Mobilní volání v Česku slaví 31 let. Zavzpomínejte, čím se tehdy telefonovalo a kolik to stálo

  • Pro střední Čechy stačil jeden vysílač.
  • První „mobil“ pendloval od zásuvky k zásuvce.
  • Ze začátku si mohli zavolat pouze milionáři.

Přesně 12. září 1991 spustil Eurotel v tehdejším Československu první komerčně provozovanou mobilní síť. Šlo o analogovou síť typu NMT, z dnešního pohledu bychom ji mohli označit za 1G (síť první generace). Zpočátku využívala jediné frekvenční pásmo 450 MHz. Mobilní telefonní předvolba byla stanovena na 601.

Hned od začátku šlo koupit první mobilní telefon, model Nokia MD59. Vypadal jako vojenská polní vysílačka, vážil přes čtyři kilogramy a stál více než 60 000 korun. Baterie ustála pouze pár desítek minut hovoru, uživatelé tedy pendlovali od jedné elektrické zásuvky ke druhé.

Aktivační poplatek – osminásobek průměrné mzdy

Také tarifní podmínky nebyly žádná láce. Síť vlastně kromě hlasového volání nic jiného neuměla, a tak se za hovory platily tučné sazby. Minuta hovoru přišla na 20 Kčs (korun československých) a platilo se i za příchozí volání. Později klesla cena minuty volání na 12 korun. Uhradit bylo ale třeba ještě „aktivační poplatek“ ve výši 29 tisíc korun. Průměrná měsíční mzda v tehdejším Československu byla přitom 3 800 Kčs. Není proto divu, že zpočátku bylo mobilní telefonování výsadou podnikatelské smetánky.

Nutno dodat, že už v době svého nasazení v Československu byla mobilní síť NMT morálně zastaralá. Byla vyvinuta už na konci 70. let a v západní Evropě se používala hlavně pro komunikaci telefonů instalovaných napevno v automobilech. V době, kdy u nás Eurotel spouštěl NMT, už ve Finsku běžela první síť standardu GSM (2G), používaná dodnes.

První tuzemskou mobilní síť postavila Nokia a dlouhou dobu měla pouze tři vysílače. Díky použití nižší frekvence NMT jednotka umístěná na žižkovském televizním vysílači „osvítila“ téměř celé střední Čechy. Rok 1996 znamenal start GSM sítí také v Česku, NMT šlo postupně na vedlejší kolej. K úplnému vypnutí NMT na našem území nicméně došlo až v červenci 2006.

Byly lepší staré mobily, nebo dnešní smartphony?

Diskuze (10) Další článek: Neomezená data od O2 za 599 Kč měsíčně. Ale jen pro mladé a s aktivací nejpozději do konce října

Témata článku: Nokia, Historie, Zajímavosti, Evropa, Nový iPhone, MOBI, Jednotka, GSM, NMT, První GSM, Milionáři, Minuta hovoru, Síť, Vysílač, Finsko, Volání, Let, Příchozí volání, Dlouhá doba, Čechy, Dnešní smartphone, Starý mobil, Česká republika, Střední Čechy, Kilogram