MGMaps: mapy Google pro všechny javové mobily

MGMaps je javová aplikace, která v mobilech zpřístupní Google Maps a jiné mapy. Umí vyhledávat, připojit se k GPS, polohu přenést na web, pracovat s mapami offline.

Předevčírem vyšla nová betaverze javové aplikace Mobile GMaps, zkráceně MGMaps. Je opět dostupná zdarma a na mobilních telefonech zpřístupní mapy Google Maps, k tomu mapy MSN, Yahoo a Ask.com; všechny v běžném, leteckém i hybridním zobrazení. Některé novinky jsou poměrně zásadní, hlavně možnost používat mapy v offline režimu. O MGMaps jsem ale ještě na Navigovat.cz nepsal, proto to vezmu od začátku.


Běžná a letecká mapa na mobilu

Náročnější na data

MGMaps nemají nic společného s Googlem ani jiným velkým provozovatelem internetových map. Je to dílo programátora Cristiana Strenga, které sice využívá mapy zmíněných služeb, ale nad nimi stojí vlastní ovládací aplikace.

Program si můžete zdarma stáhnout na stránce www.mgmaps.com, kde je jeho popis, diskuzní fórum a další informace. Máte-li zájem o poslední betaverzi, o které píšu, na stránce Download vyberte v roletce položku Development. V nabídce Platform najděte Generic, případně Nokia N95. Pokud sami nevíte, co dál, tak ze stránky, která se otevře, doporučuji zvolit odkaz [jar]. Aplikace by měla pracovat na každém současném javovém mobilu.


Kontextová nabídka MGMaps

V základu se mapy stahují online z internetu. MGMaps proto požádá o volbu datového profilu, který má použít. Upozorňuji, že stahování obrázků je datově poměrně náročné. Po čtvrthodině hraní s programem jsem v protokolu vždy objevil až několik přenesených megabajtů. Pokud nemáte výhodnější datový tarif, dejte si pozor.

Jako v mapách Googlu

Základem funkčnosti je zobrazení map. Stejně jako na internetovém Google Maps lze mapou posouvat, měnit její měřítko. Lze vybírat mezi běžnou, leteckou a hybridní mapou, přičemž se dá vybrat, které pohledy budou aktivní. Vybral jsem si jen běžnou a leteckou mapu Google Maps, mezi kterými se potom dalo jednoduše přepínat stisknutím tlačítka.


Tři podoby mapy Google Maps


Mapy MSN

 
Mapy Yahoo a Ask.com

S připojením přes Wi-fi bylo překreslování běžné mapy okamžité, s využitím 3G velice rychlé. Letecká mapa s mnoha detaily a minimem prázdných ploch, které se dají dobře komprimovat, se načítala pomaleji, ale stále v mezích normy.

MGMaps nabízí vyhledávání. Probíhá prostřednictvím Google Maps, stačí napsat místní název a chvíli počkat na výsledek. Vyhledávat lze i optimální trasu mezi dvěma místy, ale bez možnosti přesnějšího nastavení.

 
Vyhledávání v MGMaps


Hledání a zobrazení trasy mezi dvěma místy

Oblíbená místa je možné z mapy ukládat do záložek, případně lze záložku nadefinovat přímým zadáním souřadnic, měřítka a také typu mapy. Dá se třeba nastavit, že se jedna záložka bude otvírat v běžné mapě Google Maps a jiná na letecké mapě Yahoo.


Oblíbené položky a jejich editace

Zadané souřadnice je možné rovnou zobrazit na mapě. Tuto funkci jsem uvítal ve jménu geocachingu, kde zatím pro stejný účel používám wapový přístup na Mapy.cz. Ovládání MGMaps je ale pohodlnější, mapou se dá posouvat a rychle měnit její měřítko. Google Maps ale nemá na celém území České republiky tak kvalitní letecké mapy jako Mapy.cz. Použití v zahraničí zase brání drahý datový roaming.

 
Zadám souřadnice a vidím výsledek

Můžete mě sledovat

Program dokáže spolupracovat i s GPS: vestavěnou, nebo s modulem připojeným přes Bluetooth či sériové rozhraní. Na mapě zobrazí aktuální polohu, zeměpisné souřadnice, při jízdě i rychlost a šipkou směr pohybu.

 
Aktuální poloha v běžné a letecké mapě. Stojím, takže je vidět pouze bod

Mapa se může posouvat, aby aktuální poloha byla stále uprostřed, a i mobilní datové připojení stíhá překreslovat jednotlivé dlaždice. Při rozumném měřítku jsem mohl trasu sledovat i v leteckém zobrazení.

   
 
Při jízdě jsem občas sejmul obrázek displeje

Zapnout lze i pohled s kompasem, který za jízdy na směrové růžici ukazuje, kterým směrem jedete. Při zastávce šipka kompasu zmizí.


Kompas ukazuje světovou stranu

Aktuální poloha se může přenášet na webovou stránku GMap-Track. Zde se ti, kterým to povolíte, případně úplně všichni mohou dívat, kde právě jste. Však vyzkoušejte veřejnou mapu. Podívejte se, kde teď právě jsem. Zkusím si vzpomenout a nechám MGMaps přes den chvíli aktivní; případně uvidíte, kde jsem byl naposled vidět se zapnutou aplikací.


Moje poloha na běžné a na letecké mapě


Další uživatelé, kteří svolili k veřejné prezentaci své polohy • někde se stala chyba a najednou jsem se ocitl v Norsku

Sláva, KML do mobilu

Velmi mě potěšila možnost importu souborů KML/KMZ uložených na internetu. Soubory přísluší programu Google Earth a začíná se z nich stávat jeden ze standardů pro ukládání bodů, tras a dalších objektů, ke kterým jsou přiřazeny souřadnice. Do KML/KMZ lze pomocí konverzních programů snadno převést i jiné formáty, například GPX.


Zadávám adresu KML na internetu • a hned vidím body, které jsou v něm uloženy

Je trochu škoda, že MGMaps dokáže z těchto souborů přečíst a zobrazit pouze body, nikoli trasy. Ale i tak se to velmi hodí, protože mohu doma připravit požadované body a v terénu si je snadno vyvolat.


Zobrazení bodů z KML na mapě

V programu je vestavěna podpora několika datových vrstev. Například vrstva Wikimapia využívá data stejnojmenné webové služby. Na mapě mobilu se ukážou obdélníčky, které některý z uživatelů podrobněji popsal; typicky turisticky zajímavá místa. V dalších vrstvách je třeba mapa metra ve vybraných světových velkoměstech, mapa Wi-Fi sítě nebo dopravní informace. V Česku je ale z těchto služeb využitelná jen Wikimapia.

 
Nabídka vrstev • místa popsaná Wikimapií • informace z Wikimapie o oblasti

Pro technoidy

Hlavní novinkou aktuální betaverze aplikace MGMaps je možnost zobrazení map uložených v paměti telefonu. Mapy se tak nemusí stahovat z internetu, ušetří se peníze i čas. Funkce je však zatím pouze v rané verzi, kdy zaujme spíš technoidy než běžné uživatele. Z Google Maps se pomocí programu připraveného v jazyku Perl stáhne požadované území, soubory se uloží na paměťovou kartu, odkud je aplikace dokáže vyvolat. U mnohých telefonů je ale nutné použít speciálně podepsanou verzi MGMaps. A je třeba počítat s chybami a zatím ne zcela vyladěnou funkčností.

Zájemci o tuto funkci najdou podrobnější informace v diskuzi na oficiálních stránkách, případně ve fóru o úroveň výš.

Zadarmo, jen operátorovi zaplatíte

Javová aplikace MGMaps je ve svém oboru asi to nejlepší, co můžete na mobilu mít. Má pohodlné ovládání, je rychlá, zobrazuje standardní mapy Google Maps, případně mapy jiných služeb. Navíc je úplně zadarmo. Nejvíc si ji užijí asi majitelé datových paušálních tarifů, protože datový přenos je poměrně velký a používání s běžnými tarify může být drahé.

MGMaps si ale ve starší verzi můžete vyzkoušet i bez mobilu prostřednictvím aplikace Mpowerplayer. Odkaz Run Demo najdete na stránce pro stáhnutí aplikace.

Diskuze (52) Další článek: Motorole se stále nedaří, vydělává méně než loni

Témata článku: Google, , , Nokia N95, Nokia N95 8GB, Stejný účel, Místní název, Pro +, Poslední beta, MOBI, Go Pro, Google +, Mobil