Mobil nacpaný v hodinkách

Mobil s dotykovým displejem, 128MB pamětí a slotem pro karty, vybavený datovými přenosy a Bluetooth. Konstrukce: malé náramkové hodinky!

V jedné únorové bleskovce jsme psali, že australská firma SMS Technology prezentuje na svých stránkách miniaturní mobilní telefon s označením M300. Vývoj tohoto přístroje stál spoustu času a byl zpožděn kvůli problémům se psaním zpráv. V březnu byl hotový výrobek na světě, ale bohaté poznatky výrobce ihned zužitkoval ve zcela novém modelu M500, který byl nyní představen.

08.jpg 09.jpg
Původní model M300

Výrobce je velmi skoupý na tiskové obrázky nebo fotografie a na jeho webu je nenajdeme. Je docela možné, že se velká veřejné premiéra teprve chystá. Opět však posloužily dokumenty amerického schvalovacího úřadu FCC, ve kterých jsme nalezli fotografie nového modelu M500, kompletní specifikaci i manuál (PDF).

Hodinky, ze kterých si zavoláte

U přístroje tohoto vzhledu si položíte otázku, zda se jedná o hodinky obohacené podporou nejen telefonních funkcí nebo o multimediální telefon, který doznal vzhledu náramkových hodinek. Obě funkcionality jsou totiž kvalitně zastoupeny.

01.jpg
SMS Technology M500 - značka podivná, hodinky úžasné

Hlavním ovládacím prvkem je TFT dotykový displej s úhlopříčkou 1,5 palce (3,8 cm) a s rozlišením 120 × 160 bodů. K jeho ovládání poslouží prsty a také vestavěný stylus. Přístroj bude dodáván ve stříbrné nebo černé barevné variantě, každá z nich pak bude mít kožený pásek. Díky kůži nebude váha hodinek tak vysoká, jak by se mohlo na první pohled zdát. V číslech 60 gramů. Hodinky nejsou vodě odolné.

Pro srovnání: hodinky Sony Ericsson MBW-100 váží 188 g. Mají sice kovový náramek, ale jedná se pouze o bluetoothové zařízení, které se připojuje k mobilu. Do 60g těla hodinek M500 se přitom vešel celý mobil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetoothové hodinky od Sony Ericssonu

K ovládání či pohybu v nabídce neposlouží jen dotykový displej se stylusem. Na bocích telefonu jsou totiž umístěny čtyři ovládací klávesy. Je zde klávesa pro přijetí hovoru, která v pohotovostním režimu zobrazí seznam volání, klávesa pro ukončení hovorů slouží také pro vypnutí nebo zapnutí náramkového telefonního přístroje. Boční klávesa se využívá k ovládání hlasitosti, jak během přehrávání hudby, tak i v průběhu hovoru. Výběrová klávesa slouží k rolování v nabízených volbách nebo pro přístup do sekce hudebního přehrávače.

02.jpg 03.jpg
Pracovníci úřadu FCC by se mohli naučit lépe fotit, ale buďme vděční alespoň za toto

Hodinky M500 jsou určeny pro běžné GSM sítě všech čtyř pásem (850/900/1800/1900 MHz). Při volání nemusíte přidržovat hodinky u ucha, v základním balení najdete bluetoothové handsfree, díky kterému lze uskutečňovat hovory. Je až neuvěřitelné, že se do těla přístroje vešel slot pro paměťové karty, interní 128MB paměť a Li-Ion baterie s kapacitou 400 mAh, která je dle výrobce schopna udržet telefon v pohotovosti až 80 hodin a přečká 200 minut hovoru. Z datových přenosů zvládnou hodinky přijímat a odesílat data GPRS, takže je možno využít integrovaného internetového prohlížeče nebo e-mailového klienta.

04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg
Vešla se tam SIM karta i paměťová karta • hovory se ovládají tlačítky na boku (Haló, Kitte, přijeď si pro mě...)

Prostě „normální“ mobil

V pohotovostním režimu jsou na displeji standardně zobrazeny „analogové“ hodiny a stavové informace o intenzitě signálu a kapacity baterie. Telefonní seznam pojme až vícepoložkových 199 kontaktů, ke každému lze přidat až čtyři čísla, e-mail, datum narozenin nebo jméno společnosti. Mimo volání lze z telefonu posílat také textové, multimediální a dokonce e-mailové zprávy.

displej1.jpg 
Pohotovostní režim

Píšeme textovou zprávu

Telefon podporuje dlouhé SMS, takže můžete napsat až 612 znaků i s využitím jednoduchých melodií a obrázků (formát EMS). Psaní textů na tomto mobilu bude bezpochyby zážitek. Přestože se o způsobu zadávání znaků výrobce vůbec nezmiňuje, je celkem jisté, že využije dotykového displeje a rozpoznávání znaků psaných stylusem nebo se na displeji zobrazí běžná telefonní klávesnice.

displej3.jpg
displej4.jpg 
Vzhled hlavní nabídky

Jako v každém správném telefonu nesmí ani u M500 chybět organizační funkce. Jsou zastoupeny kalendářem, úkolovníkem a třemi na sobě nezávislými budíky s možností nastavení opakování (denně nebo určitě dny). Světový čas zase zjistí aktuální čas v jednom z 52 měst světa. Hodinky nabízejí také kalkulačku, která ale umí pouze základní operace, jakými jsou sčítání, odčítání, násobení a dělení. Převodník jednotek zvládne převádět hodnoty hmotnosti, délky, a po zadání převodního kurzu, i měny. V aplikaci Health lze zjistit aktuální BMI (Body Mass Index). Při procházení mezi různými prostředími lze využít pěti profilů (General, Meeting, Outdoor, Indoor a Headset), u každého lze nastavit vyzvánění, hlasitost, intenzitu podsvícení displeje nebo třeba velikost písma. Signalizační dioda vás bude upozorňovat na zmeškané události.

displej5.jpg displej6.jpg
Kalendář a kalkulačka

Hudba i video na ruce

Již jsem se zmínil o interní paměti, která je velká 128 MB. Podpora paměťových karet microSD pak přímo vybízí k uložení hudby. Hodinky M500 si však kromě hudebních souborů poradí i s videem ve formátu MP4.

displej2.jpg 
Menu a jednoduchý hudební přehrávač

Podporovány jsou Java hry a aplikace (J2ME), které lze do „náramkového telefonu“ dohrát bezdrátově přes Bluetooth 2.0 nebo přes USB kabel. Jednoduchým skladatelem lze docílit vytvoření jednohlasé vyzváněcí melodie (i přesto, že vyzvánění je až čtyřicetihlasé), položka Flight Mode zase poslouží k vypnutí telefonní části. Hovory a konverzace lze díky hodinkám nahrávat, můžete si vybrat mezi výstupním formátem AMR nebo WAV.

Výrobce dodává k hodinkám bohaté příslušenství. Základem je cestovní USB kabel pro nabíjení hodinek z počítače a standardní nabíječka. Ve výbavě také nechybí bezdrátový bluetoothový headset a náhradní baterie na cesty. Při propojení s počítačem přijde vhod dodávaný software Phone Suite.

Cena tohoto náramkového mobilu zatím nebyla stanovena. Brzy by však toto tajemství mělo být odhaleno, protože již 28. května by měla být dostupná „první várka“. Pokud se někdo odváží prodávat tento zázrak techniky v České republice, budeme se moc těšit na testování. Moc tomu ale nevěříme.

M500 ve zkratce

  • rozměry: 54 × 44 × 16 mm
  • hmotnost: 60g
  • barevné provedení: černá nebo stříbrná
  • displej: barevný, dotykový TFT, úhlopříčka 3,8 cm, rozlišení 120 × 160 bodů
  • sítě a datové přenosy: GSM 850/900/1800/1900 MHz / GPRS
  • paměť: 128 MB, rozšiřitelná paměťovými kartami microSD
  • telefonní seznam: 199 vícepoložkových kontaktů
  • konektivita: Bluetooth, USB
  • funkce: přehrávač MP3 a MP4 souborů, organizér, podpora Javy, doplňkové funkce
  • výdrž: 80 hodin v pohotovosti 200 minut hovoru
Diskuze (34) Další článek: Soutěž o 15 stylových triček na t-zones

Témata článku: MOBI, Boční klávesa, První várka, Bluetooth hodinky, Bod Mass Index, Normální mobil, Hod, Mobil