LG | Patent | Wiko

Mobilní LG umřelo, ale jeho duch přežívá dál. Ve francouzských telefonech Wiko

Letos v dubnu ukončila činnost mobilní divize LG. Posledním vyráběným modelem se stal atypický LG Wing s bočně vytáčecím displejem. Zaměstnanci byli převedeni do jiných divizí, továrny na výrobu telefonů upraveny na kompletování jiných typů spotřební elektroniky.

Přesto jeden důležitý pozůstatek uzavřeného mobilního byznysu ve firmě setrval – vlastnictví tisícovky telekomunikačních patentů. LG patřilo mezi tradiční mobilní značky, které s výrobou mobilů začaly ještě dávno v době předsmartphonové, a tak v jeho portfoliu najdeme i patenty týkající se prapůvodních komunikačních technologií a mobilních sítí, na nichž mobily fungují dodnes.

Znáte Tinno Mobile?

LG se rozhodlo, že tuto cennou patentovou základnu nenechá ležet jen tak ladem a že je poskytne někomu, kdo telefony stále vyrábí. Firma podepsala dohodu o licenci na všechny své standardní základní patenty LTE společnosti Tinno Mobile. To je jeden z mnoha „bezejmenných“ čínských ODM výrobců, kteří vyrábějí na klíč telefony prodávané pod jinými značkami.

Jednou z nejznámějších značek, pro kterou vyrábí Tinno Mobile, je francouzské Wiko. To začalo v domovské Francii fungovat v roce 2011 a během desetiletého působení se rozšířilo na mnoho jiných evropských, ale i asijských trhů. Českou republiku Wiko dosud míjí, o značce a jejích produktech ale máme povědomí z evropských veletrhů, kde pravidelně vystavuje. Licence LG se vztahuje na všechny telefony značky Wiko prodávané společností Tinno Mobile po celém světě.

Dohoda mezi LG a Wikem (potažmo Tinno Mobile) je vlastně takovým sňatkem z rozumu. Před třemi lety totiž LG podalo proti Wiku tři samostatné žaloby za porušení svých patentů na LTE. Všechny případy byly následující rok rozhodnuty ve prospěch LG, stejně jako dvě následující odvolání podaná společností Wiko. Obě společnosti se měly ještě v prosinci znovu setkat u soudu, přičemž LG požadovalo úplný zákaz prodeje produktů Wiko v Německu. Tři dny před zahájením procesu firmy vyjednaly dohodu o licencování.

Problémová značka

Ochrana duševního vlastnictví se pro LG stala klíčovou součástí její obchodní strategie. Že nenechá svoje technologie používat jinými subjekty bez souhlasu, dokázala už v roce 2019, kdy podala žalobu za porušení patentů na jinou čínskou značku TCL. Soud v Německu LG vyhověl a na tamním trhu zakázal TCL prodávat všechna zařízení obsahující inkriminované technologie. Výrobce dokonce musel stáhnout z prodeje již distribuovaná zařízení a zničit je.

Klepněte pro větší obrázek
Wiko působí prakticky v celé západní Evropě. Do Česka nikdy nedorazilo a mrzet nás to nemusí

Nutno dodat, že společnost Wiko a její čínská matka Tinno Mobile zaznamenaly v minulých letech i další aféru. V roce 2017 se zjistilo, že některé předinstalované aplikace v telefonech Wiko odesílaly každý měsíc nejrůznější data bez vědomí a souhlasu zákazníka do Číny. Od té doby důvěra ve značku mezi zákazníky poklesla a doby, kdy Wiko na francouzském trhu bylo dvojkou ve smartphonech za největším Samsungem, jsou zřejmě už nenávratně pryč.

Na veletrhu v Barceloně v roce 2018 jsme si prohlédli Wiko View 2 Pro:

Diskuze (2) Další článek: 12 nejdůležitějších věcí, které hýbaly světem telekomunikací a mobilních technologií v roce 2021

Témata článku: LG, , , , , , , , , , LG U +, Evropa, Francie, F +, Výroba, Wiko View, Pozůstatek, Značka, Česká republika, Telefon