Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

  • Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování
  • Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém?
  • Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Určitě si také vzpomínáte na doby, kdy se výrobci již při představení telefonů chlubili výsledkem ve fotografickém benchmarku Dxomark. A zatímco některé značky znaly skóre už při premiéře, jiné značky si musely počkat i několik měsíců po uvedení telefonů na trh. Do celé problematiky vznesl trochu světla šéf Dxomarku, podle něhož výrobci od zasílání vzorků k testování pomalu ustupují. Zejména tehdy, pokud telefon nemá šanci dostat se na špičku žebříčku.

Frédéric Guichard, CEO Dxomarku, v rozhovoru pro deník Jiemian News uvedl zajímavou informaci. V letošním roce je ochota výrobců půjčovat telefony na testování daleko menší, než dříve. A to přesto, že se výsledná skóre v prezentacích výrobců uvádějí téměř ve stejné míře. Ukazuje se, že pokud telefon nemá šanci na získání první pozice, výrobci zapůjčení telefonu ignorují.

To je ostatně i případ topmodelu Xiaomi 12S Ultra, který je nejnovějším top fotomobilem od Xiaomi. Ukázalo se však, že top výbava není všechno. Xiaomi telefon k testování v Dxomark neposkytlo, a je jasné proč. Postupem času Dxomark zakoupil telefon z vlastních zdrojů a otestoval. Výsledek? 138 bodů a celkově páté místo žebříčku, kterým se nikdo nikde chlubit nebude. Předchůdce telefonu, Xiaomi Mi 11 Ultra, navíc získal o pět bodů více, a se 143 body okupuje třetí příčku žebříčku hodnocení „zadních“ fotoaparátů.

Zúčastnit se nestačí, cílem je být první

Být první v žebříku Dxomark, byť krátkodobě, znamená pro daný telefon vysokou míru popularity. Naposledy jsme vás letos v březnu informovali o novém králi, modelu Honor Magic4 Ultimate, který v testu získal 146 bodů, a ani po půl roce jej nikdo nepřekonal. Šéf Dxomarku také opět vyvrátil domněnky, že firma „prodává skóre“. Podle jeho vyjádření Dxomark místo toho prodává „službu“, kterou je univerzální testovací proces.

Jenže je nesporné, že někdy výrobci za přednostní otestování telefonu zaplatí, zatímco jindy potřebuje Dxomark zvýšit svou popularitu, a tak do něj zařadí špičkové telefony známých značek, které si pořídí na své vlastní náklady.

Právě tato nekonzistence a chybějící transparentnost znamená, že jsou výsledky některých testů, přinejmenším, rozporuplné. Zřejmě největší kontroverzi v nedávné době vzbudil test Galaxy S21 Ultra, který získal méně bodů, než o rok starší Galaxy S20 Ultra. A to i přes dva teleobjektivy, širokáč, který ostří, a přídavek v podobě laserového ostření. I naše redakční porovnání ukázalo, že v tomto srovnání byl Dxomark úplně mimo.

Představení testovacích procedur Dxomarku:

Vše ale záleží na načasování testů. Zatímco některé probíhají s předstihem na finální verzi softwaru, jiné testy mohou být, snad jen z nedopatření, prováděny u předprodukční verze softwaru. Kontroverzemi opředený benchmark Dxomark jsme si detailně proklepli v samostatném článku.

Zdroj: ithome

Diskuze (5) Další článek: Vyzkoušeli jsme nové iPhony 14. Skvěle fotí a jejich Dynamic Island je chytrá pilulka na úspěch

Témata článku: Honor, Samsung, Xiaomi, Smartphony, Focení mobilem, DxOMark, Žebříčky, Fotomobily, Telefon, Testování, Skóre, Představení, Výrobce, DxO, Model Honor, Test