Mobilní služby v ČR patří k nejdražším na světě

Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj říká, že vyšší ceny než v ČR mají v Evropě už jen Španělé. Slováci jsou na tom skoro stejně.

O předražených operátorech u nás už si dávno nešeptají jen vrabci na střeše, povědomí zákazníků o nepřiměřeně vysokých cenách pozvolna roste a v mnoha internetových diskuzích či na komunitních serverech už se ozývají hlasy těch, kteří se s ním jen neradi smiřují. Tuzemští operátoři se sice drží osvědčené taktiky, zlehčují situaci a vše balí do stále stejných větiček o specifičnosti českého trhu. A v jistém smyslu mají pravdu.

Klepněte pro větší obrázek
Stovky tisíc běžných spotřebitelů nemá vůbec potuchy, kolik peněz svému operátorovi za co platí a na rozdílné informovanosti obou stran u nás operátoři dovedou pořádně vydělávat

Náš trh je specifický jako asi každý jiný, akorát zde není problém účtovat za stejné služby či dotované telefony několikrát více než v jiných zemích, kde působí a užívat tučná léta s minimálními investicemi do nových technologií. Náražím samozřejmě na opožděné 3G oproti okolnímu světu, kde už zcela vážně přemýšlejí nad další generací sítě, tzv. LTE. Ale bych byl fér, tak O2 konečně staví, Vodafone polehoučku začíná a T-Mobile stále jen slibuje.

Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: T-Mobile vybuduje 3G síť. Stahovat budeme 14,4 Mbit/s

A teze o tuzemských cenách se opět potvrdila – čeští operátoři patří mezi nejdražší v Evropě a možná dokonce i na světě! Dokazuje to v úterý zveřejněná zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kdo by náhodou nevěděl, jde o mezivládní organizaci tří desítek ekonomicky nejrozvinutějších států na světě koordinující ekonomickou a sociálně-politickou spolupráci členských zemí, zajišťující investice a liberalizaci mezinárodního obchodu. Tolik učebnicová definice, pro nás je ovšem důležité jak dopadli naši operátoři v cenovém srovnání. A dopředu říkám, že výsledek není z našeho pohledu vůbec lichotivý, ba naopak. Verdikt zní: v ČR prostě panuje mobilní drahota.

Na severu, tam se maj

Analýza OECD porovnává, kolik stojí služby operátorů v jednotlivých členských zemích. Jen pro informaci, do OECD spadá 19 zemí, které jsou zároveň v EU, dále celá Severní Amerika, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea. Jde mi o to, že průzkum neřeší kupní sílu obyvatel, která se samozřejmě značně liší. Ani já nechci tento element do výsledku zatahovat (ono to postačí i bez toho), ale pro zájemce přidávám odkaz na dokument „Kaufkraft Europa 2007/2008“ německých analytiků z Gfk Gruppe. Ten ukazuje rozdíly v příjmech a kupní síle na obyvatele v jednotlivých zemích Evropy, třeba u nás je to 6 412 euro. A například v Holandsku, Finsku a Švédsku se pohybují okolo 17 tisíc euro na hlavu. Čísla a odkaz uvádím pro úplnost a ponechávám jako holý fakt.

Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Srovnání cen tuzemských a zahraničních operátorů

Jak se říká, čísla nelžou, a tak vězte: nejlevněji je právě ve Skandinávii a v Nizozemí, nejdráže pak v USA, Španělsku a v České republice. K tomuto výsledku se analytici z OECD dopracovali následovně: porovnávali, kolik zaplatí za služby ve své zemi málo, středně a hodně aktivní uživatel. Čísla v tabulkách jsou převedeny na roční bázi v dolarech, přičemž jsou rozděleny na pevné paušální poplatky, volání navíc, SMS a MMS. Definice jednotlivých uživatelů a odkazy na tabulky s pořadím najdete níže, čísla v tabulkách jsou aktualizována k 3. srpnu 2009. Ceny za služby u průměrného uživatele se v jednotlivých zemích pohybují od 11 do 53 USD měsíčně.

Na chvostu tabulky

V případě všech tří modelových zákazníků skončila Česká republika až na konci seznamu a řadí se tak k nejdražším zemím. Jen pro představu, zatímco „hodně aktivní uživatel“ třeba v sousedním Rakousku zaplatí za služby 223 dolarů ročně, u nás za ty stejné služby (a možná i u stejného operátora) zaplatí přes 851 dolarů! A oněch 628 amerických dolarů není žádná zanedbatelná částka. V přepočtu na českou valutu činí rozdíl 11 500 Kč. A to nemluvím o kupní síle na obyvatele, která je u našich jižních sousedů více než trojnásobná (přes 20 tisíc euro na obyvatele). Jinak Rakousko jsem vybral kvůli regionální blízkosti a relativně podobnému trhu, ale kdo by měl zájem, může si porovnat ČR i s dalšími státy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak vidno, ceny u nás jsou při vstupních kritériích jedny z nejvyšších • členské země OECD, zdroj: wikipedia

Údaje převedené do grafické podoby:

Klepněte pro větší obrázek
Spotřební koš málo aktivního uživatele včetně daně, srpen 2009. V Evropě už je dražší jen Španělsko
Klepněte pro větší obrázek
Spotřební koš průměrného uživatele včetně daně, srpen 2009. Slovensko je na tom podobně jako Česká republika, nejdražší jsou Spojené státy americké
Klepněte pro větší obrázek
Spotřební koš hodně aktivního uživatele včetně daně, srpen 2009. Slovensko se posouvá za ČR, nejhůře opět dopadlo Španělsko

Zpráva OECD dále říká, že v průběhu let 2006 až 2008 klesy ceny o 21 % v případě málo aktivních uživatelů, osmadvacetiprocentní pokles zaznamenali ve střední kategorii a konečně hodně aktivní uživatelé platí za služby o 32 % méně. Samozřejmě nejde tuto statistiku vztáhnout ke každé členské zemi. U nás se snižování cen neprojevilo téměř vůbec, zatímco třeba v zemích s nejnižší cenovou hladinou se asi zlevňovalo. Další postřehy jako že odvětví telekomunikací zůstává i přes krizi hodně ziskové také o něčem svědčí.

Specifická drahota

Mně osobně se sice průzkum nezdá v tom smyslu, že bych alespoň parametry průměrného a nadprůměrně aktivního uživatele posunul více nahoru, ale ono by to asi na výsledku zase tolik nezměnilo. V číslech také nenajdeme žádné srovnání datových služeb, ale to by rovněž nemohlo být objektivní, jelikož k čemu mi byl třeba i neomzený datový tarif na GPRS/EDGE za 250 Kč, když kolega v Irsku platí sice jednou tolik, ale má 3G s HSDPA všeude kam se pohne. Prostě udělat takové srovnání není nic jednoduchého, to mi věřte.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: Přidejte se ke skupině „Mobilní operátoři - nenechme se obírat“

A na závěr mám pro vás jeden tip, proti nepřiměřeně vysokým cenám a i dalším kasírovacím fíglům z dílen našich operátorů (jako je například účtování) vznikla i skupina na komunitním webu Facebook. Počet jejích členů se blíží k patnácti stovkám a denně přibývají další. Je totiž zcela jisté že jedinec sám nic nezmůže a jak se říká v jednotě je síla. Pravdou sice je, že s našimi operátory nic nehne a národní regulátor spí už léta zimním spánkem, ale je to lepší než nedělat nic.

Diskuze (82) Další článek: Mobility 8/09 – vyberte si nejlepší tarif

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Drahota, Jednotlivý člen, Zanedbatelná částka, Svět, MOBI, Mobil, Mezinárodní obchod, Zanedbatelná částSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně