Mobil místo kreditní karty už i v českém hypermarketu

Budoucnost nahlédla do ČR. Ve čtyřech hypermarketech začínají testy bezkontaktních NFC plateb na skutečných uživatelích.

Společnosti Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR, VISA Europe a Telefónica Czech Republic dnes v hypermarketu Globus v pražských Čakovicích zahájily pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb (založených na technologii NFC) s reálnými uživateli. Nová technologie přenáší platební funkce z klasické platební karty na SIM kartu mobilního telefonu. Do České republiky tak přichází moderní trend, který nadále zvyšuje bezpečnost a komfort při placení. Do standardní nabídky by se platební karty nahrané na SIM kartu měly dostat již v roce 2012.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá testovací aplikace a obě testovací zařízení (Samsung Star 5230 NFC a platební terminál)

Dnešním dnem začíná půlroční projekt, jehož cílem je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se tak na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího programu se zapojí dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Citibank a dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Komerční banka, kteří mohou novou technologií platit na pokladnách v hypermarketu Globus v Chotíkově u Plzně a ve třech hypermarketech Globus v Praze (Černý Most, Čakovice a Zličín). Platit bezdotykově je možné také ve čtyřech pobočkách pražských freshbarů Mangaloo (OC DBK Budějovická, OC Nový Smíchov, OC BBC Brumlovka a OC Centrum Černý Most).

Platební aplikaci, která je nahrána na SIM karty mobilních telefonů operátora Telefónica, poskytla karetní asociace VISA Europe.

Klepněte pro větší obrázek
Počet platebních míst se bude postupně rozšiřovat. Tu správnou pokladnu poznáte podle tohoto loga 

Technologie NFC (Near Field Communication) zažívá v poslední době rapidní rozvoj. Její podporu přislíbila většina velkých výrobců mobilních telefonů. V roce 2014 se očekává, že pro NFC platby bude na světě k dispozici přes 260 milionů terminálů. Výhodou telefonů s technologií NFC je zejména zvýšení pohodlí a intuitivnější používání při platbách. Platby jsou jednoduché a zároveň bezpečnější, protože uživatelé mají své přístroje neustále pod kontrolou.

Klepněte pro větší obrázek

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet. Při budoucím komerčním nasazení O2 Wallet aplikace se počítá s podporou například pro telefony Apple iPhone, BlackBerry, Samsung Galaxy II a další telefony vybavené NFC technologií.

Jak bezkontaktní mobilní platba probíhá?

Platba pod 500 Kč

 1. Vyčkejte na výzvu pokladního k provedení platby
 2. Přiložte svůj mobilní telefon k terminálu, provedení platby bude signalizováno pípnutím
 3. Vyčkejte na doklad o provedení platby z platebního terminálu – hotovo

Platba nad 500 Kč

 1. Vyčkejte na výzvu pokladního k provedení platby
 2. Přiložte svůj mobilní telefon k terminálu, zahájení platby bude signalizováno pípnutím
 3. Zadejte Passcode na klávesnici mobilního telefonu a přiložte k terminálu pro dokončení platby
 4. Vyčkejte na doklad o provedení platby z platebního terminálu – hotovo
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhody bezkontaktních plateb pro uživatele:

 • Rychlost (především při placení malých částek)
 • Jednoduché a intuitivní ovládání
 • Více karet v jednom mobilu
 • Telefon vždy po ruce
 • Přehled transakcí na displeji telefonu
 • Bezpečnost (při platbě je telefon neustále pod kontrolou)
 • Možnost ruční aktivace NFC funkcionality těsně před samotnou platbou
 • Vzdálená distribuce (karet, vstupenek, voucherů, aplikací) a správa (stažení, aktualizace, blokace)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalevo bezkontaktní současnost a vpravo budoucnost, jak ji vidí O2 a spol.

Komentáře partnerů

„Visa Europe je evropský lídr v mobilních platbách založených na moderní technologii NFC (Near Field Communications), které probíhají v rámci bezpečné a interoperabilní platformy. Propojení mobilních telefonů s platebními systémy je pro nás přirozenou a nevyhnutelnou evolucí a cestou do budoucnosti. Platby mobilem nabízejí uživateli vysoký standard komfortu, rychlosti a bezpečnosti. Obchodníkům zase přináší nový systém obsluhy klienta. Jsme velmi rádi, že jsme mohli podpořit naše inovativní partnery v tomto jedinečném pilotním projektu v Česku. Přinese konkrétní poznatky a zkušenosti od účastníků zkoušek této progresivní technologie, které budeme moci využít při dalším rozvoji "nové generace" plateb v Česku,“ říká Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě široké nabídky kvalitního zboží dbá Globus také na příjemné nákupní prostředí, ke kterému patří i rychlé a pohodlné odbavení na pokladnách. Bezkontaktní platby to umožňují a jejich včasné osvojení považuje Globus za nespornou výhodu pro zákazníky,“ říká Miroslav Exner, vedoucí odboru IT Globus.

Telefónica vnímá NFC jako nástroj k rozšíření použití mobilního telefonu o další služby. Proto jsme vyvinuli aplikaci O2 Wallet, která zákazníkům umožní přesunout jejich plastové karty do mobilního telefonu. Vedle platebních karet VISA integrujeme do O2 Wallet například i novou generaci multifunkční Plzeňské karty, kterou obyvatelé a návštěvníci Plzně mohou využít nejen v dopravě a kultuře, ale také jako náhradu věrnostních nebo vstupních karet,“ uvedl Richard Walitza, manažer pro NFC a Finanční služby společnosti Telefónica Czech Republic. 

Diskuze (92) Další článek: Nokia N9 chce být nejlepší fotomobil. Překoná také N8?

Témata článku: Samsung, , , , , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy, Samsung Star, Samsung Star Wi-Fi, Marcel Gajdoš, Moderní trend, Ruční aktivace, Rapidní rozvoj, Hypermarket, OC černý most, MOBI, Mobil, Místo, Reálný uživatel, Karta, Mobilní platba, Brumlovka, Mobil m