Místo nabíječky má v krabici přibalený šroubovák. Jak v testu odolnosti dopadl modulární Fairphone 4?

Vzpomínáte si ještě na telefony s vyměnitelnou baterií? Výkonných chytrých telefonů s baterkou, kterou vytáhnete z útrob, je v dnešní moderní době jako šafránu. Jedním z mála telefonů, který je postaven na „staré“ koncepci, je Fairphone 4, který se dočkal klasického mučení na YouTube kanálu JerryRigEverything. Jak v tradičním testu dopadl telefon, který si můžete rozebrat pomocí přibaleného šroubováku a opravit sami v domácích podmínkách?

Fairphone 4 je navržen k tomu, aby vydržel co nejdéle. Výrobce dává na telefon záruku pět let, navíc je telefon dost těžký a vcelku tlustý. Díky tomu jsou však všechny hardwarové součásti snadno dostupné. Stačí odcvaknout zadní kryt, vyjmout baterii a můžete telefon velmi rychle a snadno rozebrat. Nečekejte, že byly fotoaparáty či USB-C konektor připájeny na základní desku, uvnitř je vše modulární, aby mohl nefunkční součásti sám vyměnit i ten nejméně technicky zdatný uživatel. 

Celá rozborka je hotova prakticky do pěti minut, stačí vymontovat dvacet šroubků. Zhruba nějak takto si představujeme, že probíhaly opravy telefonů před pěti až deseti lety. Dnes se u valné většiny smartphonů neobejdete bez speciálních přípravků, úchytek, přísavek a hlavně bez horkovzdušné pistole. A i tak hrozí, že při rozborce praskne displej nebo zadní kryt...

Fairphone 4 u JerryRigEverything:

Displej telefonu kryje Gorilla Glass 5, šasi je vyrobené z bytelného kovu. Pixely IPS panelu po pálení zapalovačem zhruba za 10 vteřin zčernají, ovšem po zchlazení se vrátí k normálu. A při násilném ohýbání telefonu se masivní šasi neprohnulo ani o píď. Tenhle telefon by rozhodně mohl vydržet deklarovaných pět let, budete za něj však ochotni zaplatit 579 EUR, tj. cca 15 tisíc korun?

Diskuze (17) Další článek: OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , Šroub, Nabíječka, Krabice, Šroubovák, Test, YouTube kanál, Šafrán, F +, Test odolnosti, Telefon, Odolnost,