce některé informace pouze pro čtení, takže migraci nabízí pouze jednosměrně.

Z jakých služeb jde hudba přenést? 

Z většiny služeb. Pokud navíc přecházíte mezi těmi největšími jako Apple Music a Spotify nebo naopak, máte prakticky vyhráno. Obě tyto služby mají obrovské hudební knihovny, takže zde můžete počítat i s tím, že bude většina skladeb převedena. Navíc mezi těmito službami spolehlivě funguje i přenos playlistů, takže ani nepřijdete o vámi roky střádané výběry skladeb.

Spousta služeb nabízí i migraci na YouTube Music, Amazon Music, Tidal, Pandoru a další služby, ale zde už může nastat problém s kompatibilitou a hlavně se shodou skladeb kvůli menší hudební nabídce. V případě migrace ze Spotify/Apple Music na YouTube Music je často problém i s převodem alb. Skladby a playlisty ale převést jdou a převede se jich většina, a to i těch českých díky velké knihovně.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi nejznámějšími službami lze skladby pomocí správného nástroje rychle přenést

To může být hlavní problém migrace u dalších služeb jako Amazon Music, Pandora a dalších, kde nemusí být dostupné všechny české skladby a menší je proti těm největším službám i zbylá nabídka. Výhodou je, že ale u většiny, včetně výše zmíněných či dalších jako je Deezer či Napster funguje i obousměrný převod. 

Ačkoliv převod funguje u aplikací poměrně spolehlivě, občas se stane, že některé skladby nerozpoznají. V takovém případě většinou dostanete na výběr, zda skladbu zkusit vyhledat v nové hudební službě ručně nebo ji při převodu ignorovat. Problém jsou pak samozřejmě ručně nahrané skladby, které bohužel přesunout najde a musíte je kdyžtak do nové služby opět manuálně nahrát, pokud to služba podporuje.

Přes tyto aplikace přenesete knihovnu

Služeb existuje několik, ale já mohu osobně doporučit tyto dvě, které se mi v minulosti osvědčily. Každá je navíc pro jinou platformu. Na Apple iOS funguje skvěle aplikace SongShift, na Androidu pro změnu Soundiiz. Tím, že je každá určená pouze pro jeden zmíněný operační systém, tak si ani vzájemně nekonkurují a podle toho jaký telefon máte, v podstatě víte, kterou máte použít. Soundiiz má však tu výhodu, že lze využít i na desktopu skrze web.

Obě ale fungují na stejném principu. V aplikaci si vytvoříte účet a umožníte jim přístup k patřičným hudebním službám. Třeba zmínit, že obě aplikace se tváří jako placené, nicméně to nemusí být vždy nemusí váš případ. Za poplatek jsou totiž jen některé funkce, které nutně nemusíte využít. Jen pak počítejte s některými omezeními.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Soundiiz pro Android má mnohem větší možnosti a podporuje i více hudebních služeb, v bezplatné verzi je však omezena pouze na přenos playlistů

Pokud chcete ušetřit, paradoxně horší je to pro Androidisty. Aplikace Soundiiz je sice opravdu skvěle provedená a nabízí komplexní správu skladeb, možnost přenosu prakticky čehokoliv. Dokonce nabízí i možnost automatické synchronizace knihoven mezi všemi napojenými službami. Háčkem však je, že služba stojí 4,5 Eura měsíčně.

Pokud vám ovšem jde jen o jednorázový převod, není problém si zaplatit aplikaci pouze na jeden měsíc. Přenesené skladby vám po skončení zůstanou. Pokud vám ani tolik za komfort nestojí, stále skladby převedete, jen počítejte s omezeními. Těmi je zde nemožnost přenášet alba či konkrétní skladby. Zdarma vám aplikace dovolí pouze přenos celých playlistů. Pokud si ale playlist dostatečně předpřipravíte a vložíte do něj jen ty skladby, které chcete přenést, tak to může někomu postačovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V aplikaci SoundShift pro iOS jednoduše vyberete hudební skladbu a to, co chcete přenést. O zbytek se postará aplikace sama. Na vás pak zůstane jen zkontrolovat skladby, kde nebyla nalezena shoda a buď zkusit skladby najít ručně nebo je v přenosu ignorovat.

Jablíčkáři mají s aplikací SongShift možnosti větší. Aplikace je rovněž placená za 5 dolarů měsíčně, za kterou získáte opět synchronizaci služeb a možnost převedu mezi více hudebními knihovnami. V režimu zdarma však dovolí přenos mezi vybranými dvěma službami. Přenést přitom jdou alba, skladby i playlisty, takže víceméně vše, co uživatel potřebuje. Jen v bezplatné verze chybí podpora cloudu a přenos je tak daleko pomalejší. 

Jak na převod? Jednoduše. V obou aplikacích si vytvořte účet, připojte požadované služby a aplikace vás již navede sama, co chcete mezi službami přenést. Pozitivní ale je, že přenos jste schopný dokončit i během několika minut, v závislosti na velikosti vaší hudební knihovny. Jak úspěšný přenos bude, záleží na používaných službách i na druhu vašich skladeb. U těch největších služeb ale není problém přibližít se 100% přenosu. Mě osobně se podařilo z Apple Music do Spotify přenést 5 400 skladeb z 5 800 v mé knihovně.

Co umí hudební služby a jak je vybrat?

Diskuze (33) Další článek: Chytré náramky už tolik netáhnou. Zákazníci dávají přednost levnějším chytrým hodinkám

Témata článku: , , , , , , , , , Napster, Pandora, Amazon Music, Pór, Aplikace, Hudební služba, Knihovna, Přenos, Hudba, Deezer, Album, Playlist, Apple IOS, Skladba,