Mobilní data v Česku patří stále k nejdražším v EU. Změna je v nedohlednu

Velká trojka mobilních operátorů sice průběžně vylepšuje své nabídky datových tarifů, ale tím, že klesají z vysokého základu, jsou v porovnání se zahraničím stále drahé. Vyplývá to z nejnovějších mezinárodních srovnání. Není přitom jasné, kdy a zda vůbec výraznější zlevňování nastane.
Mobilní data v Česku patří stále k nejdražším v EU. Změna je v nedohlednu

V červnu Evropská komise zveřejnila svou pravidelnou zprávu DESI 2020 (Digital Economy and Society Index), jejíž dílčí závěry zcela zapadly. V indexu, který porovnával datové balíčky členských států z roku 2019, skončili Čeští operátoři v oblasti nabídky datových služeb třetí nejhorší. V hodnotících kritériích dostali za svá nabízená portfolia pouze 43 bodů ze sta. Podobně na tom bylo Slovensko, hůře už jenom Kypr. Průměrná hodnota byla 68.

„Zvážíme-li nabídku pouze mobilních datových tarifů, jsou na tom nejlépe Rumunsko, Švédsko a Finsko. Na Kypru, Slovensku a v Česku mají mobilní datové produkty naopak nejdražší,“ píše se ve zprávě o studii, která v každé zemi zkoumala 30 různých datových tarifů včetně těch, které se nabízejí bez volání a SMS jen pro notebooky a tablety. Drtivou většinu zkoumaných tarifů tvoří ty běžné, aby vzorek odpovídal reálnému spotřebnímu koši.

Ve speciálním vydání zprávy pro Česko pak Evropská komise ještě přidala další komentář. „Ceny dat v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Po úpravě o kupní sílu je zde nejlevnější datový balíček s 1 GB a s 30 minutami pro volání za 21 eur. To je zhruba dvojnásobná cena oproti unijnímu průměru,“ píše úřad. V přepočtu na českou měnu jde nyní o zhruba 535 korun.

Nabídky nových operátorů? Nejdřív v roce 2022

„I když se situace postupně zlepšuje, je jasné, že v oficiálním mezinárodním srovnání se zbytkem Evropy ještě zaostáváme. Srovnávání nabídek navíc komplikují různé neveřejné a zaměstnanecké tarify, které jsou výraznou součástí českého mobilního trhu,“ hodnotí například bývalý šéf ČTÚ Jaromír Novák.

Podobně to vidí šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek, podle něhož výrazné zlepšení nelze čekat ani poté, co na trh přijdou noví operátoři. Důvodem je, že loňská aukce kmitočtů pro 5G sítě nepřinesla nezávislého plnohodnotného operátora, jak mnozí doufali. „Noví operátoři sice budou moci nabízet kompletní služby díky poměrně výhodnému národnímu roamingu, ale zároveň to znamená závislost na jednom z dosavadních operátorů. Těžko si tak lze představit nějakou agresivní cenovou politiku,“ míní Slížek.

Nordic Telecom, který zájem o poskytování mobilních služeb dlouhodobě avizuje, navíc na trh nevstoupí na podzim, jak se dosud očekávalo, ale nejdříve příští rok. Dosud totiž stále vyjednává právě o podmínkách národního roamingu. „Vzhledem k tomu, že jednání stále probíhají, se nebudeme k dalším detailům vyjadřovat. Rádi bychom na trh vstoupili co nejdříve, ale spuštění mobilních služeb není běh na krátkou trať. Zatím počítáme s rokem 2022,“ řekl mluvčí společnosti Nordic Telecom Lukáš Šiml.

Zavedená trojka nemá důvod nic měnit

Trio velkých mobilních operátorů měnit svou cenovou strategii nehodlá, cena současných mobilních tarifů jim přijde adekvátní. Argumentují například tím, že za dva roky se tarifová nabídka výrazně proměnila a data na jednotku GB postupně zlevňují, což dokazuje i poslední výroční zpráva ČTÚ.

„Naposledy jsme nabídku vylepšili letos v červnu a jednotlivec si tak může neomezený objem dat, volání i SMS pořídit už za 599 korun měsíčně,“ připomíná mluvčí společnosti Vodafone Ondřej Luštinec. Nevýhodou tohoto tarifu je však nízká rychlost internetu. Nejlepším tarifům v Evropě navíc nemůže konkurovat ani cenově.

Ostatní operátoři jsou s novými nabídkami přitom ještě opatrnější. Na svého konkurenta v cenové politice zareagovali zatím pouze slevovými či speciálními balíčky. Ke studii se vyjadřovat chtěli jen okrajově, nebo vůbec.

„Výstupy nezohledňují cenová zvýhodnění v podobě zákaznických balíčků, například Magenta 1 a nezahrnují ani několikaměsíční intervaly, kdy jsme našim zákazníkům nabízeli data zcela zdarma,“ řekla k průzkumu mluvčí T-Mobile Kateřina Mikesková. Společnost O2 nechtěla průzkum hodnotit vůbec, protože se jí data nezdála relevantní.

Politické tlaky a zbabraná 5G aukce

Otázku vysokých cen mobilních tarifů se už snažila vyřešit dlouhá řádka politiků. Levnější tarify sliboval i premiér Andrej Babiš. K vyřešení má ale podle expertů z oboru stále daleko. Jednou z posledních příležitostí, jak český trh otevřít novému velkému hráči, byla aukce frekvencí pro 5G sítě pořádaná v roce 2020. Kvůli politickému tlaku ale došlo k výměně šéfa Českého telekomunikačního úřadu a nesmyslnému přepracování aukčních podmínek, které ve finále nebyly dobré vůbec pro nikoho a pouze zakonzervovaly trh na stávajícím oligopolu.

Jako ukázka fungujícího mobilního trhu bývá v posledních několika letech předkládán ten italský. K oživení soutěže došlo po vstupu čtvrtého velkého hráče na trh v roce 2018. Od té doby operátor Iliad díky výhodným nabídkám neomezených hlasových tarifů a až 120 GB dat za cenu okolo 10 eur (cca 260 Kč) přilákal ke svým službám miliony zákazníků. K podobnému kroku nemá žádný z menších českých operátorů potenciál – v oblasti celoplošných služeb bude vždy závislý na národním roamingu poskytovaném jedním z velkých operátorů, v tomto případě konkrétně O2.

Bizarní fakta ze světa mobilů, která jsme raději zapomněli:

Diskuze (91) Další článek: Aplikace Tečka má další update. Konečně zmizelo nesmyslné zabarvení QR kódu

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Operátoři, Internet, Mobilní data, SMS, Nákup a ceny, Andrej Babiš, Aukce, Nordic Telecom, Evropská komise, Evropská unie, Předražené služby, Telekomunikace, Pokřivený trh, Kypr, Rumunsko, Česká republika, Operátor, Datový balíček, Švédsko, Mobilní operátor, Jaromír Novák, Datový tarif, Finsko, SlovenskoPrvní problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony