Jsou pro vás podivně rozsypané čtverce záhadou? Klíč k jejímu rozluštění najdete přímo ve vaší kapse!
Trocha teorie na úvod, aneb jak praví vševědoucí Wikipedie: „Čárový kód je prostředek pro automatizovaný sběr dat. Je tvořen černotiskem vytištěnými pruhy (v některých novějších verzích kódu mozaikou) definované šířky, umožňující přečtení pomocí technických prostředků - čteček či skenerů. Patent na čárový kód byl poprvé udělen v roce 1949. Podle způsobu, jakým se konkrétní znak kóduje do skupiny pruhů se kódy dělí do několika skupin.“ (pokračování ZDE)
S čárovými kódy se setkáváme dennodenně. Některé jsou typizované – nejběžnější je kód EAN, který na sobě má obal každého kousku zboží. Ten nese pouze informaci o kategorii, výrobci a druhu výrobku. V jiných kódech jsou zašifrovány údaje o zásilce kurýrní služby, zavazadle letecké společnosti, nebo třeba paletě ve skladišti. Všechny se snímají optickými scannery, které vysílají lineární paprsek.
Několik příkladů čárového kódu
Právě teď je ten pravý čas vysvětlit, proč o černobílých čarách píšu na MobilManii. Právě s mobilními telefony je spojen fenomén posledních měsíců. Zatím zvláště v Japonsku a čím dál častěji také u nás se setkáváme se zvláštní odrůdou čárových kódů, tzv. čtvercových, 2D, neboli QR (Quick Response) kódů. Jak už názvy napovídají, na přečtení těchto kódů již nestačí lineární skenování, nastoupit tedy musí plošné a to už se dostáváme k mobilům, respektive jejich fotoaparátům. Ty již dnes dosáhly takových kvalit, že je možné je pro daný účel použít. Mluvím zde zejména o dostatečném rozlišení a automatickém ostření.
Pro mobily by nebyl problém přečíst běžné čárové kódy, ale obsah v nich zašifrovaný je poměrně malý. Pokud se zaměříme na již zmíněný kód EAN, ten obsahuje pouze 13 číslic. K jejich interpretaci, konkrétně rozpoznání zboží, by byla navíc potřeba rozsáhlá databáze. Naproti tomu se čtvercovými kódy je větší zábava. Je možné do nich zašifrovat telefonní číslo, prostý text, e-mailovou, nebo webovou adresu. Jak si ukážeme dále, objem dat je možné rozšiřovat.
Finská Nokia dává čtverečkový guláš na téměř všechny své výrobky
Už dnes občas čtvercové kódy zahlédneme na zboží. Výrobci do nich schovávají například telefonní číslo na infolinku, nebo adresu internetové prezentace. Pro svoji flexibilitu však nalézají častějšího uplatnění mezi lidmi, jako prostředek zábavy, nebo šifrované komunikace. Všimli si toho výrobci softwaru (pro Windows Mobile a Symbian), ale také masoví producenti mobilních telefonů, kteří aplikaci přidali do základní výbavy. Mně se pod ruku dostala Nokia N93i, stejný program má také model N95 a další budou přibývat.
Cesta k aplikaci: Hlavní nabídka/Kancelář/Čtečka čárových kódů
Zacílit a držet!
Úkolem uživatele je dostat čtverec mezi červené linky, nechat fotoaparát zaostřit a aplikaci počítat. To může zabrat i déle, než 10 sekund
Podle typu obsažené informace můžete ihned vytočit načtené telefonní číslo, začít psát e-mail, nebo navštívit webovou adresu
Dosud jsem se zabýval pouze tím, jak dostat informaci ze změti čtverečků, jak ale ty čtverečky poskládat? Nemá cenu pouštět se do složitých algoritmů, samozřejmě existují jednodušší možnosti v podobě programů pro stolní počítače i mobilní zařízení. Hned teď můžete vyzkoušet webový enkodér Nokia.
Na absolutní velikosti nezáleží, všechny tři tyto kódy nesou stejnou informaci
Jednotlivé čtverečky mají stejnou velikost, ale se zašifrovaným obsahem roste i celková velikost kódu • Znění textu je na vás, ale aplikace si nerozumí si s „nekterými ceskými znaky“. Pokud přesáhnete délku 60 znaků, základní čtverec se zečtyřnásobí. Maximální délka textu, na kterou jsem se dostal je 260 znaků.
Jak už jsem naznačil, čtvercové kódy nejsou téma nijak zásadní. Doufám však, že po přečtení tohoto článku je již nebudete považovat za podivnou tiskovou chybu. Snad jsem také objasnil další méně známou funkci, které mohou mobily obstarat.