Mobilní síť jako řeka s různými proudy a loděmi. Operátoři ukazují, proč vypnou 3G

Rok 2021 bude v tuzemských mobilních sítích ve znamení vypínání 3G sítí. Jako první na tuto změnu své zákazníky připravuje Vodafone, jenž 3G síť vypne k poslednímu březnu. V průběhu roku budou následovat i zbývající dva operátoři, přesné termíny ale ještě neuvedli.

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která všechny tři operátory sdružuje, vydala video, na kterém ukazuje, proč se budou vypínat právě sítě třetí generace. Jedná se zejména o datovou stránku provozu. Pro názornost jsou  všechny mobilní sítě vykresleny jako řeka rozdělená do několika proudů. Po nich plují různou rychlostí lodě.

Šířka koryta řeky je neměnná, a tak aby mohly dostat prostor lodě v rychlejších proudech, bude muset 3G technologie ustoupit ve prospěch 4G a zejména nově se rozvíjejícího 5G. Grafika nezohledňuje úplně nejstarší 2G sítě, protože těch se dnes datový provoz prakticky netýká (i když je prostřednictvím technologií GPRS a EDGE umí) a nadále budou sloužit pro hlasové služby a SMS.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (32) Další článek: RECENZE: ZTE Axon 20 5G – selfie oko se šedým zákalem

Témata článku: , , , , , , , , Loď, GPRS, Proud, Síť, Pro +, Úkaz, Řeka, Operátor, Mobilní síť