MeteoTV: vyzkoušejte první českou televizi v mobilu

Již několik dnů můžeme sledovat historicky první televizní vysílání na mobilních telefonech v České republice. Ve středu proběhly poslední provozní zkoušky nyní už meteorologická televizní stanice MeteoTV vysílá 24 hodin denně zprávy o počasí. Podíváte se na ně pohodlně na displeji telefonu a kromě dat za to nezaplatíte ani korunu.
MeteoTV: vyzkoušejte první českou televizi v mobilu

Historický milník

V České republice je MeteoTV vůbec první televizí, která pro své vysílání využívá kromě kabelu nebo satelitu i datové sítě mobilních operátorů. U nás je první, ale ani ve zbytku Evropy zatím nemají s takovým vysíláním o mnoho větší zkušenosti. Prostřednictvím mobilu vysílá jen norská NK2, začíná německá N-Tv a pokusné vysílání oznámila v Evropě Nokia. Vzpomínáme také na vysílání slovenské televize TA3, které bylo možné kdysi „naladit“ i u nás.

MeteoTV nepřetržité vysílá streamované video a sledování programu zatím není vázáno na žádného z našich mobilních operátorů. Programová skladba je stejná jako vysílání ADSL televize stejného jména, na kterou se můžete podívat na stránkách provozovatele služby, společnosti Meteopress.


Televize na mobilu

Co se dozvíte

Je dobré, že se podařilo mobilní vysílání meteorologické stanice spustit teď před létem, kdy jsou nám všem informace o počasí obzvláště cenné. Každou celou hodinu uslyšíte moderované zprávy. Ty budou asi nejužitečnější, protože čitelnost většiny informací přímo z displeje je mizerná. Ideální je tedy slyšet hlas moderátora. Snad bude design za krátký čas upraven i pro displeje mobilních telefonů, aby se text dal číst pohodlněji.

Mezi osmou a desátou dopolední a pak i odpoledne od 15 do 16 hodin probíhá hlavní vysílací čas stanice MeteoTV. V této době jsou komentované zprávy vysílány v patnáctiminutových intervalech. Stanice v dalších časech ukáže předpovědi na dva až pět dní dopředu. K dispozici jsou živé záběry z kamer umístěných v ČR i v okolních státech. V noci se počítá s vysíláním aktualizovaných předpovědí pro stovky míst po celém světě.

Jak MeteoTV naladit

Streamované vysílání zachytíte na mobilním telefonu pouze v případech, že vlastníte model s operačním systémem Windows Mobile 2003 nebo Symbian Series 60 a program RealPlayer. Vysílání probíhá prostřednictvím GPRS.

Zatímco verze pro Windows Mobile je již ve finálním provozu, u Symbianu se ještě můžete setkat s problémy. Všechny nedostatky by měly být odstraněny do konce června, v průběhu následujícího měsíce se počítá s plně funkčním vysíláním pro Nokie. Koncem léta se dostane i na poslední velkou skupinu uživatelů telefonů se Symbianem, na majitele Sony Ericssonů a dalších přístrojů na platformě UIQ.

Příjem si nastavíte následovně:

  • Windows Mobile 2003
    Předpokladem je správné nastavení GPRS služeb. Pak již jen zadejte přímo do Media Playeru (nikoli do internetového prohlížeče) adresu http://www.meteotv.cz/meteotv.asx

  • Symbian Series 60
    Zatím je ověřeno jen pro telefony Nokia. Adresu tentokrát zadávejte do internetového prohlížeče, automaticky se pak spustí Real Player je rtsp://82.119.243.126/broadcast/meteotv.rm

Co nás čeká?

Meteopress by vysílání rád obohatil o zvláštní regionální předpovědi. Kromě počastí se pro mobily připravuje i vysílání dopravních informací. Tento nový mediální přenos je pak samozřejmě příležitostí pro reklamu. Obchodní řetězce, módní společnosti, cestovní agentury – ti všichni by se vám určitě rádi vetřeli do přízně i přes mobilní telefon. Reklama ale bude třeba – jako jinde v médiích funguje jako katalyzátor, urychlí vývoj díky finanční podpoře.

Vyzkoušeli jsme

MeteoTV jsme sledovali přes Real Player na Symbianu na Nokii 6681. Měli jsme problémy číst menší řádky s textovými informacemi, některé drobné ikonky bylo nemožné rozlišovat. Věříme, že časem bude vzhled mobilního vysílání upraven. Zatím se jedná o verzi totožnou s tou, kterou si prohlédnete přímo na webu. Je jasné, že menší displej i rozlišení v porovnání se stolním počítačem musí být znát.

 
Zadávání adresy • připojování

Měřili jsme datový přenos. Za deset minut příjmu byly hodnoty následující:

  • Upload: 37 kB
  • Download: 1,64 MB

Ideální bude tedy používat paušalné placené datové tarify. Kdybyste platili za přenesená data, vaše peněženka by vás možná neměla ráda.

     
Předpověď • spící moderátorka? • komentář odborníka • studio

Problémy jsme měli i se zobrazením na celý displej. Zvukový přenos trval, ztratil se ale obraz. Přenos nebyl zcela plynulý. Opět ale předpokládáme, že je to způsobeno pouze zkušební verzí vysílání, která bude pro tuto platformu úplná až během července. Při sledování streamovaného videa je mimochodem velmi poznat, když se připojíte přes EDGE. GPRS sice stačí, výrazně delší dobu ale musíte čekat, než se data nahrají do paměti cache.

Na Motorole MPx200 jsme vysílání sledovali na systému Windows Mobile 2003 přes přehrávač Windows Media Player. Obraz se nám zdál být kvalitnější a co je hlavní, byl již zcela plynulý. Nejmenší ikonky jsme ale přesto nepřečetli.

 
Zadávání adresy • připojování

V průběhu obou testů jsme si stěžovali na málo hlasitý zvukový výstup. Protože se jedná o televizní vysílání, musíte se na něj dívat. To dá rozum. Nemůžete tak mít přiložen reproduktor mobilu k uchu, abyste dobře slyšeli. Na rušné ulici bude tedy nutné použít sluchátka nebo hlasité handsfree.

   
Znělka • teplotní předpověď • znělka • živá kamera


Má televize streamovaná na displeje mobilních telefonů smysl? Sledovali byste tímto způsobem zprávy nebo třeba i filmy?

Diskuze (45) Další článek: Sony Ericsson K750 na videu: ukázka telefonu i nabídky

Témata článku: Ostatní, Motorola MPx200, Znělka, MOBI, Mobil, Česko


Určitě si přečtěte