Mobilní telefon - je cena vždy to hlavní?

Časopis Mobility: Jsme spořivý národ, a tak se při nákupu nových zařízení často obracíme k neoficiálním zdrojům. Právě proto se u nás velmi daří šedému dovozu, který láká uživatele především nízkými cenami. Je ale takto pořízený mobil opravdu výhodnou koupí?
Mobilní telefon - je cena vždy to hlavní?

Tento článek jste mohli najít v prosincovém čísle časopisu Mobility. Myslíme si, že je lepší, když v sobotu vydáme dva články, i když jeden z nich už možná část čtenářů četla, než kdyby vyšel pouze jeden obvyklý článek.

Při nákupu nového mobilního telefonu máte hned několik možností. Můžete využít nabídky oficiálního distributora nebo zvýhodněné nabídky mobilních operátorů, ale jsou zde také telefony z neoficiálního šedého dovozu a nezákonného černého dovoz. Můžete si také zajet pro levnější mobil do zahraničí nebo koupit použitý přístroj z druhé ruky. Každá z těchto možností má pochopitelně své výhody i nevýhody. Ale dá se o některé říct, že je suverénně nejvýhodnější?

Oficiality přinášejí pohodlí

Rozhodnete-li se koupit telefon určený oficiálně pro český trh, můžete se obrátit buď na autorizované distributory a jejich dealery, nebo na mobilní operátory. Samotní výrobci mobilů totiž telefony neprodávají, pouze se starají o jejich dovoz do České republiky, kde si je rozeberou jednotliví distributoři. Dále také výrobci zajišťují propagaci a podporu přístrojů. V Česku mají oficiální zastoupení všichni největší světoví výrobci.

Hlavním objektem zájmu výrobců jsou samozřejmě mobilní operátoři díky velkému množství zákazníků, nabídky nových mobilů se tedy dostávají nejdříve k nim. Operátor se rozhodne, zda má o zboží zájem, v některých případech si dokonce může na určitý čas zajistit exkluzivitu, která mu zaručí, že se daný typ mobilu neobjeví nikde jinde v oficiálním prodeji (ne ovšem v neoficiálním). Příkladem exkluzivity je například Sharp GX13 u Eurotelu nebo Motorola V300 a Sony Ericsson T630 u T-Mobilu.

Nejprve operátoři, potom distributoři

Hned po operátorech, někdy ale i současně s nimi, jsou o novinkách informováni oficiální distributoři, kteří se mnohdy starají o několik různých značek najednou. Distributoři pak telefony nabídnou konkrétním koncovým prodejcům, kteří provozují obchody – někdy část telefonů prodávají i sami distributoři. Mezi největší oficiální české distributory patří Agora Plus, Britex, CellNet, eD´system Czech, GSMobil, Setos, Tech Data Distributions a The Phone House.

Nákup telefonu oficiální cestou má jednu velkou výhodu, a tou je bezproblémová dvouletá záruka. Po tuto dobu se může uživatel spolehnout, že se o něj někdo postará, když bude mít s telefonem problém.

Jak poznat telefon oficiálně určený pro český trh?

Na oficiálně prodávaný telefon se vztahuje několik prvků stanovených zákonem. Telefon musí v první řadě obsahovat oficiální záruční list s dvouletou zárukou, který přikládá k telefonu prodejce. Originální záruční listy mají ochranné hologramy s logem distributora, s výjimkou telefonů Siemens, které mají hologram s vlastním logem. Na krabici od mobilu musí být nálepka o recyklovatelnosti obalů (panáček u odpadkového koše, tzv. basketbalista), logo CCZ, což je jakási obdoba evropského CE, a prohlášení o shodě. V krabici najdete také český manuál. Na krabici a pod baterií mobilu musí být uvedeno stejné číslo IMEI (zjistíte ho také zadáním kódu *#06# na vašem telefonu).

Kdo riskuje, může ušetřit

Pro uživatele, kterým nevadí možné komplikace při reklamaci mobilu a dívají se spíše na nízké ceny, je tady neoficiální prodej, často označovaný jako šedý. Do této kategorie patří hned několik způsobů prodeje. Jen některé z nich porušují české zákony, většina je spíše jen neférová vůči českému zastoupení výrobce.

Šedý dovoz označuje zboží, které nebylo nakoupeno přes oficiální zastoupení výrobce v České republice či autorizované distributory, ale v zahraničí, převážně ve výhodných dotovaných akcích místních operátorů. Pokud je ale telefon řádně převezen přes hranice, znamená to, že byl zaplacen celní poplatek a nejde tedy o nic nezákonného. Takový mobil se u nás může prodávat, odvede se z něj daň z přidané hodnoty, chybí mu ovšem poznávací znaky přístroje určeného pro český trh. Protože telefonu chybí některé „oficiality“, musí být jeho cena zákonitě nižší, aby na trhu uspěl.

Ušetří i několik tisíc

V šedém prodeji je u levnějších mobilů rozdíl oproti výrobcem doporučené ceně kolem pěti až sedmi set korun, u drahých telefonů už se rozdíl obvykle pohybuje kolem 2 500–3 500 korun. Kromě ceny konkuruje šedý dovoz oficiálnímu prodeji také aktuálností. V zahraničí se telefony často prodávají dříve než u nás, proto je také v šedém dovozu najdete dříve. Tyto telefony jsou však mnohdy dražší než v okamžiku oficiálního uvedení na český trh.

Existuje jediná možnost šedého dovozu, která by byla legální nejen vůči českým zákonům, ale také vůči oficiálním zastoupením výrobců. Šedí dovozci by svoje telefony nakoupené v zahraničí proclili na hranicích, oficiálně uvedli na český trh, ale prodávali by je jako telefony určené pro zemi, v níž je zakoupili, včetně cizí jazykové sady v telefonu. Je ale jasné, že takto by se na trhu asi neuživili.

„Hodní“ šedí dovozci

Slušní šedí dovozci nabízejí telefony, které sice nemají některé z poznávacích znaků zařízení oficiálně určeného pro český trh, přesto však přidají povinnou dvouroční záruku, přiloží český manuál a nabídka je plně lokalizovaná do češtiny. Pokud se na telefon nevztahuje dvouletá záruka, neměli byste rozhodně uvažovat o jeho koupi – prodejce tak obchází spotřebitelský zákon, kde je povinná dvouletá záruční doba jasně stanovena.

Jestliže si šedí prodejci český manuál a prostředí vytvoří sami, je vše v pořádku. Protože je to ale příliš nákladné a zdlouhavé, většinou jej získají neoficiální cestou – tady už je první prohřešek proti českému zastoupení výrobců, kteří do vývoje českých verzí investovali vlastní prostředky a nemají důvod je poskytovat třetí straně.

Pokud šedý dovozce koupí telefon oficiálně v zahraničí, dostane k němu pochopitelně také zahraniční záruční list. Ten vám potom může, ovšem nemusí dát. Pokud to jde, tento záruční list vyžadujte, např. mobily značky Nokia totiž mají celosvětovou záruku. Oficiálně koupené telefony Nokia jsou totiž evidovány v centrální databance a pokud se kdekoli v Evropě prokážete záručním listem (někdy navíc ještě zahraničním dokladem o koupi), uznají vám servisy záruční opravu. V telefonu ale musí být původní software, tzn. bez češtiny.

Problémy s češtinou

Šedý prodejce v lepším případě nabízí vlastní záruční listy, které akceptují partnerské neoficiální servisy, s nimiž spolupracuje. V horším případě jsou záruční listy pouze provizorní nebo dokonce žádné, prokazujete se pouze dokladem o zaplacení a o opravy se starají sami prodejci, nebo se s nimi ani nepočítá. Záruka, opravy a reklamace jsou obecně největším problémem šedého prodeje. Ačkoli tyto komplikace nejsou pravidlem, ze zkušeností uživatelů vyplývá, že jsou časté a poškozují tak jméno celého šedého dovozu.

Zvláštním případem jsou prodeje telefonů, které nemají v České republice své oficiální zastoupení, například Sendo, Trium, Telit apod. Takový telefon si kupují uživatelé, kteří chtějí mít něco výjimečného a nechce se jim kvůli nákupu jezdit do zahraničí. Pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky prodeje, nejedná se o nic neoficiálního, tedy ani o šedý prodej – v okamžiku koupě se smiřujete s tím, že u nás pravděpodobně nenajdete potřebnou podporu a zázemí, telefon neobsahuje české dokumenty ani prostředí.

Osobní nákup v zahraničí

Pro nový mobil se můžete vydat sami do zahraničí. Koupíte jej například ve speciální akci místního operátora a pak už jen stačí najít u nás někoho, kdo telefon „počeští“. Tím sice ztratíte záruku, ale pokud je cena příznivá, může se vám to vyplatit.

Pozor na černý dovoz

Zdaleka ne všichni dovozci jsou slušní. Někteří totiž přiváží telefony nelegálně, čili je pašují přes hranice. K telefonům poskytují problematickou dokumentaci a nebývají ochotní vydat při nákupu daňový doklad, protože neplatí DPH, k telefonům často chybí manuál i záruční list. Telefony někdy prodávají jako bazarové, aby k nim mohli dát pouze půlroční záruku. Zákazníka se snaží nalákat nejnižší cenou.

Takové postupy spadají do tzv. černého dovozu a od toho dejte raději ruce pryč. Jestliže se chystáte koupit mobil v malém pochybném obchůdku, nelze vyloučit, že pro prodejce přestanete být zajímaví v okamžiku zaplacení a v případě jakýchkoli komplikací se k vám už nebude znát a vy s tím těžko něco uděláte.

Kolik vydělávají?

Řada uživatelů si stěžuje, že si prodejci telefonů nasazují nehorázné rabaty. Ve skutečnosti to tak ale není. V případě oficiálního prodeje se k ceně, za kterou nabídne mobil výrobce, připočítá rabat v řádu jednotek procent (přibližně 7–8) pro distributora, a koncoví prodejci pak prodávají mobil s navýšením okolo 5–15 %. U neoficiálních (šedých) distributorů je už rabat v řádu desítek procent, který většinou jistí případnou opravu. Nejvíce pochopitelně vydělávají černí dovozci, kteří mají nejnižší náklady.

Pokud se stane, že koupíte šedý telefon a u jeho prodejce se nedovoláte záruční opravy, budete muset přístroj svěřit autorizovanému servisu. Ten vám telefon samozřejmě opraví, ale zaplatíte plnou cenu opravy a v případě, že byl váš telefon původně zablokován nebo neměl češtinu, obnoví standardní nastavení. To, co při nákupu ušetříte na ceně, můžete tedy později doplatit za reklamace.

Stručný výčet pro a proti

Podívejme se na největší výhody a nevýhody oficiálního a neoficiálního prodeje.

Oficiální prodej

+ plná záruční a pozáruční podpora
+ česká dokumentace a české prostředí telefonu
+ telefon je schválen pro český trh
+ možnost zapůjčení náhradního telefonu během opravy

– vyšší cena
– občas neaktuální nabídka nových mobilů vzhledem k zahraničním trhům

Šedý dovoz

+ nižší cena
+ nabídka novinek, které ještě nejsou oficiálně na trhu

– telefon není schválený pro český trh
– chybí české doklady
– nejistá podpora
– neoficiálně nahraný český software

Záruka nebo cena?

Vybrali jste si, který způsob nákupu je pro vás výhodnější? Podle ohlasů v internetových anketách kladou někteří uživatelé na první místo bezproblémovou záruku, většina ale upřednostňuje hlavně cenu. Podle odhadů je v České republice přibližně stejné množství oficiálně koupených telefonů jako telefonů pořízených neoficiálně.

Anketa z MobilManie:

Koupili byste si neoficiálně dovezený telefon – z tzv. šedého dovozu?

6 % - ano, nevidím rozdíl oproti „oficiálním“ telefonům
64 % - ano, ale musel by být levnější
6 % - ano, kdyby se u nás mobil oficiálně neprodával
21 % - ne, šedému dovozu nevěřím 

Šedý dovoz není ani tak problémem samotných výrobců mobilů, protože těm je jedno, ve které zemi své přístroje prodají. Vadí hlavně lokálním zastoupením výrobců a autorizovaným distributorům v jednotlivých zemích, kteří musejí vykazovat obrat, připravují reklamní kampaně, zajišťují počeštění telefonů i autorizovaný servis a telefon se nakonec objeví jinde než v oficiálním prodeji, a navíc je tam levnější. Šedý dovoz kvůli problémům s opravami může také kazit pověst samotné značky. Jenže pokud je šedý telefon dovezen v souladu s českými zákony, není důvod jej zakazovat. Naopak, občas může nutit oficiální prodejce, aby snížili cenu a přiváželi telefony na český trh rychleji.

Oba způsoby prodeje tedy budou ještě dlouho stát proti sobě – na jedné straně bude péče o zákazníky, na straně druhé zase výborná cena. Je na zvážení každého uživatele, pro kterou variantu se nakonec rozhodne, jednoznačně doporučit jednu z nich ale není možné.

Diskuze (46) Další článek: Nová verze PC Suite pro telefony Nokia

Témata článku: Hologramy, Motorola V300, Sharp GX13, Sony Ericsson T630, MOBI, Stručný výčet, Ed System, Český software, Cena, Dovezený telefon, Náhradní telefon, Záruční doba, Osobní nákup, Telefon, Basketbalista, Nejnižší náklady, Mobil, Dvouletá záruka, Oficiální prodejce, Mobilní telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196