MIUI, název nadstavby, která byla po dobu 13 let pevně spjata se smartphony značky Xiaomi, končí. A to se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi nadstavby, kterou dnes na světě zná úplně každý, i přesto, že třeba nikdy nevlastnil telefon této čínské mobilní značky.
Nadstavba ve svých počátcích vznikla jako custom ROM s Androidem 2.2 Froyo, která imitovala vzhled systému iOS a dá se říct, že to o nadstavbě platí dodnes. Postupem času ji však Xiaomi zařadilo jako nedílnou součást do svých telefonů. Postupně se vyvíjela, takže získala vlastní identitu (ovšem i nelichotivou pověst kvůli zobrazování reklam), jenže se do ní nabalila spoustu komponent, takže MIUI nabobtnalo do nevídaných rozměrů. A tak za ním Xiaomi dělá tlustou čáru.

Šéf Xiaomi pózuje s informační obrazovkou nové nadstavby HyperOS (Zdroj: Lei Jun)
Nadstavba telefonů od Xiaomi se bude nazývat HyperOS, a Xiaomi na ní údajně pracuje už od roku 2017. Značka si s jejím vývojem dala pořádně na čas, na druhou stranu se však mámě těšit na „kompletně přeprasnou arichitekturu“, která má mít „špičkový výkon, plynulost a zabudouvanou kontaktivitu mezi smartphony a segmentem IoT“.
Xiaomi zatím neukázalo žádné screenshoty z nové nadstavby, takže není jasné, zda si vezme inspiraci od Samsungu (One UI), BBK Electronics (ColorOS a OxygenOS), nebo přijde s něčím úplně novým. Jako první se dostane do řady Xiaomi 14, a její premiéra nás čeká v průběhu listopadu či prosince. Tedy oznámení čínských variant, na evropské modely si počkáme až do příštího roku. Ten je také milníkem, kdy se HyperOS dostane i na globální trhy. Nejen u nových „čtrnáctek“, ale také u vybraných telefonů, které na ní budou postupně aktualizovány.

S touto podobou MIUI 14 se výrobce Xiaomi loučí s léta vyvíjenou platformou
MIUI, tak jak jej znáte, nadobro končí. Stávající telefony s MIUI sice budou i v dohledné nadále dostávat drobné aktualizace nadstavby, s MIUI 15 se však už nepočítá. HyperOS je pro Xiaomi ideálním nástrojem, jak zefektivni, optimalizovat a zrychlit aktualizace svých telefonů, a možná to je i důvodem proč její premiéra proběhla krátce poté, co Google rozšířil softwarovou podporu Pixelů na 7 let.
Zdroj: Lei Jun