Mobil na inzerát: naletěla jsem podvodníkovi!

Čtenářka Eva naletěla podvodníkovi. Prostřednictvím inzerátu jí měl prodat Sony Ericsson K700i, místo toho obdržela v zásilce jen zmuchlané papíry. Stalo se vám něco podobného? Možná se v článku sami najdete a poradíte v diskuzi ostatním.
Mobil na inzerát: naletěla jsem podvodníkovi!
Přinášíme vám zkušenost naší čtenářky, říkejme jí třeba Eva. Stala se obětí podvodného inzerenta, který v našem Bazaru i na jiných webech láká peníze z důvěřivých kupujících. Podařilo se mu to již mnohokrát. Bohužel i v případě Evy a vy si teď můžete přečíst postupný sled událostí, které vedly ke zcizeným Eviných penězů. Následující řádky budou klepnutím do hlavy v případech, kdy zapomínáme na „důvěřuj, ale prověřuj!“.

To bylo radosti

Eva nachází inzerát, ve kterém se jistý pan Havránek snaží prodat mobilní telefon Sony Ericsson K700i. Oblíbená značka, zaběhnutý model. Každý ho zná. Zná ho i Eva a myslí, že jím udělá radost svému příteli. Pro přesnost vám znění celé nabídky ukážeme:

SonyEricson K700i – nový, zabalený – 2 700 Kč
Autor: imobil © Datum: 3.6.2006 14:07:00 Počet příspěvků: 4
nepoužitý od Vodafone, jsem z Kralup. Havránek P. 604 855 949

Všimněte si přezdívky i telefonního čísla. Dotyčný už jej zřejmě nebude používat, ale kdyby přece, víte, komu nemáte posílat mail ani psát textovku.

Evě se zdá nabídka výhodná a tak 6. června posílá na mobilní číslo z inzerátu textovou zprávu. Projevuje v ní zájem o koupi nabízeného telefonu. Za půl hodiny pan Havránek volá na Evino číslo: „Pošlete mi zprávou prosím vaši adresu, jsem zrovna na cestě na poštu. Zbývají mi ještě dva telefony, jeden pošlu vám.“ Byl to hlas muže ve věku 35 let, bez přízvuku, jakoby „unavený“.

Eva posílá esemeskou svou adresu a Havránek textově potvrzuje objednávku. To vše do tří minut od posledního hovoru. Druhý den nachází Eva ve své poštovní schránce oznámení České pošty o doručení zásilky. Slečna vyráží k výdejně a tam si obsah balíčku chce nejprve prohlédnout. „Balíček vám vydám až teprve po zaplacení,“ míní pracovnice pošty. Eva platí 2 700 Kč plus 80 Kč poštovné. Před dvěma pracovnicemi pošty balíček rozbaluje. Uvnitř jsou jen zmuchlaný papírový obal od rádia a reklamní obálky. Mobilní telefon chybí. Na balíčku je sice jméno Havránek, jenže město Mělník, ne Kralupy, jak znělo v inzerátu. Zásilka byla podána v Praze 9. Jména a adresa jsou tedy zřejmě smyšlené. Číslo konta, na které peníze po zaplacení putují, bude pravé.

Není cesty zpět

Eva požaduje vrácení peněz, zaplacená částka je však počítačově zpracována a v tuto chvíli už ji není možné stornovat. Obrací se proto na policii. Protože práce této instituce je ale zdlouhavá, podniká investigativní kroky i na vlastní pěst. Prostřednictvím internetového bankovnictví zkouší poslat jednu korunu na účet, na který putovaly peníze za balíček. Objevuje se jí pravé jméno majitele účtu, žádný Havránek to není (jako veřejný deník nemůžeme pravé jméno podvodníka bohužel uvést).

Policii sděluje Eva následně nové skutečnosti, které sama objevila. Podle zjištěného pravého jména majitele účtu vyhledávají policisté v databázi a nacházejí muže odpovídajícího věku z Prahy. Mnohokrát mění lokalitu trvalého pobytu, je několikrát obviněný z pronevěření velkých peněžních částek, z násilí na druhých osobách a z organizovaného zločinu. Společně s policisty a za pomoci banky pátrají po částkách odeslaných na účet podvodníka. Za poslední měsíc jich byly desítky, všechny z poštovních dobírek, v částkách od 400 Kč do 5 000 Kč. Slušné „výdělky“, co říkáte?

Tentýž den se zkouší Eva na mobilní číslo z inzerátu dovolat. Jak jinak, než marně. Její peníze jsou v nenávratnu. I kdyby policie podvodníka dopadla, bude jej řešit přestupková komise a ta mu může udělit pouze pokutu do výše 3 000 Kč. Peníze Evy to ale neřeší. Její jediná možnost je žalovat přes soud v občanskoprávním sporu, řekněte ale sami, jestli byste to pro 2 780 Kč dělali. A právě s tím podvodník počítá. Stejného dne večer se objevuje stejný inzerát na webu Bazos.cz.

Až budete vybírat svého dalšího „prodávajícího“, zkuste zjistit o jím nabízeném předmětu maximum. Požádejte ho, aby vám poslal na mail autentické fotografie. Z EXIFové hlavičky potom zjistěte třeba i datum pořízení. Zeptejte se prodávajícího na důvod prodeje, požádejte o kopii záručního listu. Vyzvídejte, kde mobil koupil a co přesně obsahuje krabice. Pokud nebude mít jiné než dobré úmysly, nebude mu toto všechno činit problém. Nebude-li mít věc u sebe, zřejmě mu to potíže činit bude a vy poznáte, na čem jste. Je-li to jen trochu možné, investujte do benzínu a věc si dojeďte vyzvednout osobně. Podvodníci využívají anonymity internetu. Použijte i vy webovou síť jako zbraň a zjistěte dopředu vše, co je možné. Přejeme vám, abyste zkušenost Evy nemuseli zažít sami.

Diskuze (143) Další článek: Navigace pro mobilní telefony Navicore: levně, snadno, rychle (recenze)

Témata článku: Ostatní, Podvod, Sony Ericsson K700i, Oblíbená značka, Papírový obal, Nálet, Zaplacená částka, Mobil, Podvodník, MOBISex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Starlink spouští satelitní internet pro obytná auta. Stojí o 680 korun víc a může být pomalejší
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

** Jedním z nejvíce horkých míst dnešního světa je Tchaj-wan, na který si nepokrytě dělá zálusk Čína ** Právě obrana Tchaj-wanu se stala námětem nedávných válečných her amerického letectva ** Z jejich výsledků vyplynulo, že při případné obraně Tchaj-wanu by mohla sehrát zásadní roli hejna dronů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.

Jan Pánek
ČipyTechnologie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Arma odhaluje svoji budoucnost. Reforger je ukázkou nové technologie Enfusion

Arma odhaluje svoji budoucnost. Reforger je ukázkou nové technologie Enfusion

Po dnešním odhalení Armu Reforger najdete v předběžném přístupu na Steamu a na Xboxu.

Martin Nahodil
Arma ReforgerArma 4OznámeníBohemia Interactive
Call of Duty: Vanguard neuspěl, protože nikdo nechtěl druhou světovou, tvrdí Activision

Call of Duty: Vanguard neuspěl, protože nikdo nechtěl druhou světovou, tvrdí Activision

Už známe důvody, proč se poslední díl akční série nechytil dle představ.

Michal Maliarov
Call of Duty: VanguardActivisionByznys
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování