MicroUSB: první konektor, který nastavil standard

Po letech fragmentace je dnes u většiny zařízení přítomen microUSB. Apple si jede svou, ostatní výrobci experimentují, vždy se ale vracejí zpět.

Pamatujete dobu před šesti, osmi lety? Každý výrobce měl svůj speciální konektor, některý mobil měl dva (nabíjení/data) a často se lišily i mezi modely jedné značky. Pokud jste tehdy chtěli univerzální nabíječku, vypadala nějak takhle: 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní konektorová džungle je už naštěstí pryč, dnes máme microUSB, ale evoluce „mobilního konektoru“ pokračuje.

Ta doba je naštěstí pryč a dnes máme univerzální microUSB. Málokdo ví, že je to z nařízení Evropské unie. Jedním z cílů byla ekologie – totiž že s každým mobilem nebudeme kupovat novou nabíječku, použijeme starou. To se nepovedlo, přesto považuji projekt „univerzální nabíječky“ za zdařilý.

Rebeluje snad jen Apple (a několik specifických výjimek). Ze začátku se mluvilo o tom, že se iPhony budou prodávat s redukcí na microUSB, ale nakonec se to obešlo bez ní a nevzpomínám si, že by s tím Apple měl (ze strany EU) problém.

Samsung experimentoval se širokým USB Micro-B (Galaxy S5 a Galaxy Note 3), ale univerzální nabíječku použít šlo, navíc se výrobce s další generací vrátil k prostému microUSB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Široký microUSB si odbyl pouze epizodní role u Galaxy S5 a Galaxy Note 3. Nástupci obou modelů se opět vrátily k základnímu microUSB

Dnes stojíme na prahu nové éry, už delší dobu se mluví o nástupu konektoru USB typu C. První vlaštovky se objevily, ale na masové nasazení to stále nevypadá. USB-C nemá „mandát“ od Evropské unie, ale ani v tomto případě jsem nezaznamenal ani náznak legislativního problému. Pokud budeme USB-C vnímat jako přirozeného nástupce microUSB, ani by potírání evoluce nedávalo smysl...

Jeden vládne všem

Jeden univerzální konektor dnes můžete využít prakticky k čemukoliv. Stejným kabelem, kterým z mobilu přenášíte data do počítače, můžete nabíjet telefon. Z USB portu počítače nebo jej zasunete do adaptéru a nabíjíte ze sítě. Stejným kabelem nabijete i čtečku knih nebo tablet, ten totiž z běžného USB 2.0 portu počítače a notebooku nenabijete. Stejný kabel pak můžete připojit k nabíjecí podložce, aby se váš mobil nabíjel bez kabelů, pouze dotykem. Některé nabíječky jsou také „silnější“, než ostatní, takže je výrobci doplňují slůvky „Fast charging“. Ve skutečnosti je tak vaše mobilní zařízení nabito rychleji, než se základní nabíječkou.

Samotný standard USB zahrnuje tyto základní specifikace - USB 1.1, 2.0, 3.0 a 3.1, přičemž trochu stranou můžeme připočíst i konektor USB-C. Ve většině případů platí u USB spojení hostitele a uživatele. Hostitelem je typicky počítač nebo nabíjecí adaptér, jako uživatel je bráno samotné mobilní zařízení, tedy např. smartphone, tablet nebo fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíjecí kabel Power Sharing Cable od Samsungu je využíván k nabíjení chytrých hodinek přímo z telefonu

V základu teče proud pouze ve směru od hostitele k uživateli, ale samozřejmě je zajištěn oboustranný datový tok. V některých případech může být hostitelem i uživatelem mobilní zařízení, to když z jednoho mobilního zařízení chcete nabíjet druhé. Postačí vám k tomu jeden USB kabel a redukce z microUSB na plnohodnotné USB. Můžete si to jednoduše vyzkoušet, ale nefunguje to s úplně každým mobilním zařízením.

A teď pohled na čísla

USB přípojka má čtyři piny, USB kabel je tedy složen ze čtyř drátů. Vnitřní piny nesou data (značeny jako D+ a D-), vnější piny poskytuje 5V napájení. Celý kabel je stíněný hliníkovou fólií. V závislosti na objemu přenášeného proudu (značený v miliampérech, zkráceně mA) můžeme USB porty rozdělit na několik kategorií - downstream, downstream s nabíjením a na vyhrazený nabíjecí port. Tak můžeme označit běžnou zásuvku do elektrické sítě, přes kterou se při nabíjení nepřenáší žádná data.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma USB kabelu, dva vodiče nesou data, zbylé dva nesou napájení

Základní downstream USB port (slouží u PC k připojení periferních zařízení) ve specifikacích USB 1.0 a USB 2.0 zvládne přenášet až 500mA (0,5 A), v případě USB 3.0 se jedná o 900 mAh. Nabíjecí downstream port poskytuje proud až 1 500mAh. Nejnovější USB 3.1 pak podporuje příkon 1,5 a 3 A přes 5V sběrnici. USB-C je naproti tomu úplně odlišným konektorem, protože u něj, na rozdíl od běžného USB, můžete zaměnit obě strany mezi sebou. Rychlostně je schopen zdvojnásobit přenosovou rychlost USB 3.0, navíc přes něj může téct větší příkon. Apple používá USB-C konektor se standardem USB 3.1 na svém novém MacBooku, stejně je to i s novým Chromeook Pixel od Googlu. Standard 3.1 však mohou používat i konektory USB staršího typu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
USB-C v podání tabletu Nokia N1 a konektor Lightning v podání iPhonu 6 Plus

V rámci USB portů můžete narazit i na konektory typu „Sleep-and-charge“, které slouží k tomu, abyste mohli nabíjet telefon např. z vypnutého notebooku nebo z vypnutého stolního počítače.

Není nabíječka jako nabíječka

Standardy je věci jedna, skutečnost pak věc druhá. U počítačů můžete potkat základní 500mAh USB porty i až 3 000mAh nabíjecí porty. To s sebou samozřejmě nese řadu otázek, tj. zdali můžete připojením silnější nabíječky k mobilnímu zařízení nějak uškodit baterii. Na to je snadná odpověď - baterii se nic nestane. V praxi tak můžete připojit jakékoliv zařízení k jakémukoliv USB portu.

Svou roli v rychlosti nabíjení však mimo specifikace USB hraje i stáří samotného zařízení. První standardy v nabíjení byly publikovány až v roce 2007, stanovily možnosti rychlejšího nabíjení, buď navýšením ampérů tekoucích přes USB porty počítače, nebo s využitím síťové nabíječky. Pokud máte zařízení starší osmi let, pravděpodobně jej půjde nabíjet pouze přes port USB 1.0 (500mAh), případně až po instalaci patřičných ovladačů. U novějších zařízení již ovladače pro nabíjení nebudou třeba.

Klepněte pro větší obrázek
Nabíjecí port přítomný u letošní generace MacBooku

Na notebooky výrobci instalují dva druhy USB portů, základní a nabíjecí, které občas bývají značeny ikonou blesku. U starších notebooků tak může dojít k tomu, že právě pouze z těchto portů je umožněno nabíjení, zatímco z jiných to možné není. Je to pozůstatek toho, že když máte k dispozici nabíjecí port, je zbytečné nabíjet z „pomalejších“ portů. Nabíjecí porty avšak u některých modelů nemusí být vůbec označeny, takže je jejich chování třeba vyzkoušet v praxi.

Klepněte pro větší obrázek
Některé externí disky postřebují ke svému běhu větší napětí, protože je třeba, abyste je k počítači připojili skrze dva USB porty

Naproti tomu, některé periferie potřebují ke svému fungování větší množství proudu, než dokáže poskytnout jeden port. Proto můžete např. externí disk k počítači připojit dvěma USB nebo jedním kabelem, přičemž o napájení se stará adaptér z elektrické sítě. Samotný konektor USB způsobil revoluci, jeden kabel umožňuje nabíjení celé řady zařízení, od čteček knih, přes tablety až po fotoaparáty nebo smartphony. A pokud se v horizontu několika let uchytí i univerzální konektor USB-C, budou věci ještě jednodušší - už se vám nestane, že byste konektor chtěli zapojit obráceně.

Zdroj: Extremetech

[VideoYouTube Microsoft Lumia 950 Cameratest Video Sample: {"id":"qO1fI3Ob1dE","width":565,"height":325,"onlyBookmarks":false,"disablePreroll":false,"playFirstBookmark":false,"bookmarks":"","author":"-[videotistik]-"}]

Váš názor Další článek: Jiří Peterka potvrdil nominaci do Rady ČTÚ

Témata článku: Nokia, Samsung, iPhone, Smartphony, Technologie, Evropská unie, Nabíjení, NAS, Externí disk, Konektor, Lightning, MicroUSB, USB port, Fast Charging, Nabíjecí port, Tim Apple, Staré rok, Nová nabíječka, Usb-c konektor, Základní specifikace, Amper, Chytré hodinky, Mobilní zařízení, Letošní generace, Snadná odpověď, Apple iPhone na Heureka.czDalší vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch