Mobilní Lenovo je v ČR: pozvolný start a vysoké cíle

Lenovo začíná oficiálně dovážet smartphony do ČR. Start bude pozvolný, ale špičkově vybavenou novinku Vibe Z2 dostaneme!

Společnost Lenovo dnes oficiálně uvedla smartphony své značky na český trh. Proč je to velká věc? Je to největší výrobce počítačů na světě, ve smartphonech světová čtyřka a (podle tiskové zprávy) v současnosti nejrychleji rostoucí výrobce smartphonů. Lenovo je mimochodem firma, která nedávno od Googlu koupila mobilní divizi Motoroly.

Klepněte pro větší obrázek 
Z dnešní tiskové konference.

Vysoké cíle

Potenciál zde tedy je, v příštích měsících a letech uvidíme, jak jej česká pobočka využije. Že smartphony nejsou v českém Lenovu jen tak nějakým levobočkem dokazují stanovené cíle a vytvoření nové pozice Smartphone manager. Nastoupil do ní Michal Lojek, jeho úkolem je posílení vnímání značky v segmentu chytrých telefonů a dosažení vedoucího postavení na trhu.

 

Cílem je vedoucí postavení na trhu

 

Lojek v roce 1996 přivedl na český trh značku Ericsson a dosáhl s ní pozice lídra. V roce 2003 dokázal oživit značku Sagem u nás a zejména na Slovensku. Od roku 2007 pak řídil divizi mobilních telefonů ve společnosti Brightpoint, kde zodpovídal za 16 východoevropských trhů. Uvidíme, jak se Lojkovi povede s novou značkou na značně zahuštěném trhu.

Pomalý start

Když jsme vás před dvěma týdny informovali o příchodu značky Lenovo na český trh se smartphony, byli jsme až příliš optimističtí a slíbená desítka modelů se nekoná. Startovací sestava čítá čtyři modely: základní A536, dva sourozence ze střední třídy S850/S860 a jen několik týdnů starou novinku K920 – tam je trochu matoucí, že na mezinárodní scéně nese označení Lenovo Vibe Z2 Pro, u nás byl telefon představen jako Vibe Z2, ale ve všech třech případech je to jeden a ten samý model. První tři se začnou prodávat v průběhu září, prémiový model v říjnu.

Klepněte pro větší obrázek 
„Pánské“ Lenovo S860 má větší baterii (4 000 mAh) a logicky také masivnější tělo.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
„Dámská“ S850 dbá především na styl. Bude se prodávat v růžové a tmavě modré, nás si ale nejvíc získala bílá varianta s kovovým rámečkem.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro fandy špičkové techniky je zde Lenovo K920 Vibe Z2. Prodávat se bude v barvě titanu, ve zlaté a v černé.

Je škoda, že výrobce s tak širokým portfoliem začíná s pouhou čtveřicí přístrojů. Přicházíme o řadu nádherných telefonů, namátkou mě napadá „žiletkózní“ a prudce elegantní S960, neboli Lenovo Vibe X. Není ale všem dnům konec, důležitý krok dnes Lenovo udělalo a příchod dalších modelů je jen otázkou času.

Pryč s šedou eminencí

Možná na pompézní oznámení o příchodu Lenova na český trh koukáte nevěřícně a možná právě vy už dlouhé měsíce máte smartphone značky Lenovo, který jste koupili v Česku. Takže co je teď jinak? Dosud šlo o takzvaný šedý dovoz, individuální dovoz malých sérií telefonů, které nebyly určeny pro český trh. Problémy pak byly s počeštěním, kompatibilitou bezdrátových technologií a v případě problémů často i se zárukou. Často se k nám dostávají přístroje, které nejen že nejsou určené pro český trh (z rozhodnutí výrobce), ale dokonce nejsou homologované pro provoz v Evropské unii.

Klepněte pro větší obrázek 
Zástupci Lenova se na tiskové konferenci bránili tomu, že je boj s šedými dovozci byl hlavním motivem vstupu na český trh se smartphony, ale hlavní slogan tiskové konference říká opak.

Schválení pro provoz v EU se pozná podle značky CE a Michal Lojek uvádí jednu perličku z praxe: „Setkal jsem se s telefony, které měly graficky velmi podobně zpracovanou známku CE. V tomto případě však znamenala China Export. To je samozřejmě nesmysl, klamání spotřebitele.“

Klepněte pro větší obrázek 
Označení CE (Conformité Européenne) dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru a splňuje legislativní požadavky EU. Známka China Export má evidentní cíl zmást spotřebitele, grafická podoba vychází z oficiální evropské značky.

Právě vyjmenované problémy má oficiální distribuce vyřešit. Ukázkově počeštěný Android, skutečné testování funkčnosti v českých sítích a záruka garantovaná firmou Lenovo, ne překupníkem, který nemá zájem na dlouhodobém budování dobrého jména značky.

Ostatně šedý dovoz je jedním z důvodů, proč jsme se oficiální distribuce dočkali. Šedí dovozci kazili pověst telefonů se značkou Lenovo, a tak firma zakročila.

Všechno má svou cenu

Zajímalo mě, jestli české Lenovo hodlá nějak potírat šedé dovozce telefonů stejné značky, ale odpověď je jednoduchá. Ne. Zástupci firmy věří, že si s šedým dovozem poradí přirozená síla trhu, že zákazník raději sáhne po bezproblémové oficiální distribuci. To je sice pravda, ale druhou stranou stejné mince je cena, resp. cenový rozdíl mezi stejným telefonem z oficiálního a šedého dovozu. Něco takového není těžké porovnat. Podívali jsme se k několika „šeďákům“ a vznikla následující tabulka.

  oficiální distribuce Beryko.cz V-Smart.cz
Lenovo A536 3 999 Kč - -
Lenovo S850 6 499 Kč 6 760 Kč 6 090 Kč
Lenovo S860 6 999 Kč 6 230 Kč 5 990 Kč
Lenovo Vibe Z2 (K920) 17 999 Kč - -

Překvapilo mě, jak obtížné bylo najít materiál pro srovnání. U Vibe Z2 je to pochopitelné, je to absolutní novinka, A536 si na internetu hraje na schovávanou, a tak můžeme srovnávat jen sourozeneckou dvojici S850/S860.

Ceny v oficiální distribuci jsou pochopitelně vyšší (až na jeden zajímavý exces), ale myslím, že nejsou přehnané. Největší zjištěný rozdíl je tisíc korun, takže je na úvaze každého zájemce, aby zvážil, jestli mu výše popsané benefity oficiální distribuce, nebo naopak rizika šedého dovozu za to stojí.

Lenovo A536
rozměry a hmotnost: 140 × 72 × 10,0 mm, 148 g
displej: 5,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 196 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Mediatek MT6582M (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Lenovo S850
rozměry a hmotnost: 141 × 71 × 8,2 mm, 140 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Mediatek MT6582 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video, autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Lenovo S860
rozměry a hmotnost: 150 × 77 × 10,3 mm, 190 g
displej: 5,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 277 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 2 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Mediatek MT6582 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Lenovo Vibe Z2 Pro
K920
rozměry a hmotnost: 156 × 81 × 7,7 mm, 179 g
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 560, 490 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 3 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
42 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Ať vyhraje spotřebitel

Lenovo je zde. Start je (přesněji řečeno v září bude) střídmý, otázkou je, jak bude produktový katalog vypadat třeba za rok. V zájmu zpestření české nabídky si přejme, ať je na tom Lenovo lépe, než další firmy přicházející primárně z počítačových trhů. Kolik smartphonů značky Asus si v současnosti můžete koupit a kdy jste naposledy narazili na telefon od Aceru? Nepotká Lenovo obdobný osud? 

Diskuze (36) Další článek: O2 testuje technologii LTE-A také v Praze

Témata článku: Lenovo, Smartphony, Nákup a ceny, Lenovo, Start-up, Lenovo A536, Lenovo S850, Lenovo S860, Lenovo Vibe X, Lenovo Vibe Z2, Lenovo Vibe Z2 Pro, Bright, Cíl, Desítka modelů, Důležitý krok, Cenový rozdíl, Nádherný telefon, Šedý dovoz, Grafická podoba, Stejný telefon, Pozvolný start, Světová čtyřka, Prémiový model, Broušený kov, StartA je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit