Mobilu agenta 007 potřetí odložili filmovou premiéru. Koupit už se ale dá

Novou Nokii 8.3 5G provází smůla, minimálně tedy v oblasti propagace. Telefon si díky (jistě nákladným) marketingovým aktivitám výrobce HMD Global vydobyl pozici „mobilu agenta 007“ v nejnovější bondovce Není čas zemřít. Jenže premiéra filmu byla už potřetí odložena, tentokrát na jaro 2021, a telefon se tak na plátno dostane o půldruhého roku později, než výrobce plánoval.

To je z prodejního hlediska velká komplikace. Dva roky jsou totiž zpravidla celý životní cyklus jednoho modelu telefonu, poté už je minimálně po hardwarové stránce zastaralý a jeho prodej obvykle končí. S uvedením Nokie 8.3 5G na pulty proto výrobce už dál čekat nemůže, ale významná marketingová podpora, kterou měl film přinést, je zatím v nedohlednu.

V Česku je telefon dražší

Možná proto se také HMD Global rozhodlo uvést novinku v první vlně pouze na některých vybraných trzích, mezi které Česká republika nepatřila. Ani teď se u nás ještě oficiálně první 5G Nokia neprodává, na stránkách výrobce najdeme pouze teaser, ale nikoli produktovou kartu.

Zájemci a opravdoví fanoušci finské značky, kteří chtějí mít telefon ještě dřív než agentka Nomi ve filmu Není čas zemřít, si jej nicméně pořídit mohou. Některé české e-shopy ji už nabízejí, a to za cenu 18 999 Kč. To je bohužel výrazně víc než cena v jiných evropských zemích, např. v Německu, kde se Nokia 8.3 5G prodává za 599 eur (cca 16 500 Kč).

Nokia 8.3
rozměry a hmotnost: 172 × 79 × 9,0 mm, 220 g
displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
68 %
vybavenost
cena: ještě se neprodává

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: Technologičtí giganti překonali očekávání. Na pandemii nejvíc vydělal Amazon, jen Apple zklamal

Témata článku: Nokia, Sítě 5G, Smartphony, HMD Global, Nákup a ceny, Propagace, Premiéra, E-shop, Marketing, Vyšší třída, Nokia 8.3, Agent, Výrobce, Mobil, Německo, Nomi, Česká republika, Telefon


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40