Mobil pod stromeček: 3000 Kč musí stačit

Na mobilní telefon dnes stačí jen dva až tři tisíce korun. Přesto umí i takové levné mobily mnohem více, než jen telefonovat a psát SMS. U některých můžeme mluvit o stylu a eleganci, jiné budou dobrým a spolehlivým partnerem pro každý den.

Předvánoční poradenství se chýlí ke konci. Dnes budeme vybírat nejlepší mobily, které jsou k dostání za cenu dvou až tří tisíc korun. I za tak málo peněz nakoupíte zajímavé telefony. Ty úplně základní se strohou výbavou jsou ještě levnější a budeme se jim věnovat zvlášť příští týden.

Nepřehlédněte:

Ověřená klasika a tenké Motoroly

Telefony klasické konstrukce mají v této cenové kategorii mnoho společného. Když už mají integrovaný fotoaparát, jeho rozlišení je pouze VGA (640 × 480 bodů). Do většiny telefonů se dostala technologie GPRS pro datové přenosy, displeje jsou nejčastěji pasivní. Čestné výjimky budou náležitě zdůrazněny.

V této skupině je těžké určit jednoznačného favorita. Z vyšších pater na tuto cenovou hladinu sestoupila starší dvojvaječná dvojčata Nokia 6020 a Nokia 6021. Shodně podporují rychlé datové přenosy EDGE. Liší se pouze ve dvou bodech výbavy. První jmenovaná má integrovaný fotoaparát, druhá jej vyměnila za Bluetooth. Se stejnou cenou je jen na vás, kterou si vyberete. Tyto mobily mají skvěle propracovanou organizaci času, střídmý vzhled, aktivní displej a kvalitní konstrukci. Univerzální decentní design Nokií 6020 a 6021 se bude stejně dobře vyjímat v ženské i mužské ruce.

Nokia 6020 Nokia 6021

Další dva modely stejné značky jsou mladšího data narození a je to znát už na jejich svěžím designu. Nokia 6070 a o něco méně vybavená Nokia 6030 nemají manažerské kořeny, funkce pro organizaci času jim však také jdou skvěle. Typ 6070 vládne technologií EDGE a má infraport, 6030 si musí vystačit pouze s GPRS. Displeje jsou bohužel pasivní, ale mnohé jistě potěší integrované rádio (u nižšího modelu bohužel pouze mono).

Nokia 6070 Nokia 6030

Sony Ericsson K310i překonává své soupeře rozměry a vestavěnou pamětí. K jeho 15 MB můžete přistupovat za pomoci standardizovaného rozhraní Mass Storage přímo z operačního systému Windows. Potěší možnost synchronizace s počítačem, a to prostřednictvím kabelu nebo infraportu. K dispozici je tisíc položek telefonního seznamu.

Své dva zástupce nabízí i Motorola. Přesně tak, jak jsme u jejích mobilů zvyklí, i v této cenové kategorii útočí elegantním designem. Andělsky bílo-stříbrná Motorola L6 za svoji módní klávesnici platí horší hmatovou orientací. Skvělé je však její zpracování, dobře si poradí s organizací času a svého majitele dokáže zabavit.

Sony Ericsson K310i Motorola L6

Hlavním trumfem modelu Motorola C261 je cena. Dosud jmenované telefony se blížily horní cenové hranici výběru, Motorola je jen těsně nad dvěma tisíci korunami. Displej je sice pasivní, ale přesto docela kvalitní, jeho parametry se mohou měřit i s dražšími přístroji. S nízkou cenou to zkouší i finský výrobce. Nokia 2310 a Nokia 3120 byly hned od počátku konstruovány, jako levné modely, čemuž odpovídá jednoduché a snadné ovládání. Typ 2310 zaujme monofonním rádiem, veškeré datové funkce jsou mu ale zapovězeny. S počítačem jej spojíte pouze kabelem. Druhý jmenovaný model má rozměrnější displej, o mnoho lepší klávesnici a datové přenosy GPRS.

Motorola C261 Nokia 2310 Nokia 3120

Za 2 500 korun můžete mít i LG B2100 se slabším displejem (rozlišení 128 × 128 bodů) a VGA fotoaparátem. Ke komunikaci s okolním světem slouží pouze GPRS. Cenově nám sem dnes zapadá ještě Siemens ME75, ale pro něj platí to samé, jako pro všechny telefony se značkou Benq-Siemens. Pro tuto firmu nastaly těžké časy a jejich zákazníci žijí v nejistotě ohledně záručního servisu. Jinak jde o zajímavý model se zvýšenou odolností a velmi dobrou výbavou.

Siemens ME75 LG B2100

Atraktivní véčka (+ vysouvák jako bonus)

Konstrukčně náročnějších véček s klesající cenou ubývá, ale rozhodně je stále o co stát. Náš tip číslo jedna je Sharp GX29, který najdete s cenou těsně pod třemi tisící v nabídce Vodafonu. Tohle malé véčko se nezdá – nabízí bezkonkurenční aktivní displej s rozlišením QVGA (240 × 320 bodů), který by neudělal ostudu ani telefonu s čtyřnásobnou cenou. Na vnějším krytu navíc najdete malý černobílý displej. Do pečlivě zpracovaného těla se vešel i VGA fotoaparát, se kterým je možné natáčet i video, a 2,1 MB paměti. V nabídce najdete adresář pro 500 kontaktů, kalendář a nechybí ani podpora Javy. Datové přenosy jsou zastoupeny GPRS třídy 10, podpora MMS je samozřejmostí. 

Sharp GX29

Opravdu elegantním designem upoutá Motorola W220, náš alternativní tip pro uživatele, kterým se Sharp GX29 nelíbí nebo zkrátka jen nechtějí telefon od Vodafonu. Véčko staví na některých rysech populárního Razru, originálním a velice atraktivním prvkem jsou barevné ikony, které září skrze lesklý kryt a nahrazující vnější displej. Potěší vestavěné rádio.

Svoji představu o designově zajímavém telefonu prezentuje Nokia 6060 se svým chromovaným vzhledem. Oblíbený model ztrácí body za trčící anténu a chybějící vnější displej. Ten je nahrazen alespoň praktickou stavovou diodou. Uživatelé si velmi chválí prostornou a pohodlnou klávesnici.

Motorola W220 Nokia 6060

Silným hráčem naší skupiny je Samsung X660, cenová kritéria splnil s odřenýma ušima. Prodává se v několika elegantních barevných kombinacích. Jeho vnější displej je černobílý, vnitřní pasivní s 65 tisíci barvami. Vnitřní paměť 10 MB je příliš malá na přehrávání MP3, ale na javové aplikace nebo pořízená videa poslouží dobře. Ve výprodeji můžete ještě narazit na Motorolu V360 – sklvěle vybavené véčko, které se chlubí i slotem pro paměťové karty a lze jej proto použít i jako MP3 přehrávač. Design je ale ještě ze "staré školy" a s dnešními atraktivními plackami nemá nic společného.

Poněkud navíc jsme k véčkům přiřadili i ojedinělý úkaz této kategorie - vysouvák Siemens CF110. I jej můžeme zařadit ke stylovým telefonům. Funkční nabídka není nikterak oslnivá, někdo bude postrádat foťák, jiný Bluetooth. Ke spojení s počítačem poslouží pouze kabel. Aktivní displej zaslouží pochvalu za ukázkovou čitelnost na přímém slunci, potěší i miniaturní rozměry zavřeného přístroje.

Samsung X660 Motorola V360 Siemens CF110 

Diskuze (43) Další článek: O2 na Slovensku: nováček s předstihem láká levným voláním z předplacenek

Témata článku: , LG B2100, Motorola C261, Motorola V360, Motorola W220, Nokia 2310, Nokia 3120, Nokia 3120 classic, Nokia 6020, Nokia 6021, Nokia 6030, Nokia 6060, Nokia 6070, Samsung X660, Sharp GX29, Siemens CF110, Siemens ME75, Sony Ericsson K310i, Str, Stromeček, MOBI, Ověřená klasika, Strom, Mobil