Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Tvůrci oblíbeného Firefoxu vytvořili internetový prohlížeč pro platformu Windows Mobile. Má se Internet Explorer začít bát?

Seskupení Mozilla zná snad každý uživatel díky stále oblíbenějšímu internetovému prohlížeči Firefox. Mnozí také využívají emailový klient Thunderbird. Mozilla však stojí i za dalšími, co do rozsahu menšími projekty. Jedním z nich je i Minimo, internetový prohlížeč pro zařízení na platformě Windows Mobile.

Vyzkoušeli jsme aktuální verzi 0,2. Ptáte se proč, když Windows Mobile nabízí v základu Internet Explorer? Odpověď bude podobná, jako u stolních počítačů: Internet Explorer nenabízí práci v záložkách a ani nelze otevřít více jeho instancí. V jednu chvíli tak můžete prohlížet jedinou stránku. Nenabízí integrovanou podporu RSS a jeho přizpůsobení stránky malému displeji nepatří mezi nejlepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejné stránky v Exploreru a Minimu

Minimo ve verzi 0,2 vyžaduje operační systém Windows Mobile 5. Při testování jsme využili komunikátor XDA Orbit s připojením prostřednictvím Wi-Fi i GPRS/EDGE. Instalaci lze provést spuštěním .exe souboru v PC nebo přímo v přístroji pomocí .cab archivu. Minimo by mělo být po vzoru Firefoxu rychlejší, méně paměťově náročné, s lepším renderovacím jádrem a bohatšími funkcemi. Jak si vede ve skutečnosti?

Hezké grafické prostředí

Mezi první dojmy patří poměrně zdlouhavé spouštění prohlížeče, čekali jsme zhruba patnáct vteřin. Velký podíl má na tomto výsledku pomalý procesor TI OMAP 200 MHz v XDA Orbit (MDA Compact III), jedná se však o rozšířený model. O paměťové nenáročnosti nemůže být řeč, Minimo si bez jakékoli načtené stránky ukouslo přes 10 megabajtů! Internet Explorer zhruba desetinu.

Oceňuji přehlednou úvodní obrazovku s přímými odkazy na Google, Google Maps, informace o počasí a seznam naposled navštívených odkazů. V dolní části se nachází grafické ikony pro pohyb vpřed/zpět, obnovení stránky, změnu velikosti písma, hledání na stránce, přepnutí do full-screen módu, zobrazení adresy stránky a menu. V nastavení lze mimo jiné deaktivovat Smart Screen Rendering (přeskládání stránky pro zobrazení na malém displeji). Minimo po této stránce i přes použití jádra Gecko nedosahuje příliš přesvědčivých výsledků. I když uznávám, že jsme jej testovali na ne zrovna jednoduchých webech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domovská stránka MobilManie uzpůsobená pro rozměry displeje • stejná stránka v plné velikosti

Prohlížeč nabízí podporu RSS kanálů. Navštívíte-li stránku s podporou RSS, objeví se ikona a jednoduchým klepnutím otevřete aktuální informace. Stránku pak lze přidat mezi oblíbené. Bez potíží se zobrazují mapy Google Maps, což bývá pro jiné prohlížeče oříšek.

Klepněte pro větší obrázek 
RSS čtečka v kapesním provedení

Jen pro otrlé povahy

I přes některé nadstandardní funkce nemohu Minimo v této verzi doporučit. Prohlížeč je neskutečně pomalý, všechny úkony trvají velmi, velmi dlouho. Silnější procesor může tuto nectnost vykompenzovat, na dvoustovce jej raději nespouštějte. Pokud je váš komunikátor vybaven rozhraním pro spouštění javových aplikací, raději nainstalujte Operu mini, která je podobně jako Minimo zdarma. Jste-li ochotni utratit peníze za kvalitní alternativu, doporučuji NetFront nebo SPB Pocket Plus, který do Internet Exploreru přidá funkci prohlížení více oken.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Některé známé stránky v podání Minima
Diskuze (16) Další článek: Historické mapy na Mapy.cz

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Compact III, MOBI, Windows Mobile, Minimó, Mini, Wind, Mobil, Min, Win, Windows!, Pomalý procesor



Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny