Měsíc se Sony Ericssonem T230 (zkušenosti čtenáře)

Sony Ericsson T230 patří do kategorie spíše těch levnějších mobilů, zároveň ale splňuje současné požadavky mladých lidí. Těmi je zejména barevný displej, podpora MMS zpráv a možnost připojit fotoaparát.
Měsíc se Sony Ericssonem T230 (zkušenosti čtenáře)
Kapitoly článku

Mobilní telefon Sony Ericsson T230 jsem si koupil u Oskara v polovině prosince. Na oficiálních obrázcích se mi moc nelíbil, ale naštěstí vypadá ve skutečnosti lépe než na fotkách. Teprve až jsem ho držel v ruce, uvědomil jsem si, jak je krásný. Jeho tvary připomínají loďku nebo kolébku, na horní straně je širší než dole a po stranách je prohnutý dovnitř, což zajišťuje velmi praktické držení. Je celý stříbrný a vypadá kovově, i když je bohužel pouze plastový. Ohraničení displeje je modré a také po stranách je drobný modrý pruh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

A hned se dostávám k prvnímu závažnému problému. Dole, kde je otvor pro datový kabel, nabíječku a digitální fotoaparát, je obdélníkový lem, který tento výstup ochraňuje. Tento lem je bohužel příliš ostrý a už při prvním dotyku vás bude tlačit. Než například dopíšete zprávu, budete mít pořádně otlačený prst.

Dalším problémem je pevnost konstrukce. Už po první hodině používání jsem musel podložit papírkem zadní kryt telefonu. Pokud totiž telefon dostatečně nepodložíte, nic delšího s ním nenapíšete, protože jakmile zmáčknete písmeno, spodní kryt ujede a vám se nepodaří domáčknout tlačítko. Mezi zadním krytem a telefonem jsou přibližně dva milimetry místa a kryt se pohybuje nahoru, dolů i do stran. Alespoň že nevrže. Takže abych to uzavřel: vzhled telefonu je vynikající, kvalita provedení nedostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: přečtěte si recenzi Sony Ericssonu T230.

Voláme a píšeme zprávy 

Telefonování je na modelu T230 výborné, nikde není slyšet žádné chrčení a zvuk je velice čistý. Jen když si nastavíte hlasitost na maximum, hrozí, že vám úvodní pípnutí před vytočením čísla utrhne ucho. Nechte si poradit a nastavte hlasitost raději tak na polovinu.

Nejsem zastánce psaní s T9, ale telefon tento slovník nabízí. Jen abych to vyzkoušel, napsal jsem rychle „ahoj maminko“, což telefon bez potíží zvládl, a tak snad T9 funguje, jak má. Ovšem jinak si svoje oblíbené psaní SMS na tomhle telefonu moc neužiju. Za prvé je mobil strašně pomalý. Když chci napsat „ahoj“, na tlačítkách napíši všechno, ale na displeji se mi objeví pouze „ah“ a dál musím čekat, dlouho čekat… Dalším problémem jsou tlačítka. Jsou sice od sebe dostatečně vzdálená a jsou poměrně veliká, ale mají hrozně tvrdý stisk a často je vůbec nedomáčknete. Takže se mi občas vyplatí nepsat a raději zavolat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odpočítávání znaků není zobrazeno u celé zprávy, objeví se až u posledních dvaceti znaků. Telefon také podporuje dlouhé SMS a MMS, které jsem zatím nevyzkoušel. Ale po zapnutí telefonu mi přímo od Sony Ericssonu přišla jedna MMS s modrým ptákem, který tancuje, a k tomu hraje hudba. Je to opravdu pěkné.

Barevný displej a ovládání

Displej podporuje čtyři tisíce barev s rozlišením 101 × 80 bodů, ale abych řekl pravdu, vypadá úplně stejně jako u T300 a T310, které podporují pouze 256 barev. Asi to bude tím nízkým rozlišením. Doporučuji okamžitě po zapnutí telefonu skočit do nastavení a zvětšit kontrast. Je standardně nastaven na půlku, ale displej je takřka nečitelný, takže jsem ho nastavil na dva dílky zleva, potom teprve vynikla jeho krása. Na výběr máte spoustu tapet, já jsem si vybral malý ostrůvek s palmou a myslím, že je z celé nabídky nejlepší.

Když telefon nebudete používat déle jak minutu, objeví se spořič obrazovky – digitální hodiny, které jsou dostatečně čitelné. Displej má výborné podsvícení, ale klávesnice je podsvícena zeleně, což se podle mě k telefonu vůbec nehodí. Nejvíce by se mi líbila modrá nebo bílá. Telefon také nabízí tři velikosti písma, takže je vhodný i pro lidi se slabším zrakem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání telefonu mě překvapilo. Byl jsem zvyklý u T300 i T310 na joystick. Tento model ho nemá a já myslím, že vývojáři neudělali dobře. Místo joysticku udělali jedno čtyřsměrné tlačítko a uprostřed malý kovový špuntík, který slouží pro potvrzování. Ovšem zmáčknout tenhle špuntík je téměř nadlidský výkon a pokud nemáte dlouhé nehty, nemáte šanci. Proto radím vše potvrzovat tlačítkem YES, které je spolehlivé. Jinak samotné ovládání není složité. Když vstoupíte do menu, objeví se tři řádky ikon po třech (celkem tedy devět), vybírat můžete buď šipkami nebo číselnou volbou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T230, Dobrá rada, Ostrůvek, Zkušenost, Eri, Měsíc, Son, Meš


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15