Mio A501: komunikátor s kvalitní navigací

Je malý, ale překvapí svým výkonem: GPS SiRF Star III, gigabajtová paměť a 2MPx fotoaparát s autofocusem. Líbí? Živé fotky!

Mobilní telefony a navigace se kamarádí stále více. Zařízení integrující funkce komunikační i navigační v jednom zpravidla vznikly z komunikátorů, kterým byl přidán navigační čip a nějaký ten software. U připravovaného přístroje Mio A501 mám ale pocit z opačného druhu spojení. Nejdřív to byla malá kvalitní navigace do auta, která se naučila telefonovat.

Giga paměti a levné karty

MiTac je znám především jako výrobce navigačních zařízení Mio Digi Walker. Ve své nabídce má i model Mio A701, který je vybaven komunikačním modulem a jedná se tedy o klasický komunikátor s Windows Mobile a velkým dotykovým displejem. Navigace samozřejmě nechybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové Mio A501

Novinka A501 je velmi malé zařízení. Dominantou je displej, pod kterým našlo místo několik ovládacích tlačítek včetně těch pro ovládání hovorů. Chybí zde ovšem nějaká navigační klávesa, která by umožňovala ovládání bez dotykového pera. To bude moci zůstat zastrčeno, protože joystick je umístěn netradičně na levé straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Že vám chybí joystick? • ten najdete na boku

Získali jsme exkluzivní možnost krátce si pohrát s nefinálním vzorkem tohoto přístroje. A tak mohu na základě praktických zkušeností uznat, že joystick na boku není vůbec špatné řešení. Chce to chvilku zvyku, ale pak už levý palec nebo pravý ukazovák hbitě joystick ovládá. Vedle joysticku je ještě tlačítko spouště fotoaparátu a na druhé straně přístroje je pár kláves pro regulaci hlasitosti. Vypínací tlačítko je na horní hraně.

Displej je aktivní, dotykový a nabídne klasické rozlišení 240 × 320 bodů. Uživatelské prostředí obstarává osvědčený operační systém Windows Mobile 5, který je kromě standardně bohaté výbavy doplněn ještě o aplikace Mio. Chod zajišťuje procesor TI OMAP 850 na taktu 200 MHz, kterému asistuje 64 MB paměti RAM. Uživatelská paměť poskytuje obří prostor 1 GB, který je předurčen pro mapové podklady. Paměť lze dále rozšířit kartami typu SD nebo MMC. Slot lze však využít i pro připojení modulů SDIO.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
MiniUSB konektor a slot pro MMC/SD karty • vypínací tlačítko a krytka konektoru antény • poutko nechybí

Polohu zjišťuje kvalitní citlivý čip SiRF Star III. Přístroj je vybaven konektorem pro připojení externí antény a v balení dostanete i držák a navíječku do auta. Autonavigace je tedy zajištěna na výbornou.

Dvě mega s autofocusem

Komunikační schopnosti zajišťuje GSM modul pracující ve všech čtyřech standardních pásmech, tedy 850/900/1800/1900 MHz, kde zajišťuje také datové přenosy GPRS a EDGE. UMTS a Wi-Fi bohužel chybí. Pro komunikaci s jinými zařízením lze použít Bluetooth nebo USB rozhraní zastoupené miniUSB konektorem. Na přístroji dále najdeme 2,5mm jack pro připojení sluchátek.

Příjemným oživením výbavy je 2MPx fotoaparát vybavený optikou s automatickým zaostřováním, která by měla zajistit kvalitní a ostré snímky včetně makra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dva megapixely a autofocus

Mio A501 na mě udělalo velmi příjemný dojem. Na rozměrech 96 × 60 × 21 mm mi jen trochu vadila větší tloušťka, jinak jsem si pochvaloval minimalizaci. Konstrukční zpracování bylo i u předprodukčního vzorku na solidní úrovni. Hmotnost by mohla být o něco nižší, ale 135 g kapsy ještě netrhá. Praktické, i když nepříliš elegantní, je výrazné zapuštění displeje pod okraje – takto je chráněn před škrábanci.

Mio A501 bude příjemným oživením nabídky komunikátorů. Pokud uvažujete o nákupu navigace od auta a nového mobilního telefonu, možná si nakonec s Miem A501 dopřejete pouze jedno zařízení. Až na chybějící rychlejší datové přenosy v mobilní síti nemá výraznější slabiny. Praxe tedy ještě musí ukázat, zda bude 200MHz pro tento přístroj dostatečně výkonný a sami se musíte rozhodnout, zda se obejdete bez hardwarové klávesnice. Komapktní rozměry, kvalitní navigační čip a gigabajtová paměť jsou ale silné protiargumenty. Mio A501 by se mělo dostat na trh již v červnu a to za cenu kolem šestnácti tisíc korun.

Mio A501 ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 96 × 60 × 21 mm, 135 g
  • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz) / GPRS
  • konektivita: Bluetooth, miniUSB, SDIO
  • navigace: vestavěný GPS čip Sirf Star III
  • displej: aktivní TFT, dotykový, rozlišení 240 × 320 bodů
  • procesor: TI OMAP 850, 200 MHz
  • paměť: 64 MB RAM, 1 GB ROM, slot pro paměťové karty SD/MMC (SDIO)
  • fotoaparát: rozlišení 2MPx, autofocus
  • operační systém: Windows Mobile 5 Pocket PC Phone Edition AKU 3.5
  • příslušenství v balení: nabíječka, USB kabel, headset, pouzdro na opasek, CD se softwarem, nabíječka do auta, držák do auta
Diskuze (33) Další článek: Cesta za snem: vyhrajte zájezd na závod Formule 1

Témata článku: Mio, Mitac Mio A501, Mitac Mio A701, Bluetooth mini, Komunikátor, Walker, Klasické rozlišení


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46