Mobilní etiketa aneb jak se chovat s mobilem

Na to, že někteří uživatelé mobilů sveřepě odmítají vypínat své miláčky v různých, někdy neuvěřitelných situacích, jsme si již zřejmě zvykli. Událost, jejíž popis naleznete v tomto článku, však možná zapůsobí i na ty nejotrlejší mobilisty.
Mobilní etiketa aneb jak se chovat s mobilem

Mobilní telefon je nedílnou součástí dnešní kultury, obzvláště v některých zemích. O povaze českých mobilistů v tomto ohledu není nutné dlouze diskutovat. Mobilní telefon používáme doma, v zaměstnání, na jednáních, v dopravních prostředcích, v supermarketech, v nemocnicích, na toaletách, zkrátka téměr všude. Na odolnosti a toleranci každého z nás záleží, ve kterých situacích považujeme telefonování za ideální, za vhodné, za nevhodné nebo za nepřípustné. Zatímco někteří odmítají telefonovat ve vlakovém kupé, jiní během cesty vlakem navýší bankovní účty mobilních operátorů o slušné částky.

Přestože by se zdálo, že díky všeobecnému odsouzení a opovržení si už nikdo nedovolí nechat zapnutý telefon v divadle, na koncertě nebo v kině, velké procento kulturních představení je obohaceno právě melodií z Rolniček, motivem Daniela Hůlky nebo swingovým pohoupáním. Po takovém zazvonění obvykle následuje několik trhaných pohybů: míra jejich křečovitosti je nepřímo úměrná nervové odolnosti volaného. Fakt, že vyzvánění mobilu dokáže pokazit představení nejen divákům, ale i hercům, asi není třeba zdůrazňovat. Například Zdeněk Svěrák umí zpražit zapomnětlivého mobilistu velmi káravým pohledem (především nedodržuje-li dotyčný bezpečnou vzdálenost od jeviště).

Všechny tyto situace dobře známe a naučili jsme se je vytlačit na okraj svého vnímání. Zkuste si však představit následující scénář: sedíte v kině a srkajíce kolu, sledujete dramatickou filmovou scénu. Z řady za vámi se ozve sice melodické, avšak velmi agresivní vyzvánění. Očekáváte zvuk šustícího kabátu následovaný chvilkovým zesílením reproduktoru, a těšíte se na následné ticho.

Namísto toho se dočkáte zvučného barytonu: „No, prosím! ... Čau, jasně! ... Ne, to opravdu není problém. ... No, já bych to podepsal, ale nedostal jsem to od tý pitomý nány včas! ... No jasně, úplně blbá. ... Jo, tak já to podepíšu zejtra, jo? ... Tak jo. ... A máš se? ... Super ... Jo, jde to, zrovna koukám na film. ... OK, taky, zdar.“

Jak zareagujete? Já jsem se krátkou chvíli pokoušel odhadnout, zda mám dostatečně dlouhou ruku na provedení bleskového manévru spočívajícího v otočení, uchopení příslušného mobilu a jeho mrštění na podlahu. Když jsem racionálně usoudil, že tímto řešením sice vytrestám mobil, ale zvučného barytonu se na dlouhou dobu zřejmě nezbavím, rezignoval jsem. A pokusil se vzpomenout na to, o čem se na filmovém plátně vlastně mluví.

Diskuse: co byste dělali vy? Jak byste reagovali? Odsuzujete takové chování, nebo je mobil tak silnou součástí našich životů, že se nejedná o nic nevhodného? Setkali jste se s telefonováním v podobných situacích?

Diskuze (112) Další článek: Aktuálně: ukecaná nabíječka, nerozbitný Sony Ericsson T310

Témata článku: Ostatní, MOBI, Zdeněk Svěrák, Etiketa, Velké procento, Jak, Zapnutý telefon, MobilPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět