Mobilní internet: uživatelé přibývají po milionech

Vývojáři Opery Mini registrují nárůst uživatelů, zobrazených webů i toku dat o stovky procent ročně, také díky Čechům.

Blíží se konec roku, a tak je na čase trochu bilancovat, jaký že to ten rok 2008 vlastně byl. Zajímavé hodnocení přinesli rovněž vývojáři ze společnosti Opera Software, kteří jsou podepsáni pod stejnojmenným webovým prohlížečem, respektive pod jeho verzí pro mobilní telefony. Celosvětově oblíbenou Operu Mini používá přes 20 milionů uživatelů, přičemž její nespornou výhodou je fakt, že zobrazované stránky dokáže optimalizovat a zmenšit tak datový tok v ideálním případě až o 90 %.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opera Mini se mezi uživateli těší značné oblibě, mezi její hlavní přednosti patří bezesporu fakt, že je bezplatná...

Zajímavá čísla ohledně přístupu na web přes mobil zhodnotil přímo ředitel společnosti Jon Stephenson von Tetzchner. Dle statistik Opery počet „mobilních“ surfařů stále vykazuje silný nárůst a to v podstatě všude ve světě. Ať už jde o země jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky Afriky, kde je podle Jona plnohodnotné připojení přes počítač pro většinu lidí hůře dostupné, nebo o Evropu a Americe, kde jsou počítače a širokopásmové připojení za mrzký peníz dostupné pro většinu uživatelů. Závěr je jasný, ten kdo nemá počítač s přístupem na internet surfuje přes mobil a kdo ho má, tak ten k webu jednoduše přistupuje ještě i z mobilu.

Hvězda padá vzhůru

Přitom pro růst mobilního internetu stále existuje ohromný prostor, Jon v dalším roce predikuje nárůst milionů uživatelů. A tak dle svých slov nebude na rok 2008 vzpomínat jako na rok, kdy se mobilní internet stal masovou záležitostí, ale jako na rok, kdy si lidé začali uvědomovat, že mobilní telefon je prostě jednou z možností jak se k internetu připojit. A nyní už k číslům. V listopadu uživatelé zobrazili na displejích svých telefonů 5,7 miliard stránek, což oproti říjnu představuje 12,1% nárůst. A od listopadu 2007 nárůst o úctyhodných 303%. V měsíci listopadu přenesli uživatelé Opery Mini více než 82,9 milionu MB dat, od října objem dat narostl o 12,5 %. Průměrná komprese dat přitom činila 90 %. Pokud by tedy nebyly komprimovány, proteklo by sítěmi operátorů 829 milionu megabajtů. Od listopadu minulého roku jde tedy o nárůst ve výši 463 procent.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počet transkódovaných stránek (v miliardách) • datový provoz (v milionech MB)

Další údaje se už týkají podrobněji vybraných zemí. Známy jsou nejnavštěvovanější weby a nejpoužívanější modely telefonů. Z nejčastěji zadávaných adres vede jednoznačně Google, dále pak komunitní servery jako například facebook a e-mailový provideři. Co se týče modelů, tak na starém kontinentu dominují Nokia a Sony Ericsson. Extrémně populární je v Evropě Nokia 6300, která se umístila na prvním místě snad úplně všude s výjimkou Švédska (Sony Ericsson K750i), Francie (Nokia N95), Španělska (Nokia 5310) a Itálie (Nokia N70). A nyní už k datům z naší domoviny.

V České republice narostl počet zobrazených stránek meziročně o 100,7 %. Následuje hitparáda nejnavštěvovanějších webů a nejčastěji používaných mobilů.

Nejnavštěvovanější weby:

 1. seznam.cz
 2. google.com
 3. novinky.cz
 4. idos.cz
 5. idnes.cz
 6. lide.cz
 7. yahoo.com
 8. libimseti.cz
 9. youtube.com
 10. centrum.cz

Nejpoužívanější telefony

 1. Nokia 6300
 2. Sony Ericsson K750i
 3. Nokia N73
 4. Sony Ericsson K550i
 5. Sony Ericsson K790i
 6. Sony Ericsson W810i
 7. Sony Ericsson K800i
 8. Nokia E51
 9. Nokia N70
 10. Nokia 3110 classic

A ještě letmý pohled za velkou louži. V USA a Kanadě dominují přístroje BlackBerry, komunitní weby a počet zobrazených stránek ročně narůstá zhruba o 200 %. Mexico je naproti tomu více podobné Evropě, v první desítce mobilů se umístily pouze Nokie a Sony Ericssony. Oblíbené jsou u nás neznámé komunitní weby metroFLOG and hi5 a googlu šlape na paty vyhledávač Live. Pokud jste zvědaví a zajímají vás žebříčky i v ostatních zemích, doporučuji navštívit web opery (viz. odkaz níže).

Zdroj: opera.com

Diskuze (35) Další článek: Vánoční přání: opět jsme překonali rekord

Témata článku: , , , , Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Nokia 5310 XpressMusic, Nokia 6300, Nokia E51-1, Nokia E51-2, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson K550i, Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson K790i, Sony Ericsson K800i, Sony Ericsson W810i, Silný nárůst, Používaný mobil, Uživatelé, Mil