MobilMule: sdílej data přes mobil

Víme, jak ovládat stahování dat přes výměnné (P2P) sítě do vašeho počítače prostřednictvím mobilního telefonu. Naučíme vás vyhledávat soubory, nastavovat datové limity na stahování a třeba i vypnout počítač prostřednictvím mobilu.
MobilMule: sdílej data přes mobil

Technologie Peer-to-Peer (P2P), která umožňuje sdílení dat v internetu, je tu už poměrně dlouho. Prošla bouřlivým vývojem, získala si oblibu u internetových fanoušků a nenávist u organizací na ochranu autorských práv. Největšího boomu dosáhla asi se sítí Napster, která byla však po několika soudních žalobách zrušena. Další z řad programů na sdílení dat je například velice úspěšná KaZaA a nebo v našich zeměpisných šířkách velice známý DC++.

Nicméně klientů, kteří umí sdílet soubory, je daleko více a jedním z nich je eMule. Ale čím se tento software liší od těch ostatních a proč se o něm zmiňujeme na MobilManii? Kvůli možnosti ovládat celý program přes mobilní telefon. Pojďme se proto podívat jak celý systém funguje a jak na to.

 
Mocné trio: Napster • KaZaA • DC++

Osel, Lama a eMule

Program eMule lze zdarma stáhnout přímo ze stránek projektu a nepostrádá českou lokalizaci. Ovládání se nijak zvlášť neliší od ostatních P2P klientů, ale pro nezkušené uživatele by to možná mohl být trošku oříšek. Proto je dobré se o nastavení a samotném postupu stahování dat poradit se zkušenějším kamarádem a nebo se podívat na fórum.

EMule umožňuje tzv. segmentované stahování. To znamená, že data se posílají po částech a i z více zdrojů najednou. Zároveň program kontroluje integritu souborů a umožňuje zasílat zprávy pomocí protokolu IRC.


Program eMule

Tady Mobilní Mula, příjem

Přejďeme k té nejzajímavější části, ke vzdálenému ovládání přes mobilní telefon. Předpoklady pro tuto funkci dnes splňuje většina mobilů, protože stačí podpora Javy a datových přenosů GPRS.

Nejprve je nutné nastavit samotný program eMule, aby podporoval vzdálenou správu přes mobilní telefon. V menu Options zvolte Webinterfaces a zaškrtněte funkci MobileMule enabled. Poté vložte své heslo a zvolte port. V logu programu (karta s informacemi o událostech), který se vypisuje ve spodní části, si zkontrolujte zda došlo ke spuštění této funkce. Pokud ano, doporučuji ještě opsat číslo, které vám bylo přiřazeno při přihlášení k eMule. Najdete jej opět v tomto logu („New clientid is 123456“). Tím je příprava vašeho počítače dokončena a teď se vrhneme na mobilní telefon.


Nastavení MobilMule v eMule

Ze všeho nejdříve si stáhněte javovou aplikaci MobilMule a nahrajte si ji do telefonu. O místo v paměti se asi nemusíte obávat, protože velikost tohoto programu je jen 54 kB. Po spuštění na vás vykoukne mula (podle mého názoru je to spíše osel). Následně budete muset zadat identifikační číslo získané z logu programu eMule a vyplnit heslo. Je dobré také nahlédnou do nabídky volby, kde najdete jednak test spojení a také další možnosti nastavení. Nejdůležitější z nich je asi změna portu. Poté už vám nic nebrání se přihlásit ke svému počítači.


Spouštění aplikace • přihlášení • nastavení přihlášení • úspěšné přihlášení

Mobilní Mula není lama

Nabídka programu MobilMule je opravdu velice široká a nabízí skoro kompletní správu stahování dat na vašem počítači. Vezmeme to od uší až ke kopytům. Jako první se nám nabízí Status Overview. Tato položka nabízí základní údaje o stavu eMule na vašem počítači. Kromě pěkného barevného znázornění aktuální rychlosti uploadu a downloadu jsou to i další velice podrobné informace v textové podobě. Patří mezi ně např. průměrná rychlost stahovaní a množství stažených dat.

 
Hlavní nabídka • Status Overview – Základní informace • Status Overview – Další informace

Další důležitou položkou hlavního menu je Downloads. V ní je seznam souborů, které právě stahujete nebo které čekají na stažení. U každého lze samozřejmě zobrazit podrobnosti, např. čas zbývající k dokončení downloadu. MobilMule navíc nabízí čtyři další možnosti, kterými jsou pozastavení stahování Pause) a jeho opětovné spuštění (Resume), smazání ze seznamu (Delete) a setřídění souborů (Sort). Pod odkazem Finished files v hlavní nabídce pak najdete seznam již stažených souborů.

 
Stahované soubory • podrobné informace o stahovaných souborech • stažené soubory

Asi nejzajímavější položkou bude možnost vyhledávání (Search). MobilMule opravdu umí vyhledávat v souborech na připojeném serveru stejně jako počítač. Nabízí možnost omezit vyhledávání nejen na název, ale také na typ souboru. Po zadání požadavku program odešle dotaz na server a ten vrátí výsledky i s počtem možných zdrojů ke stahování souboru.

   
Vyhledávání • výsledky vyhledávání • detaily nalezeného souboru • soubor by přidán do seznamu ke stažení

Ještě zbývají dvě funkce programu, které jsem nepředstavil. Ta první je statistika (Statistics), která zobrazí přes celou obrazovku graf downloadu a uploadu. Potom zde jsou příkazy (Commands). Tato nabídka mě opravdu zaujala. Jednak můžete změnit limity rychlosti downloadu a uploadu, což je funkce, kterou určitě ocení každý, kdo má u svého připojení datový limit. Dále máte také možnost změnit server. Avšak nejvíce mě upoutaly možnosti vypnutí a to nejen programu, ale i celého počítače. Až stáhnete, co potřebujete, můžete klidně takto na dálku zmáčknout tlačítko „power“ na svém domácím stroji.

 
Statistika • nastavení limitů • nabídka Commands

S mulou až na Everest a zpátky

Dá se říci, že jedinou vadou bylo těžší nastavování samotného softwaru eMule. Javová MobilMule už běžela bez jakýchkoli komplikací. Možnost ovládat stahování z internetu při jízdě tramvají nebo nudné hodině ve škole mi připadá úžasná. Nemusím sedět dlouhé hodiny za klientem a ztrácet tak čas, stačí se připojit přes telefon a vybrat si co chci, v jakékoli volné chvíli a kdekoli.

Ani náklady na stažená data nejsou nijak závratné. Jedno připojení, zjištění stavu stažených a stahovaných souborů a vyhledání dalšího, přišla asi na 10 kB dat (upload i download dohromady).

Diskuze (21) Další článek: Windows Mobile 5 oficiálně představen: na co se těšit?

Témata článku: Ostatní, Data, MOBI, Bouřlivý vývoj, Pře, Zbývající čas, Mobil


Určitě si přečtěte