Mobilní internet v ČR: nejčastěji s iPhonem či chytrou Nokií

S jakými telefony se u nás nejčastěji prohlíží webové stránky? Podívali jsme se do podrobných statistik. Vede iPhone, HTC je až desáté.

Pro sledování návštěvnosti internetu existuje několik metod a firem. U nás jsou nejvíce sledovány a uznávány statistiky NetMonitoru, podle kterých je určována oficiální návštěvnost webů. V současnosti je zde registrováno přes pět set českých domén. Kromě klasického měření návštěvnosti se zde evidují i uživatelské údaje o přístupech – měřící kód na webové stránce totiž dokáže identifikovat váš operační systém, prohlížeč nebo rozlišení obrazovky. A v případě mobilního přístupu ke stránce je zaznamenán i typ telefonu a můžeme tak snadno zjistit, jaký mobilní telefon je v Česku nejoblíbenější pro prohlížení internetu.

Mobilní internet v čele s iPhonem

Asi nikoho nepřekvapí, že je na prvním místě Apple iPhone. Velmi rozšířený telefon je často chápán také jako „internetový terminál“ a má k tomu výborné předpoklady – rychlé datové přenosy a velmi svižní prohlížeč s pohodlným ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek
Telefony, které jsou nejčastěji využívány k mobilnímu přístupu na české webové stránky

Zajímavý je ovšem žebříček dál – druhé místo patří Nokii E51. Kvalitní telefon s operačním systémem, rychlými daty včetně Wi-Fi a dostupnou cenou je cílen na „vyspělé“ uživatele převážně z firemního sektoru – opět je tu kombinace velkého rozšíření telefonu spolu s uživatelskou skupinou, která mobilní internet ráda využije.

Nokia N95 na třetí příčce je příklad velmi rozšířeného telefonu, který zaujal majetnější zájemce o multimediální zábavu, ke které internet bezesporu patří. Dotahuje se nástupný model Nokia N95 8GB, který byl bezesporu úspěšnější než loňská vlajková loď N96. Do první pětky se dostala také Nokia 5800 Xpress Music, která se také velmi dobře prodává a dotykový displej v kombinaci s Wi-Fi k „internetování“ svádí.

Windows Mobile jen minoritou

Odstupy v žebříčku jsou velmi těsné, ale kam se poděly přístroje s Windows Mobile? Jejich uživatelé je budou určitě na prohlížení internetu využívat, ale není jich tolik, aby ve statistice bodovali více. Nejlépe si ve statistice vede s platformou Windows Mobile Samsung i900 Omnia na osmém místě, HTC má nejvýše model Touch Pro na místě desátém. Ještě donedávna byl jedničkou v této skupina HTC Touch Diamond.

Klepněte pro větší obrázek
Zařízení na platformě Windows Mobile, se kterými uživatelé nejčastěji navštěvují české weby

Překvapením je umístění multimediálního přehrávače iPod na sedmém místě. Za tímto úspěchem stojí obliba „iPhonu bez telefonu“, neboli iPodu Touch. Ten je díky Wi-Fi, dotykovému displeji a rychlému prohlížeči výborným kapesním terminálem na web, přitom je mnohem levnější než iPhone.

Mezi „hloupými“ telefony, tedy bez operačního systému, vede Nokia 6300. Jednoznačně za tím stojí obrovský prodejní úspěch tohoto telefonu a i když webový prohlížeč využije jen zlomek majitelů tohoto telefonu, ve statistice se to projeví. Na druhém místě je skončil Sony Ericsson W910i, kde je vzhledem k charakteru telefonu podíl surfujících uživatelů určitě vyšší.

Klepněte pro větší obrázek
Nejoblíbenější telefony na mobilní internet bez otevřeného operačního systému

iPhone motivuje k mobilnímu surfování

Pokud nebudeme brát v úvahu jednotlivé modely, ale zaměříme se na celé produktové řady, uvidíme asi nejzajímavější statistiku:

Klepněte pro větší obrázek
Poměr uživatelů mobilního internetu podle značek mobilních zařízení

Nokia dlouho kralovala, ale jakmile přišel boom mobilního internetu způsobený iPhonem (a u nás ještě Vodafonem), začala ze svého podílu ztrácet. Křivky nejsou absolutní, ale relativní, tzn. že vyjadřují rozdělení surfujících uživatelů. Neznamená to tedy, že by ubývalo uživatelů, kteří na web přistupují z Nokie, ale přibývá jich rapidně méně než těch, co si pořídí iPhone. A můžeme říct, že Apple u nás dokázal s iPhonem za rok a půl vychovat stejný počet uživatelů mobilního internetu, co Nokia za celou dobu své existence.

Pokles iPhonu v posledním měsíci může být dát prázdninami. Dá se předpokládat, že mnoho uživatelů iPhonu využívá ke každodenní činnosti, ovšem během prázdnin či dovolené už tak často k webu nepřistupují, zatímco občasné použití u masy uživatelů Nokií přetrvává i přes letní měsíce. Je ale také docela možné, že se Nokii novými daří uživatele více motivovat k přístupu na internet – to se ukáže podle dalšího průběhu.

Tip: podrobně jsme také nastudovali, jak jsou využívány operační systémy běžných počítačů. Věděli jste, že nehotová Windows 7 už překonala Linux? Čtěte na Živě.cz.

Poznámka ke zdroji dat: NetMonitor využívá k měření návštěvnosti systém Gemius a podrobné statistiky si můžete sami nastudovat zde.

Diskuze (41) Další článek: Quickoffice pro Symbian ve verzi 6

Témata článku: Nokia, iPhone, Internet, Mobilní internet, Internet v mobilu, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 6300, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson W910i, Internetový terminál, Velké rozšíření, MOBI, Mobil, Běžný počítačSony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Budou se hry na mobilu hrát zase o něco pohodlněji?

Michal Maliarov
SonyMobily
Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

** Otestovali jsme oživenou stálici střední třídy ** Galaxy A52s podědil to nejlepší po Galaxy A52, navrch přidává výrazně výkonnější čipset ** Střední třída má nový bestseller, který se dočká tří velkých updatů Androidu. A to je stále rarita

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Spotify testuje velmi levné předplatné Plus. Obsahuje reklamy, ale i prémiové funkce
Vladislav Kluska
PředplatnéSpotifyHudba, filmy, seriály
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment