Mobilní technologie s ušlechtilým účelem. Huawei s ní zachraňuje velryby

Přestože máme společnost Huawei spojenou zejména se smartphony a mobilními sítěmi, své mobilní technologie v rámci iniciativy Tech4All využívá i ke vznešenějším účelům, jako je záchrana zvířat a planety. Jak nedávno upozornilo tuzemské zastoupení Huawei, jedním takovým případem je i projekt Smart Whale Sounds.

Jak název napovídá, jsou technologie Huawei využívány ke sledování pohybu velryb ve spolupráci s organizací Ocean Research. Ta zařízení pro sledování s bójkou ukotvila 9 km od irského pobřeží u města Baltimore. Poloha byla zvolena z důvodu velkého množství migrujících kytovců v této oblasti.

Bóje je vybavena hydrofonem, tedy podvodním mikrofonem, který dokáže posluchat a hlavně i rozpoznat zvuky vodních zvířat jako jsou velryby (velrybí zpěv), delfíni či sviňuchy až na kilometry daleko. V případě delfínů jde o prostor 13 km2 a u velryb až 80 km2 v okolí bójky. Díky Huawei jsou navíc data vůbec poprvé v historii sledována v reálném čase. Vše se přitom ukládá na Huawei Cloud, kde data zpracovává umělá inteligence. K napájení bóje využívá solární panely.

Informace budou použity k monitorování pohybu, ke sledování populace kytovců, a také měření toho, jak hluky z okolí, lodní doprava a další faktory ovlivňují jejich chování. Systém má v budoucnu komunikovat i s nákladními loděmi, které na jejich přítomnost včas upozorní, aby nedošlo k nehodě a zbytečnému uhynutí další jedinců těchto vzácných zvířat.

Jak projekt s Huawei vznikal:

Diskuze (2) Další článek: Sazkamobil zlevnil dva datové balíčky o 30 %. 5 GB můžete mít za 270 Kč

Témata článku: Huawei, Technologie, Cloud, Mobilní sítě, Infrastruktura, Sledování, Mobilní technologie, Huawei Cloud, Velryba, Zvíře, Baltimore, Projekt, Účel, Mobilní síťVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení