Mobily a rok 2004: více dat, více zábavy

Co nás čeká v následujícím roce? Ještě barevnější displeje, lepší fotoaparáty, rychlejší mobilní internet a zejména kopec zábavy v podobě mobilních her. Možná se dočkáme i dalších chuťovek.
Mobily a rok 2004: více dat, více zábavy

Barvu už máme

Před rokem jsme mobilní scéně předpověděli barevné displeje, multimediální zprávy, digitální fotoaparáty, rozšíření Bluetooth a Javu. Většina prognostických tvrzení se vyplnila, barevné displeje už nejsou doménou nejvyspělejších telefonů, nalezneme je i u nejlevnějších novinek.

Stejné je to i s MMS, záleží ovšem na operátorech, jakou do budoucna nasadí cenovou politiku. Dnešní desetikoruna není pro běžného uživatele zanedbatelná. Uživatelé začnou posílat MMS zprávy až v okamžiku, kdy bude na trhu převážná většina fotomobilů. Teprve potom bude mít služba větší význam. Jakmile cena půjde dolů, SMS zprávám můžeme říci sbohem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vývoj jde dál

U telefonů střední a vyšší kategorie se integrovaný fotoaparát stane pravidlem, levnější mobily budou mít zatím k dispozici přídavné fotoaparáty. V průběhu roku se do Evropy s největší pravděpodobností dostanou fotomobily s rozlišením jednoho megapixelu, v nejlepším případě bude tato hranice lehce překročena. Asie si zachová zhruba megapixelový náskok.

Velikost mobilů s fotoaparáty se vyrovná nefotícím předchůdcům, poměr véček a íček bude zachován. Dříve proklamovanou budoucnost pouze a výhradně véčkovým konstrukcím bych neviděl tak přísně. Je sice pravdou, že rozklápěcí telefon má už i Nokia a šuská se o Alcatelu, jihokorejský Samsung na druhou stranu ukázal, že ani on – jakožto typický výrobce véček – se tradiční konstrukce nevzdá. Každý si zkrátka bude moct vybrat dle svého gusta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ještě se zastavme u kvality displejů, pokud se v uplynulém roce barevná paleta pohybovala v číslech 256, 4096 a 65 000 barev, v následujícím roce můžeme očekávat postup výš: 4096, 65 000 a 260 000 barev pro vrcholné modely a komunikátory – to už je slušné číslo pro věrné zobrazení fotografií a videa. Trh s mobily by měl i v roce 2004 pokračovat ve výrazném růstu, obměna starých modelů za novější a barevnější kousky s fotoaparáty zůstane zachována.

Více Bluetooth?

Na začátku jsme mluvili o Bluetooth, v tomto ohledu nám rok 2003 zpočátku moc neřekl, jeho druhá polovina byla ovšem sdílnější. Nokia u svých nových modelů s Bluetooth počítá. Pozitivně se tváří také Intel, který chce integrovat "modrozubou" technologii (vedle WiFi) do jednoho ze svých čipsetů pro PC. To je rozhodně dobrý krok, tyto standardy si nemohou konkurovat, musí se zkombinovat. Bluetooth navíc čím dál častěji slyšíme ve spojení s pojmem Bluejacking. My jsme o něm psali v kontextu posílání nevyžádaných vizitek, Bluetooth má ovšem i marketingové využití. Projdete kolem obchodu a na displeji se objeví zpráva o nabídce určitého zboží.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlejší data

Zatímco rok 2003 můžeme nazvat částečně „barevným a multimediálním“, rok 2004 by mohl být „datovým a zábavným“. Pokud zůstaneme u datových přenosů, velkého rozšíření se dočká právě WiFi, a to hlavně v přístupu k internetu a vzniku nejrůznějších komerčních i nekomerčních sítí. Zatímco v kapesních počítačích už WiFi nalezneme, u mobilů si budeme muset ještě chvíli počkat. U nás je v plném rozpuku GPRS, operátoři se budou dále předhánět v nabídce nejvýhodnějšího paušálu, možná se také dočkáme třikrát rychlejšího mobilního internetu v podobě EDGE.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi zajímavou technologií se zdá být Push to talk: hlasová komunikace prostřednictvím datového přenosu. V praxi to funguje jako vysílačka, zmáčknete tlačítko a mluvíte. Například Nokia i Siemens s tím do svých mobilů počítají. Síť třetí generace UMTS je u nás zatím neaktuální téma, operátoři odložili spuštění až na rok 2006.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Budeme se bavit

Největší rozmach podle mě zažije oblast mobilní zábavy v podobě javových aplikací a her. Přístrojů s podporou Javy je čím dál víc, výrobci navíc začínají vyvíjet mutliplayerové hry – jakmile vznikne šance zahrát si ve více lidech, obliba mobilní zábavy začne výrazně růst. Výrazný podíl v úspěchu budou mít také polyfonní a MP3 melodie, které se rovněž tlačí do výbavy dnešních a budoucích telefonů. Pokud operátoři upraví ceny za MMS, mohli bychom začít přes mobil blogovat, takzvané moblogy začínají nabírat na oblibě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chytré telefony, komunikátory, XDA, PDA

V oblasti chytrých telefonů můžeme očekávat tvrdý boj mezi operačním systémem Symbian a Windows Mobile, hlavní zbraní bude množství existujících aplikací pro daný systém a rovněž vzájemná kompatibilita. Výrobci a jejich vývoj začne směřovat k ryze multimediálním zařízením s důrazem na hudbu, video a televizi (viz Nokia 7700).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče úzké skupiny kapesních počítačů, zde bych moc výrazný pokles navzdory rostoucímu segmentu chytrých telefonů neočekával, majitelé PDA patří do specifické skupiny, která ví, co od takového zařízení čekat. Jedinou konkurencí jsou kombinovaná zařízení XDA jakožto kapesní počítače s hlasovými funkcemi.

Těšíte se?

Jak jsme řekli už na začátku, čeká nás rok zábavy spojený s využitím datové komunikace. Telefonování a posílání esemesek už zdaleka nepatří k hlavním funkcím telefonu. Je to zhruba stejné, jako byste na výkonné HiFi sadě poslouchali jen rádio. Dnešní telefony umí fotit, točit, nahrávat, přehrávat... některé z nich mají dokonce módní ambice. Samozřejmostí je komunikace všemi směry včetně internetové. Nezanedbávejte svůj mobil, ještě nejsme na konci.

Diskuse: co bude mít podle vás v roce 2004 největší význam?

Diskuze (24) Další článek: Oskar má nového mluvčího (oficiální zpráva)

Témata článku: Ostatní, Rok, Výrazný podíl, Vzájemná kompatibilita, Velké rozšíření, Největší rozmach, Tradiční konstrukce, Rostoucí segment, Určité zboží, MOBI, Mobil


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196