Mobilní volání v Česku slaví 33 let. Zavzpomínejte, čím se tehdy telefonovalo a kolik to stálo

  • Pro střední Čechy stačil jeden vysílač
  • První „mobil“ pendloval od zásuvky k zásuvce
  • Ze začátku si mohli zavolat pouze milionáři

Přesně 12. září 1991 spustil Eurotel (společný podnik státního SPT Telecomu a amerického konsorcia Atlantic West) v tehdejším Československu první komerčně provozovanou mobilní síť. Šlo o analogovou síť typu NMT, z dnešního pohledu bychom ji mohli označit za 1G (síť první generace). Zpočátku využívala jediné frekvenční pásmo 450 MHz. Mobilní telefonní předvolba byla stanovena na 0601.

V dobách největší slávy bylo do NMT sítě připojeno zhruba 70 tisíc zákazníků. Raketový vzestup mobilní telefonie ale nastal v Česku až s příchodem digitální GSM sítě a druhého operátora Paegas (dnešní T-Mobile), obojí v roce 1996. Zajímavostí je, že Eurotel a nástupnická Telefónica provozoval analogovou NMT síť až do roku 2006, kdy ji Španělé vypnuli a zbylé zákazníky migrovali na 2G a 3G.

Hned od začátku provozu v roce 1991 šlo koupit první mobilní telefon, model Nokia MD59, známý také jako „kufříková Nokia“. Vypadal jako vojenská polní vysílačka, vážil přes čtyři kilogramy a stál více než 60 000 korun. Baterie ustála pouze pár desítek minut hovoru, uživatelé tedy pendlovali od jedné elektrické zásuvky ke druhé.

O deset let později už šlo v NMT síti volat i s telefony „normální“ kapesní velikosti. Oblíbená byla např. Nokia 650, která uměla dokonce posílat SMS zprávy, což bylo technologické maximum služeb této sítě. Mimochodem dnes jen stěží představitelnou kuriozitou je, že v době odesílání SMS (až několik desítek sekund) byl zákazník obsazený pro příchozí hovor.

Aktivační poplatek – osminásobek průměrné mzdy

Také tarifní podmínky nebyly žádná láce. Síť vlastně kromě hlasového volání nic jiného neuměla, a tak se za hovory platily tučné sazby. Minuta hovoru přišla na 20 Kčs (korun československých) a platilo se i za příchozí volání. Později klesla cena minuty volání na 12 korun. Uhradit bylo ale třeba ještě „aktivační poplatek“ ve výši 29 tisíc korun. Průměrná měsíční mzda v tehdejším Československu byla přitom 3800 Kčs. Není proto divu, že zpočátku bylo mobilní telefonování výsadou podnikatelské smetánky.

Nutno dodat, že už v době svého nasazení v Československu byla mobilní síť NMT morálně zastaralá. Byla vyvinuta už na konci 70. let a v západní Evropě se používala hlavně pro komunikaci telefonů instalovaných napevno v automobilech. V době, kdy u nás Eurotel spouštěl NMT, už ve Finsku běžela první síť standardu GSM (2G), používaná dodnes.

První tuzemskou mobilní síť postavila Nokia a dlouhou dobu měla pouze tři vysílače. Díky použití nižší frekvence NMT jednotka umístěná na žižkovském televizním vysílači „osvítila“ téměř celé střední Čechy. Rok 1996 znamenal start GSM sítí také v Česku, tím pádem šlo analogové NMT postupně na vedlejší kolej. K úplnému vypnutí NMT na našem území nicméně došlo až v červenci 2006.

Byly lepší staré mobily, nebo dnešní smartphony?

Diskuze (3) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Chytrý monitoring srdce, domácí úkoly s AI a předpověď srážek

Témata článku: Nokia, , , , Elektrická zásuvka, Jednotka, Zásuvka, Mobil, Dnešní smartphone, Čechy, Dlouhá doba, Československo, Síť, Střední Čechy, Volání, Tuzemsko, Mobilní telefonování, Finsko, Nový iPhone, Vysílač, Příchozí volání, Starý mobil, Západní Evropa, Minuta hovoru, Kilogram