Mobilní internet na Slovensku: máme co závidět

Zatímco v Česku je to s rychlým mobilním internetem bídné, na Slovensku právě vrcholí bitva o to, kdo získá v této oblasti titul absolutní jedničky. T-Mobile SK i Orange SK představily svoje nabídky HSDPA, T-Mobile SK navíc zrychlil svůj internet Flarion na teoretickou hranici 5,3 Mb/s. A ceny? Čech by zajásal.
Mobilní internet na Slovensku: máme co závidět
V posledních dnech je u našich východních sousedů na Slovensku v oblasti mobilní komunikace opravdu živo. Nejdříve byl oznámen vstup nového mobilního operátora na trh a nyní probíhají závody o to, kdo nabídne výhodnější a rychlejší připojení k mobilnímu internetu.

Tip: ještě dříve, než se ponoříte do řádků následujícího textu, doporučuji vám jeden z našich starších článků věnující se technologiím sítí třetí generace.

Seznamte se, HSDPA

Zkratkou skloňovanou ve všech pádech je v tomto případě HSDPA (High Speed Downlink/Download Packet Access). V úterý tuto technologii spustil ve své síti slovenský T-Mobile, o den později přišel s nabídkou HSDPA vysokorychlostního internetu i konkurenční Orange.

Technologie HSPDA představuje modernizovanou verzi systémů WCDMA (UMTS). Nabízí nejen vyšší přenosové rychlosti, ale také lepší propustnost sítě. Tím dovolují připojení většího počtu uživatelů, kteří budou moci rychle a bez větších zdržení stahovat data rychlostmi až 14 Mb/s. Podrobnější informace najdete v našem článku nebo na Wikipedii. U nás HSDPA nabízí ve své 3G síti Eurotel.

T-Mobile na to jde od lesa

Co do rychlosti, alespoň v oblasti HSDPA, jsou síly vyrovnané. Díky implementaci pokročilejší verze HSDPA nabízí tato technologie uživatelům maximální downlink až 3,6 Mb/s. K využívání této rychlosti navíc není potřeba aktivace žádného speciálního programu. Stačí využívat některý ze standardních datových programů Data Basic, Data Start, Data Standard, Data Nonstop nebo Internet Nonstop.

 
Pokrytí signálem HSDPA u slovenského T-Mobilu

HSDPA v podání T-Mobilu má však hned několik „ale“. Tuto datovou nadstavbu sítí třetí generace je možné využívat v místech se signálem UMTS. To je v současnosti jen oblast kolem hlavního města Bratislavy. Zařízení, které by si s novější implementací poradilo navíc zatím na Slovensku neexistuje. Možnosti jsou tedy dvě. Buď se prozatím spokojit s nižším downlinkem o rychlosti 1,8 Mb/s nebo si kartu podporující vyšší verzi zakoupit v sousedním Rakousku u operátora Mobilkom.

  Data Basic Data Start Data Standard
aktivace 0 Sk 0 Sk 0 Sk
měsíční paušál 0 Sk 118 Sk 702 Sk
APN wap internet wap internet wap internet
volná data (MB) 0 0 10 700
nadlimitní data (za 1 MB) 118 Sk 118 Sk 47,48 Sk 47,48 Sk  47,48 Sk  47,48 Sk 
  Data Nonstop Internet Nonstop  
aktivace 0 Sk 355,81/117,81 Sk*  
měsíční paušál 1 178 Sk 951 Sk
APN wap internet wap internet
volná data (MB) neomezeně - neomezeně
nadlimitní data (za 1 MB) - - - -
*cena při aktivaci služby na nové/stávající SIM kartě

Tip: T-Mobile spúšťa HSDPA na 3,6 Mb/s a zvyšuje rýchlosť Flarionu na 5,3 Mb/s

Orange vyrovnává skóre

I Orange už ve své síti disponuje novější implementací HSDPA. Právě kvůli výše zmiňovanému nedostatku zařízení s podporou 3,6 Mb/s je ale, stejně jako u T-Mobilu, zatím zbytečné na toto téma diskutovat. I nabídka pomerančového poskytovatele má však svoje mouchy. Tou hlavní je asi uplatnění FUP. Stáhnete-li ve dvou účtovacích obdobích více než 3 500 MB dat, Orange vás SMS zprávou upozorní na to, že do konce druhého zúčtovacího období už vám Internet Express rychleji než 64 kb/s nepoběží.


Pokrytí signálem HSDPA u Orange SK

Výhodou HSDPA Orange je mnohem vyšší procento pokrytí slovenské populace. UMTS síť tohoto operátora pokrývá v dnešní době už většinu měst nad 20 tisíc obyvatel, což je asi 43 % celkové populace země. Další zajímavostí je, že kromě modemů a datových karet si můžete u Orange k internetovému programu koupit i dotovaný notebook.

Podle oficiálních informací lze HSDPA Orange provozovat už i v roamingu, mimo jiné i v Česku v síti Eurotel.

smlouva na: cena poznámka
36 měsíců

832 Sk

modem nebo PC karta za akční cenu
24 měsíců

951 Sk

modem nebo PC karta za akční cenu

bez smlouvy

951 Sk

 

Tip: Orange HSDPA: 951 Sk mesačne za 1,8 Mbit/s

Bezkonkurenční Flarion

I přesto ale slovenská mobilní datová jednička nenese punc HSDPA. Je jím totiž T-Mobilí Rýchly internet, který zabezpečuje technologie Flash-OFDM známá spíše jako Flarion.

Flash-OFDM staví na technice ortogonálního frekvenčního multiplexu OFDM. Používá vysílání na více nosných, mezi nimiž vysílač systematicky a řízeně přeskakuje. Flash-OFDM se vyznačuje efektivním využitím rádiového přenosového prostředí a vysokou odolností proti chybám. Podrobnější informace najdete na Wikipedii nebo přímo na stránkách výrobce.


Pokrytí Slovenska internetem Flarion

I rychlý internet Flarion prošel v posledních dnech inovací. Jeho dosavadní maximální rychlost totiž byla zvýšena na celých 5,3 Mb/s downlink a 1,8 Mb/s uplink při zachování předchozí cenové nabídky. Kromě vysoké odolnosti proti chybám má Flarion od slovenského T-Mobilu jedno další unikum. Signál totiž pokrývá asi 70 % celé slovenské populace a jde tak o jednu z nejrozšířenějších broadbandových nabídek vůbec.

Nabídka rychlého internetu se dělí na tři tarify odstupňované podle rychlosti a také množství přenesených dat. Plné rychlosti lze proto dosáhnout jen při používání nejvyššího tarifu Rýchly internet 20 s 20 GB volných dat. Na námitky dvou zbytečně použitých vysokorychlostních technologií má slovenský T-Mobile jednoduchou odpověď. HSDPA je pro něj jen lokální záležitostí, jejíž signál se pravděpodobně nikdy nerozšíří za hranice větších metropolí. T-Mobile SK totiž jednoznačně sází na technologicky vyspělejší Flarion.

 

Rýchly internet 2

Rýchly internet 10

Rýchly internet 20

aktivace

356 Sk 

356 Sk

356 Sk

měsíční paušál

713 Sk

1 189 Sk

2 260 Sk

volná data 2 GB 10 GB 20 GB
nadlimitní data
(za každý 1 GB)

356 Sk

356 Sk

356 Sk

rychlost (down/up) 512/128 kb/s 1 024/256 kb/s 5,3/1,8 Mb/s

A co na to Češi?

S internetem HSDPA se u nás zatím oficiálně prezentoval jen Eurotel. Pokryta signálem HSDPA je zatím navíc jen část Prahy a Brna, jinde s tarifem Internet Speed nepochodíte. Pokud máte to štěstí, že se nacházíte na signálem pokrytém území, pak si za 832 Kč měsíčně můžete užívat internetu s maximálním downlinkem 1,8 Mb/s. Pro využití Internetu Speed nabízí Eurotel speciální PC kartu HUAWEI E620, která mimo HSDPA podporuje i data přes GPRS, EDGE nebo UMTS.

  
Oblasti pokryté HSDPA Internetem Speed od Eurotelu

Více informací: Eurotel HSDPA: vše o nejrychlejších mobilních datech u Eurotelu

S technologií Flarion jsme jednu chvíli koketovali i v souvislosti s T-Mobilem v Česku. Jeho další vývoj polem vysokorychlostního internetu v sítích třetí generace ale nakonec zakotvil u jedné z pomalejších ale pro operátora přívětivějších variant, u TDD UMTS. Český T-Mobile jej označuje jako Internet 4G a za měsíční paušál 1 189 Kč si můžete užívat surfování s maximální přenosovou rychlostí 1 024 kb/s. K tomu ale potřebujete SIM kartu s tímto datovým tarifem a modem příp. PC kartu. V mobilních telefonech budete podporu pro TDD UMTS hledat jen těžko.

 Zatím jediná komerčně pokrytá oblast Internetem 4G

U Internetu 4G navíc mohou nastat problémy, protože v Praze pracuje na jiné frekvenci, než v ostatních českých městech. Čímž jsem narazil na další kámen úrazu – pokrytí. Signálem Internetu 4G je totiž pokryta jen oblast okolo Prahy, ostatní města jsou zatím v testovacím provozu.

Tarif cena
za měsíc
maximální
rychlost
FUP omezení po
překročení FUP
Internet 4G Basic 475 Kč 256 kb/s 2 GB 32 kb/s
Internet 4G Standard 832 Kč 512 kb/s 2 GB 64 kb/s
Internet 4G Premium 1 182 Kč 1024 kb/s 10 GB 128 kb/s
Internet Twist 850 Kč 512 kb/s 3 GB 32 kb/s
pozn. limit pro FUP platí na jedno zúčtovací období a lze jej flexibilně navýšit o libovolný počet gigabajtů; za každý GB zaplatíte 118 Kč

Více informací: T-Mobile Internet 4G: vše, co potřebujete vědět o rychlém internetu

Jdeme na pivo…

Rychlostní srovnání českých a slovenských nabídek by se v tomto případě asi minulo účinkem. Zatímco u nás můžeme doufat v teoretickou rychlost 1,8 Mb/s, Slováci si hoví ve flarioních 5,3 Mb/s. Srovnávat lze tedy jen cenové nabídky u stejných rychlostí.

  T-Mobile SK
tarif Data Nonstop Internet Nonstop Rýchly internet
měsíční paušál

884 Kč*

713 Kč*

891 Kč*

volná data neomezeně neomezeně 10 GB
teoretická rychlost 3,6 Mb/s 3,6 Mb/s 1 024 kb/s
  Orange SK Eurotel CZ T-Mobile CZ
tarif  Internet Expres Internet Speed Internet 4G Standard
měsíční paušál

713,11 Kč*

831,81 Kč

831,81 Kč

volná data neomezeně (FUP) neomezeně (FUP) neomezeně (FUP)
teoretická rychlost 3,6 Mb/s 1,8 Mb/s 512 kb/s
*pozn. české ceny u slovenských operátorů jsou jen orientační

U nás zatím nerostou

V říjnu minulého roku jsme očekávali, že T-Mobile přijde co nevidět s nabídkou, která může velice příjemně překvapit. Jak T-Mobile, tak Eurotel, nemluvě o Vodafonu, u nějž je budování sítě třetí generace zatím v nedohlednu, nás však zklamal a potvrdil domněnku, že čeští operátoři se bojí riskovat.

Na druhou stranu se není co divit – konkurence na poli broadbandového připojení je v České republice dostatečná a operátoři nejspíše nechtějí ukvapeně investovat do nejisté budoucnosti. Pokud to ale nebudou data, videohovory ani další pokročilé multimediální služby sítí třetí generace, tak co tedy? Bez nových služeb brzy ustrneme na mrtvém bodě a jediným prodejním artiklem pak budou ceny za volání a SMS, příp. počet volných minut.

Při pomyšlení, že kurz české koruny ku slovenské je v současnosti asi 1:0,75, takže všechny ceny ve slovenských korunách si můžete ještě o čtvrtinu snížit, nelze našim východním sousedům nic než tiše závidět souboj, který v současnosti svádí T-Mobile a Orange. Dveře jsou na Slovensku navíc otevřeny i pro Telefónicu, která jistě nebude chtít zaostávat a v co nejbližším možném termínu po oficiálním spuštění sítě přijde se svým pojetím výhodného internetu.

Diskuze (28) Další článek: Z Japonského labužnictví: high-speed véčko Foma N902iX

Témata článku: O2, Operátoři, Ostatní, Mobilní internet, T-Mobile, Internet, Mobil, Prodejní artikl, MOBI


Určitě si přečtěte