Mobilní signál v metru už i na okraji Prahy. Nově byly pokryty stanice Hůrka a Lužiny

Konsorcium operátorů společně s pražským Dopravním podnikem (DPP) pokračuje v pokrývání stanic a tunelů pražského metra mobilním signálem. Nově se lze k mobilnímu internetu (LTE i 5G) připojit a také si zavolat ve stanicích Hůrka a Lužiny na lince B a na Náměstí Míru na lince A. Pokrytí se tak opět rozšířilo i mimo centrum města a zahrnuje téměř dvě třetiny všech stanic, konkrétně 39 z celkových 61 (přestupní stanice Florenc, Můstek a Muzeum se počítají vždy zvlášť pro každou linku).

Klepněte pro větší obrázek
Stav pokrytí stanic pražského metra mobilním signálem k 31. 12. 2020 (Zdroj: DPP)

Podle původních plánů chtěli operátoři s DPP pokrýt všechny stanice a tunely metra do konce roku 2022, nakonec se jim to ale může podařit rychleji. Širší centrum na všech linkách už je pokryto, zbývají pouze okrajové sídlištní části. Zde ale práce mohou trvat déle, protože vzdálenosti mezi stanicemi jsou na okraji města výrazně delší než v centru. Zkraje letošního roku se pokrytí rozšíří do stanic Flora, Radlická a Jinonice, a také do přeskočených Nových Butovic, před kterými dostala přednost stanice Lužiny.

Pokrýt stanici trvá 50 hodin, tunel 2 měsíce

Pokrývání tunelů metra začalo v roce 2018. Práce spočívají v instalaci přibližně 5 cm širokého vyzařovacího kabelu v celé délce pražského metra, kromě nejnovějšího úseku trasy A (Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol). V tomto úseku byla LTE technologie zajišťující telefonování a vysokorychlostní datové připojení instalována již během výstavby.

Rychlost osazování tunelu metra sítí LTE záleží na jeho délce. Nejkratší úsek mezi Muzeem a Hlavním nádraží měří 425 metrů a naopak nejdelší s délkou 2 748 metrů spojuje Nádraží Holešovice a Kobylisy. Na instalacích se v přepravní výluce během nočních hodin podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně 2 měsíce.

Tabulka pokrytí stanic pražského metra k 31. 12. 2020 (nové pokrytí tučně):

Trasa A Trasa B Trasa C
Náměstí Míru Českomoravská Nádraží Holešovice
Muzeum Palmovka Vltavská
Můstek Invalidovna Florenc
Staroměstská Křižíkova Hlavní nádraží
Malostranská Florenc Muzeum
Hradčanská Náměstí Republiky I. P. Pavlova
Dejvická Můstek Vyšehrad
Bořislavka Národní třída Pražského povstání
Nádraží Veleslavín Karlovo náměstí Pankrác
Petřiny Anděl Budějovická
Nemocnice Motol Smíchovské nádraží Kačerov
  Hůrka Roztyly
  Lužiny Chodov
    Opatov
    Háje
Diskuze (3) Další článek: Honor vstupuje do nového roku jako samostatná značka. Chce prodat víc telefonů než bývalá matka Huawei

Témata článku: Operátoři, LTE, Metro, Pokrytí, Signal, Praha, Jinonice, Chodov, Křižík, Holešovice, Bořislavka, Radlická, Hůrka, Kobylisy, Lužiny, Mobilní signál, Flora, Okraj Prahy, Kačerov, Flóra, Petřiny, Roztyly, Lužin, Můstek, Náměstí