Mobilní platby jinak: jak kávomaty připravily operátory o provize

Za PremiumSMS kasírují operátoři vysoké provize, tak proč jim platit? Firma Baumann Technologie přišla s nápadem jak dostat nenasytné operátory ze hry.

Mnoho firem a maloobchodníků u nás by určitě bralo všemi deseti mobilní platby jako další prostředek k úhradě menších nákupů či služeb. Tuzemští operátoři rovněž rozjeli iniciativu „Plať mobilem“, která spočívá v placení pomocí PremiumSMS a obchodníkům nabízejí spolupráci. Ty ale odrazují značné provize, které si operátoři nechávají. Ve snaze obejít je proto přišla firma Baumann Technologie s jiným řešením.

Tento nový systém mobilní platby se již osvědčil v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji a letos v září se novinka dostala i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů“ – říká Vítězslav Dovrtěl z Baumann Technologie. V tuzemsku spolupracuje firma se společností Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Žádné provize do operátorského prasátka

Osazení automatů SIM kartou, která hlásila provozní informace či upozorňovala na potíže proběhlo v případě „kávomatů“ Aloise Dallmayra už dříve. Dovrtěl dodává: „Spolupracovali jsme již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes SMS sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal SMS, že potřebuje zásah technika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nákup nápoje z automatu funguje stejně jako předplacená karta v mobilu • operátoři ale nedostanou žádné provize za PremiumSMS

Nový způsob mobilní platby je výhodný v tom, že nestojí žádné peníze navíc, které by putovaly do kasičky operátora. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20 až 30% provizi. Nákup nápoje funguje následovně: zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky.

Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Celé to tedy funguje jako předplacená karta u operátorů - dobijete si peníze (předplatíte kredit) a platíte za služby dokud kredit nedojde.

Zatím jsou ve hře tři automaty

V současné době se můžete v České republice setkat jen se třemi automaty vybavené mobilní platbou. V pilotním provozu jsou to tři pražské automaty - v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti. Obě společnosti ale počítají s tím, že počet nápojových automatů propojených s mobilem bude narůstat.

Osobně doufám, že nezůstane jen u nápojových automatů, jelikož provize operátorům jsou neúnosné a to brzy navýší limit u PremiumSMS z 99 až na 600 Kč a příští rok až na 999 Kč. A ještě více doufám, že brzy prosadí platby na principu Near Field Communication (NFC), které by vše ještě více zjednodušily a v ideálním případě by se vyrovnali platbám debetní či kreditní kartou.

Diskuze (41) Další článek: PlayStation Phone: ztělesněný mýtus (první info)

Témata článku: Technologie, Operátoři, Ostatní, Mobilní platby, m-platby, Plát, Nápojový automat, Pro +, Operátor, Provize, Jak, PLA, MOBI, Jin, Hornbach, Mobil, Maloobchodník, Široký sortiment, Prodejní automatRecenze hry Alfred Hitchcock: Vertigo. Psychologický thriller zaujme více jako film než hra

Recenze hry Alfred Hitchcock: Vertigo. Psychologický thriller zaujme více jako film než hra

Hra na motivy jednoho z nejlepších filmů všech dob rozhodně zaujme příběhem. Po herní stránce však v mnohém strádá. Stojí za to dát jí šanci?

Vojtěch Matušinský
Recenze
Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Pokud máte rádi fyzičnost, velké rozměry a vůbec to všechno, co nacházíme v koncertních sálech, pak určitě F704 nevynechte ze svých poslechových objevování – jsou svého druhu fascinující. Jsou to excelentní reprosoustavy.

Daniel Březina
Reproduktory
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

** Procesory rodiny Raptor Lake přicházejí, zatím jen tři modely ** Nejvyšší model má 24 jader, ale stále hybridní design ** Intel připravuje i limitovanou edici 6GHz čipu

Karel Javůrek
ČipyProcesoryIntel