Mobil pod stromeček: jaký letos vybrat?

(Inzerce) Nabízíme vám přehled nejzajímavějších mobilů na trhu pro všechny od začátečníků po absolutní mobilmaniaky. Co letos vybrat?

Pokud pravidelně čtete MobilManii, jistě dobře víte, jaký mobil se povedl, jaký nikoli nebo která značka je na výslunní a která zmizela do propadliště dějin. V případě, že Vás mobilní technologie až zas tak nezajímají a rádi byste přitom blízkého obdarovali mobilním telefonem, přijde Vám tento rádce vhod stejně tak jako těm, kteří nakupují na internetu poprvé.

Klepněte pro větší obrázek 

Aby Váš první nákup nezačal ihned zklamáním, doporučujeme nakupovat pouze na prověřených internetových obchodech. Ne vždy se totiž ušetřená stokoruna vyplatí a radost z dárku se pak může stát spíše utrpením. V dnešní době je v tomto ohledu největším odborníkem nezávislý porovnávač zboží a obchodů Heureka! Disponuje totiž unikátní funkcí zvanou Ověřeno zákazníkydíky které je zajištěno, že recenze nejsou podvodné nebo že si je nepíší majitelé obchodů sami. Dozvíte se tak který obchod je kvalitní a který ne.

Pokud i přesto váháte nebo se bojíte nakupovat na internetu, je pro Vás připravena unikátní služba zvaná Garance nákupu do ktéré jsou zapojeni jen ti nejlepší z nejlepších a která Vám zaručuje, že v případě podvodu ze strany obchodu Vám Heuréka! vrátí veškeré finanční prostředky. Z internetových obchodů, specializujích se téměř výhradně na mobilní telefony je tato prestižní garance udělena pouze obchodu Huramobil.cz za dlouhodobou spolehlivost a vysoké hodnocení zákazníků pohybující se v rozmezí 98-99%. Pokud tedy váháte kde nakoupit, doporučujeme Vám začít přímo ZDE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední pojem, který je potřeba znát a před kterým bedlivě varujeme je tzv. šedý dovoz. Přesto, že je toto téma často probíráno v diskuzích, varujeme Vás před možnými nástrahami nákupu podezřele levných přístrojů. Jedinou výhodou šedého dovozu je nižší cena. Nevýhodami poté problémy typu: absence daňového dokladu pro odpočet DPH, chybějící český návod a v neposlední řadě neplatnost záruky v servisech výrobce. Autorizovaný servis výrobce Vám totiž opraví pouze zboží, které bylo do České Republiky oficiálně dovezeno a je jisté, že vyhovuje místním podmínkám a certifikaci C€. Někteří prodejci ve snaze vydělat dovážejí zboží z trhů, kterým evropská specifikace nevyhovuje a nezřídka kdy jsou mobilní telefony vyrobeny z dílů, které by místními normami neprošly. Jedna z ošemetných norem je vyzařování (SAR). Může se tedy stát, že telefon koupený u neautorizovaného prodejce Vám bude do hlavy zářit nepoměrně vyšší množství škodlivin než telefon, který normám vyhovuje. Kompletní výčet nedostatků šedého dovozu můžete najít opět na portále Heuréka! ZDE. Za nás bychom Vám určitě doporučili nákup v internetovém obchodě Huramobil.cz, kde veškeré mobilní telefony pocházejí pouze od autorizovaných dovozců příslušné značky.

Dost ale bylo nudného čtení a pojďme se rovnou podívat jaký kousek letos pořídit nebo co by rozhodně nemělo ujít Vaší pozornosti.

Mobily skoro pro každého

Pokud váháte nad dárkem a má to být mobil nebo třeba navigační přístroj,můžete se inspirovat mezi levnějšími, ale povedenými modely, které si nacházejí přízeň u širokého spektra zákazníků. Nefascinují nejnovější technikou ani oslnivým vzhledem a jsou především rozumnou volbou - snoubí vesměs všechny podstatné moderní funkce s decentním vzhledem, který málokoho urazí.

Toto pole pomalu, ale jistě vyklízí finská Nokia, která ještě před lety byla fenoménem nechávající konkurenci daleko za zády. O letošních vánocích stojí za zmínku opravdu jen pár modelů. Z těch úplně základních to je Nokia 100, Nokia 101 v cenách do 600Kč a jejich inovované modely Nokia 112, Nokia 113 lišící se hlavně daleko kvalitnějším displejem, ale i cenou přes 1000Kč. V segmentu nejlevnějších přístrojů nejlepšího poměru cena/výkon dosahuje model Nokia C2-01 disponující kromě základních funkcí například 3,2Mpx fotoaparátem nebo emailovým klientem a to vše za cenu 1.699Kč. Nokia v segmentu levných telefonů má modelů opravdu spoustu, bohužel většinou se liší pouze drobnou funkcí. Na škodu by rozhodně nebylo ubrat z modelové řady pár produktů a spíše se soustředit na 2 modely, zato lépe vybavené za dobrou cenu. Posuďte sami, Asha 200 a Asha 201 disponující plnohodnotnou QWERTZ klávesnicí, Asha 202 lze provozovat na 2SIM, Asha 203 bez podpory 2SIM. Modely 300,302,303,305,306,308,309,311 si pro Vás necháváme do další kategorie. Že Vám připadá značení Nokia matoucí ? Nebojte se, nám také. Je možné, že příliš široká nabídka je pro Nokii kontraproduktivní a na její úkor obrovským způsobem posiluje dnes již nejprodávanější na světě i v ČR značka Samsung.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 200 je idálním vánocním dárkem pro náruživé pisálky

Tento korejský výrobce atakuje hranici levných telefonů v ceně 399Kč s modelem E1200. Za tyto peníze můžete očekávat barevný displej, MP3 vyzvánění a kvalitně zpracovanou klávesnici. Zdá se Vám také, že z trhu mobilních telefonů mizí dříve tolik populární véčka ? Samsung nezapomíná ani na tyto uživatele a za cenu 799Kč doprodává telefon E1190 ve 4 barevných provedeních. Dalším nedotykovým a velice oblíbeným modelem je S5610 disponující MP3 přehrávačem, emailovým klientem, slotem na paměťové karty nebo FM rádiem v ceně 1.799Kč. Bezkonkurenčně nejprodávanějším dotykovým telefonem je S5230 v mnoha barevných variantách včetně prémiové dětské Hello Kitty v cenách od 1.549,-. Za podobnou funkčnost zaplatíte podobné peníze také u modelu C3300, též k dispozici v provedení klasickém či Hello Kitty.

Levné mobilní telefony nejsou jen Nokia nebo Samsung. Poslední dobou na tento segment telefonů útočí i asijští výrobci jako Huawei nebo ZTE. První zmíněný nabízí snad nejlevnější telefon s operačním systémem Android a to konkrétně model Ideos X1, druhý pak ultra levný seniorský S202 nebo androidový Racer II.

Posledním zástupcem v kategorii levných telefonů je tak trochu nostalgická vzpomínka na spojení 2 výrobců Sony Ericsson. Doprodávají se poslední kusy velice úspěšného modelu WT13i, kde se snoubí magický název Walkmann s mobilním telefonem. Tímto telefonem rozhodně neurazíte žádného náruživého teenagera, který prahne po poslechu kvalitní muziky.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung S5230 Star je klasický levný dotykový telefon v mnoha barevných provedeních

Střední třída pro práci i zábavu

I levné modely dokážou nabídnout spoustu zajímavého, pokud je však mobil každodenní pracovní pomůckou, nebo velmi intentzivně používaným zábavním prostředkem, no zkrátka se o vašem blízkém říká „kudy chodí, tudy volá”, je třeba zamířit o třídu výše. Oproti loňskému roku, a vlastně s každým přibývajícím rokem, se do této kategorie dostává čím dál tím víc tzv. chytrých telefonů, neboli smartphonů. Hlavním poznávacím znakem je otevřený operační systém umožňující instalaci dalších aplikací. I když mnozí z Vás namítnou, že toto uměly i starší typy telefonů, tak až s příchodem operačního systému Symbian, později Google Android se dostávají k masové veřejnosti. Klíčovým faktorem je samozřejmě také značné snížení cen, kdy telefony se systémem Android lze zakoupit již cca od 2 tisíc korun právě výše zmiňovaným modelem Huawei Ideos X1.

V této kategorii, ač je samozřejmě značka Samsung obecně nejprodávanější značkou na světě, se prodává cokoli, co dokáže nabídnout kvalitní hardware za rozumnou cenu, ale hlavně disponuje operačním systémem Android. Ten naprosto válcuje konkurenci a v případě, že máte v úmyslu vylepšovat telefon v budoucnu dalšími aplikacemi, je toto absolutní sázka na jistotu. Je tedy zcela na uvážení zákazníka, zda se rozhodne pro méně zvučnou značku ZTE, nebo známější v podobě Samsungu, Sony nebo dalších. Pomyslným jazýčkem na vahách je u velkých výrobců přece jen kvalitnější zpracování, lepší použité materiály, ale zejména dostatek příslušenství jako jsou originální obaly, sluchátka, dobíjecí stojánky nebo v budoucnu také náhradní baterie. Nezapomínejte, že pokud má mobilní telefon sloužit déle než 2 roky, jednou na výměnu baterie dojít musí a na Samsung se bude určitě kupovat lépe než na exotičtější značku.

Zde máme výběr opravdu pestrý a začneme již zmíněnou značkou Samsung. S5570i Galaxy mini je jednoduchý dotykový telefon disponující nejen líbivým designem, ale i 3,2MPx fotoaparátem, WIFI připojením a v neposlední řadě je k dispozici i v bílé dámské barvě. Velice oblíbeným je díky 5MPx fotoaparátu s diodovým bleskem S5830i Ace a jeho nástupce i8160 Ace 2 vylepšeným o rychlejší procesor, větší displej nebo technologii NFC, která by měla přinést možnost platit drobné platby jen přiložením telefonu k platebnímu terminálu – podobně jako se používá v MHD známá Opencard. Žhavou novinkou, která dorazila v listopadu na pulty je i8190 Galaxy S3 mini. Jedná se o menšího bratříčka známého modelu i9300 Galaxy S3. Za ušetřených téměř 5 tisíc korun dostanete 4“ displej a pomalejší procesor. Na druhou stranu, pokud je pro Vás displej S3 moc velký, toto je ideální kompromis. Prodává se v ceně 8.399Kč. V letošním roce byly konečně vyslyšeny touhy po chytrých telefonech pracujícími s 2 SIM. Ano, byly tu i dříve, ale až letos začali brát výrobci tuto kategorii vážně a důkazem jsou 2 velice prodávané modely. Levnější S6802 Galaxy Ace Duos v 5 barevných kombinacích disponuje 3,5“ displejem, 5MPx fotoaparátem a jednojádrovým procesorem. Oproti tomu model S7562 Galaxy S Duosje navíc vybaven 4“ displejem, rychlejším procesorem a větší pamětí, což má za následek plynulejší a rychlejší běh aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Podobný vzhled, avšak jiné funkce. Zleva i8160 Ace 2, dvousimkový S7562 Duos a TOP model i8190 S3 mini

Sony je dalším výrobcem, který se snaží dýchat Samsungu na záda. Nejlevnějším modelem je ST21i Tipo v provozu na 1SIM a Tipo Dual určený pro 2SIM. V těchto základních modelech v cenách kolem 3.500Kč najdeme vždy 3,2MPx fotoaparát, spoustu multimediálních funkcí a příjemně překvapí dlouhá výdrž baterie, výrobce deklaruje až 545 hodin. O dost povedenější a o 1000Kč dražší je model ST23i Miro s 3,5“ displejem, 5MPx fotoaparátem, vestavěným GPS modulem a celkově svěžejším designem. Za cenu 5.677Kč se prodává novinka ST26i Xperia J oplývající krásnými zaoblenými tvary. Jednojádrovému procesoru pomáhá 3D akcelerace grafiky a žádná hra by tak neměla mít problém s výkonem. Oproti tomu dvěma procesory, interní pamětí 8GB a fotoaparátem s možností natáčet HD video disponuje MT27i Xperia Sola. Pokud máte nešikovné ruce a neustále Vám něco padá, mohl by Vám přijít vhod ST27i Xperia GOať jdete do přírody na tůru nebo Vám telefon spadne do těsta na bábovku, nemusíte se bát. Posledním zajímavým kouskem od Sony je LT22i Xperia Ps 8MPx fotoaparátem, dvoujádrovým procesorem a velice atraktivním vzhledem nadchne jistě každého příznivce moderního designu.

Klepněte pro větší obrázek
U telefonů Sony se snoubí krása s elegancí. Na obrázku model LT22i Xperia P

V kategorii střední třídy se tentokrát Nokia nechala poměrně výrazně zahanbit. Vsadila veškerou svou energii do operačního systému Windows od firmy Microsoft. Poměrně nešťastným řešením je nemožnost upgradu operačního systému řady 7 na verzi 8 obsahující značná vylepšení. Aktuálně prodávané modely s verzí 7 na novější operační systém nedostanete a nové modely pro změnu nejsou k dispozici. Nokia je tak donucena prodávat telefony značně pod cenou, což nahrává některým uživatelům. Pokud oželíte nemožnost upgradu na vyšší verzi, dostanete výměnou velice atraktivní cenu. Za zmínku stojí prakticky jeden jediný model výrobce a to Lumia 610. Za cenu kolem 4 tisíc tak dostanete displej s téměř nezničitelným sklem Gorilla Glass a úhlopříčkou 3,7“, 8GB interní paměti, 5MPx fotoaparát s LED bleskem, ale také GPS s Nokia OVI mapami zdarma. A to se vyplatí. Druhým aspektem je, že cena takto vybaveného telefonu se dostává výrazně pod 4 tisíce korun, kde je značný přetlak modelů od všech značek a Nokia tak sama zabíjísvé vlastní modely Asha řady 3xx. Rozdíl je asi takový, jako pokud byste si k ceně Trabantu připlatili 30% ceny a dostali Porsche. Z tohoto důvodu řadu Asha 3xx vůbec nedoporučujeme a šáhněte po Lumii 610.

Pokud jsou Vám velcí výrobci trnem v oku nebo se rádi odlišíte od okolí je příjemnou změnou Huawei G300. Za cenu kolem 4 tisíc nabízí 4“ displej, 2GB interní paměti a fotoaparát 5MPx. U značky Huawei ješte stojí za zmínku model U8860 Honor, jehož zásoby jsou momentálně vyprodány, ale dostatečná dodávka do vánoc ještě dorazí. Za cenu kolem 6 tisíc se může pochlubit 8MPx fotoaparátem, interní pamětí 4GB a celkem slušnou výdrží až 400h na 1 nabití.

Kousky pro skutečné fajnšmekry

Pravý mobilmaniak pochopitelně nezná kompromisů, vždy má jen a pouze to nejlepší. A když náhodou přijde něco lepšího, s výměnou neváhá ani okamžik. I pro takto „postižené” jedince a pochopitelně také pro ty, kteří plně vybavený mobil potřebují pro svou práci, nabídne letošní vánoční trh řadu již známých modelů a několik novinek.

Jestli jste na tomto místě čekali přehršel modelů od firmy Nokia, asi Vás zklameme. Čistě jen ze sportu, možná tak trochu ze zvyku, pro někoho ze škodolibé radosti zmíníme pouze jediný model, který vybočuje z řady a to Nokia 808 PureView. Zajímavý je tím, že fotoaparát dosahuje rozlišení 41Mpix. Otázkou je, kdo tuto funkci prakticky využije a zda je ochoten zaplatit cenu kolem 11 tisíc korun.

Opravdovým kontrastem je společnost Samsung, která má v tomto segmentu co nabídnout. Na prvním místě nemůžeme zmínit nic jiného než vlajkovou loď i9300 Galaxy S3prošpikovanou nejen tím nejlepším hardwarem, který je k dostání, ale i zajímavými softwarovými vychytávkami jako je např funkce Smart Stay. Stává se Vám, že čtete na telefonu zajímavý článek z oblíbeného webu a najednou zhasne displej ? Tak přesně to se Vám již nestane u tohoto modelu, kdy funkce Smart Stay inteligentně sleduje Vaše oči a displej tak zůstane stále aktivní. Je pro Vás 4,8“ displej stále malý ? Není nic snazšího než pořídit N7100 Galaxy Note IIs 5,5“ displejem, který je akorát tak velký, že se ještě s trochou štěstí vejde do zadní kapsy kalhot. Pokud je i toto pro Vás málo, doporučujeme zakoupit tablet N8000 Galaxy Note 10.1 s možností vložení SIM karty a nebo N8010 Galaxy Note 10.1 pouze s WIFI.

Klepněte pro větší obrázek
To nejlepší, co se dá letos pořídit jsou telefony i9300 Galaxy S3, N7100 Galaxy Note II a tablet N8000 Galaxy Note 10.1

U firmy Sony jednoznačně kraluje James Bond a jeho Xperia T. Elegantní zpracování doplňuje dvoujádrový procesor, 4,5“ displej a 13MPx fotoaparát. Nákupem tohoto telefonu uděláte jednoznačně radost každému milovníkovi kvality a designu.

Klepněte pro větší obrázek
Jako James Bond se může každý cítit s novinkou Sony Xperia T

Firma Apple po roce opět aktualizovala svůj jediný model, tentokrát na verzi iPhone 5. Dodávky jsou velice omezené, poptávky vysoké a nelze říci dopředu s přesností, která verze bude a která nikoli. Zde platí více než kde jinde, že kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Protože jsme Vám v každé kategorii ukázali něco z exotických značek, neuděláme ani zde výjimku. Za exotický šperk považujeme Huawei Ascend P1 s líbivou cenou pod 10 tisíc korun.

Krásné mobily pro krásné ženy

Pokud se chcete vaší milované odvděčit za vše dobré, co pro vás v letošním roce udělala, máte i mezi mobilními telefony celkem širokou paletu možností. Mnoho z nich je spíše šperkem než technickou vychytávkou, a tak je ocení i ty drahé polovičky, které zrovna netouží po odhalování tajů moderní mobilní telefonie.

K mání jsou jak stroje, které jsou přímo koncipovány jako „dámské”, tak i jinak běžné typy, které se odlišují jen jiným barevným provedením. Z těch prvních zmiňme elegantní véčko Samsung C3560. Osobně se nám ale nejvíce zamlouvají dámské barevné varianty telefonů Sony. Růžová barva v kombinaci s černou působí elegantně a luxusně. K dispozici je u modelů ST23i Miro, ST25i Xperia U a ST26i Xperia J.

Klepněte pro větší obrázek
S typicky ženskými barvami přichází téměř všichni výrobci

Pokud hodláte obdarovat malou školačku, perfektní je pro tuto příležitost kolekce Hello Kitty od společnosti Samsung.

Pro starší a nepříliš pokročilé

Nechceme se nikoho dotknout, ale faktem je, že pro mnoho starších uživatelů jsou konvenční telefony obtížně použitelné. Titěrná tlačítka, dotykové displeje, navíc mnohy akcentující vizuální dojem před praktickou čitelností, to člověk, který chce s telefonem pouze volat či „esemeskovat” prostě neocení. Pro takové tu máme pár kousků buď odlišné, nebo velmi jednoduché konstrukce.

Vládcem tohoto segmentu je jednoznačně značka Aligator, která jako první kdysi přivedla na CZ trh telefony pro seniory. Tyto Vánoce se na Vás těší tradiční modelyA340, A360, A600, C100 nebo dvousimkový D900. Za pozornost a naše doporučení stojí i telefony Emporia díky vysoce kvalitnímu zpracování a líbivému designu.

Klepněte pro větší obrázek 
S typicky ženskými barvami přichází téměř všichni výrobci

Jestě jednodušší alternativou je pseudo mobil neboli pseudo pevný telefon od Jablotronu, který nabídne zcela klasické ovládání pevné linky v kombinaci s komunikací přes sítě mobilních operátorů. Typ GDP-02 je navíc v předvánoční akci nabízen s modelem Samsung E1080 zdarma. Za jednu cenu pak máte dárek pro babičku i pro malého školáka – a to se opravdu vyplatí.

Vybrali jste?

Pokud jste si z naší nabídky vybrali, můžete kterýkoli z tipů ihned pořídit na Huramobil.cz. V případě skladového zboží jej nejpozději do následujícího pracovního dne máte u vás doma s dopravou nad 5 tisíc zdarma, bez stresu a hlavně bez obav - dostanete vždy jen to, co skutečně chcete.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jste si ani po tomto průvodci nevybrali, zaměstnanci Huramobil.cz Vám ochotně poradí prostřednictvím online chatu na jejich stránkách, popřípadě se neváhejte zastavit na jakékoli z jejich prodejen a budete překvapeni nejen znalostí výrobku, ale i vstřícností obsluhy a z takového nákupu člověk odchází příjemně spokojen.

Petr Hudec

Další článek: Prodeje tabletů překonají odhady. Roste podíl Androidu oproti iPadu

Témata článku: Honor, , Aligator A360, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Huawei Ascend G300, Huawei Ascend P1, Huawei Ideos X1, Nokia 100, Nokia 101, Nokia 112, Nokia 113, Nokia 808 Pureview, Nokia Asha 200, Nokia Asha 201, Nokia Asha 202, Nokia Asha 203, Nokia C2-00, Nokia C2-01, Nokia C2-02 Touch and Type, Nokia C2-03 Touch and Type, Nokia C2-05, Nokia C2-06 Touch and Type