Mobilní telefon není ani v roce 2022 samozřejmostí. Každý desátý člověk na planetě se musí obejít bez něj

  • Za posledních pět let se počet uživatelů smartphonů téměř zdvojnásobil
  • Rozvojové země stále častěji používají hloupé telefony
  • Trh se smartphony tak má i nadále kam růst

Spousta z nás bere mobilní telefon či smartphone jako naprostou samozřejmost. A není se co divit, na světě je aktuálně 7,29 miliard telefonů, což zahrnuje přes 90 procent populace obyvatel Země. Každý desátý obyvatel planety se však musí obejít bez něj. Drtivá většina telefonů spadá mezi smartphony (83 % alias 6,65 miliard), zbytek připadá tzv. hloupým telefonům s klávesnicemi, bez otevřeného operačního systému a s malými displeji, které nebývají dotykové. 

Podle odhadů Ericssonu bude i přes současnou výraznou penetraci smartphonů na trhu toto číslo ještě růst. Za tři roky má být po celém světě přes 7,3 miliard smartphonů, resp. přes 7,49 miliard chytrých telefonů. Za zmínku stojí i to, že za posledních pět let se základna uživatelů smartphonů téměř zdvojnásobila! Chytré telefony se v posledních letech staly cenově dostupnější, a tak není divu, že na ně brzy přejde většina internetového provozu. Podle odvážné predikce mají jít v roce 2025 téměř tři čtvrtiny internetového provozu přes mobilní zařízení.

Přípojek je více, než lidí

Pokud budeme brát v potaz mobilní „přípojky“, bavíme se o údaje 10,98 miliard, což o tři miliardy překonává celosvětovou populaci. Podle agentura GSMA se do celého spektra započítávají uživatelé, které mají více telefonů najednou, popř. využívají SIM karty v noteboocích, telefonech (Dual SIM) či v chytrých autech. 

Klepněte pro větší obrázek
Jak rostla uživatelské základna smartphonů v posledních několika letech...

Největší počet smartphonů hlásí Čína, kde je registrováno přes 918 milionů chytrých telefonů. Jenže, Čína je obrovská, a tak toto číslo koresponduje jen s 63,8 % pokrytím obyvatelstva. V USA je sice jen 270 milionů smartphonů, jenže to značí pokrytí 81,6 % populace. Největší uživatelská základna je ale jednoznačně v Asii, pokud spojíme procenta z Číny, Indie a Asijsko-Pacifického regionu, dostáváme se na nadpoloviční většinu. Není tedy divu, že většina mobilních výrobců má své továrny právě zde.

Nejmenší penetraci chytrých zařízení má Pákistán, kde chytrý telefon vlastní ani ne každý pátý obyvatel. V rozvojových zemích má chytrý telefon v průměru 25,39 % obyvatelstva, vývoj technologií jde pomalu, a tak tamní uživatelé i v dnešní době stále používají „hloupé“ telefony. Na druhou stranu, v rozvinutých státech vlastní smartphone, v průměru, přes 73 procent lidí.

Klepněte pro větší obrázek
Nadpoloviční většina uživatelské základny smartphonů spadá do Asijsko-Pacifického regionu s připočtením Číny a Indie

Trh se smartphony se má tedy stále kam ubírat, je však třeba počítat s tím, že penetrace se nikdy nemůže výrazně přiblížit ke sto procentům, protože zhruba miliarda na celém světě nemá přístup k elektrické energii. A to, že nemají hloupý telefon či smartphone, je pro ně ten nejmenší problém...

Zdroj: Bankmyacell

Diskuze (4) Další článek: Pokud byl Mini průšvih, Plus je propadák. O zvětšený základní iPhone 14 není zájem, Apple sníží výrobu

Témata článku: Smartphony, Statistika, Telefony, USA, Chytrý telefon, Čína, Indie, Analýza, GSMA, Rozvojové země, Telefon, Samozřejmost, Mobilní telefon, Uživatelé, Země, Asie, Uživatel smartphonů, Penetrace, Planeta, Pákistán, Dual Sim, Mobilní telefony na Heureka.cz