Mobily od tří do čtyř tisíc: za styl netřeba platit zlatem

Vyhovuje vám pro koupi mobilního telefonu cenová hladina do čtyř tisíc korun? Možná vás překvapí, že i za nevelký peníz se dá najít designově zajímavý telefon se slušnou výbavou a integrovaným fotoaparátem. Jistě, bude pro nenáročné, ale děti nebo senioři někdy ani nepotřebují více.
Kapitoly článku
Vánoce klepou na peněženky mobilních uživatelů a tak pokračujeme v oblíbeném přehledu, ve kterém mapujeme předvánoční trh s mobilními telefony. Už jste si mohli přečíst o telefonech s cenou nad deset tisíc korun, zabývali jsme se i telefony s cenou od osmi do deseti tisíc a od šesti do osmi tisíc korun. Následoval přehled byl věnován telefonům od pěti do šesti tisíc a předposledně to byla relace od čtyř do pěti tisíc.

Pak jsme nepatrně porušili tradici a místo toho, abychom sešli o stupínek níže, připravili jsme pro vás přehled telefonů podle užití a zacílení na přehrávání hudby, pořizování fotografií apod. Vybírali jsme velmi úzce – tři zajímavé zástupce z každé kategorie tak, aby jeden pocházel z rodu drahých špičkových telefonů, cena druhého se pohybuje tu ve vyšších, tam ve středních vodách a poslední v trojici je mobil za částku co možná nejnižší. Přehled takových „mobilů na míru“ najdete tady.

Dnes v klesání s cenou pokračujeme a zaměříme se na telefony od čtyř do pěti tisíc. Ve výběru se nám sešlo celkem dvanáct zástupců véčkové konstrukce. Ač by se to na první pohled nemuselo zdát, najdeme i v ceně mezi třemi a čtyřmi tisíci i několik stylových „fešáků“, o dobře vybavené mobily rovněž není nouze. Na samém konci článku se objeví i dva zástupci vysouváků, protentokrát jen z francouzské produkce výrobce Sagem.

Ceny čerpáme z ceníků mobilních operátorů uvedených na internetových stránkách. V případě běžných cen saháme k několika ověřeným obchodům, o kterých víme, že prodávají oficiální zboží. Nevylučujeme ale, že lze telefony sehnat levněji.

Tipy: článek si můžete přečíst nerozdělený v textové verzi MobilManie, po kliknutí na obrázek telefonu s názvem se dostanete přímo na jeho kartu v katalogu mobilů, kde najdete všechny podrobné parametry.


Telefony s véčkovou konstrukcí

Začínáme telefony s otevírací konstrukcí. Mezi třemi a čtyřmi tisíci se nám jich sešla početná skupina, celý tucet. A jak vidno, není ani v takové cenové relaci nouze o styl; hned první dva telefony jsou velmi extravagantní, zejména svým konstrukčním provedením.

Jde o mobily Nokia 2650 a 2652 s měkkým vykládáním vnitřku telefonu. Klávesnice i displej leží v pryžových polštářích, které nezvykle překrývají i kloub véčka. Z vnějšku je pak 2650 zcela hladká, model s dvojkou na konci má v závislosti na barevné variantě ozvláštnění krytů v podobě obdélníčkových prolisů nebo plastických květin. Jiné ztvárnění krytů a nové barvy jsou také jediné, co 2652 oproti svému předchůdci po uvedení na trh nabídla.

Obě Nokie se cenově liší jen drobně a jsou to originální telefony, které si s jinými nespletete. Alespoň tedy otevřené ne. Pro běžné potřeby jeden nebo druhý dostačuje – má přehledný vícepoložkový adresář a osvědčený kalendář. Drobná potíž je jen se zprávami, kdy vás nebude brzdit editor, ale tuhá klávesnice. I když jsme v nízké cenové kategorii, nemůžeme odpustit absenci komunikačních prostředků s počítačem a ostatními telefony, alespoň infraport by se opravdu hodil. Určitě bychom uvítali i kvalitnější displej a vyzvánění, ani v jednom nevykazovaly oba telefony více než jen podprůměrné výsledky.

Nokia 2650 Nokia 2652
Běžná cena Nokie 2650: 3 057 Kč
Běžná cena Nokie 2652: 3 169 Kč

Jako solidní véčko se už ale tváří další z produkce značky, Nokia 6060. Je to malý telefon s rozměry 85 × 44 × 24 milimetrů a hmotností 93 gramů. Prodává se v kompletně stříbrné variantě, anebo doplněný černými lesklými plochami. Na čele je stavová dioda indikující červeným světlem zmeškané hovory či příchozí zprávy. Nelíbila se nám trčící anténa.

Tři stovky jmen v adresáři s až 11 možnými položkami ke každému z nich budou uživatelům kupujícím mobil za cenu kolem čtyř tisíc dostačovat, větší paměť se ani u konkurence moc nenosí. Při testování se nám zamlouvala pohodlná velikost tlačítek a velmi rychlé reakce telefonu. Chyběl nám ale stejně jako u dvou předchozích alespoň infraport a trápilo pomalé připojení k sítí; GPRS třídy 6 je málo, ani u levných telefonů není „desítka“ nic výjimečného.

Nokia 6060
Běžná cena: 3 800 Kč

Samsung je v produkci véčkových telefonů doma. U levného X480 se setkáte s potvrzováním středem hlavního ovládacího tlačítka, dříve jsme právě kvůli absenci takové vlastnosti na Samsungy žehrali. Model X480 je malý oblázek do dlaně s pěkným metalickým lakem, muší hmotností 75 gramů a velmi solidním konstrukčním zpracováním.

Vnitřní paměť je malá, jen necelé dva megabajty. Zato dvě tisícovky položek v adresáři a kvalitní čtyřicetihlasá polyfonie spolu se slušným, byť pasivním displejem potěší. Telefon pojme 200 textových zpráv, při jejich tvorbě pomůže spolehlivě pracujícím prediktivním slovníkem a pro chvíle zábavy je připravena pětice her. Na druhou stranu je třeba počítat s místy pomalejšími reakcemi telefonu a podobně jako u drtivé většiny véček v dnešním cenovém rozpětí i s nedostatečně pohodlnou prací s telefonem v zavřeném stavu – blikající dioda jen stěží nahradí vnější displej.

Samsung X480
Běžná cena: 3 199 Kč (Eurotel: 3 395 Kč, Oskar: 3 277 Kč)

Ve stejný čas jako X480 byl představen i Samsung X640 a na bitevním poli levných telefonů si tak trochu vzájemně konkurují. Za osm stovek navíc dostanete kvalitnější adresář s tisícovkou jmen, kterým lze přiřadit až osm různých typů položek. Zvětšila se i vnitřní paměť, poskočila na 9,4 MB.

Zůstalo zachováno velmi dobré konstrukční zpracování a integrovaná anténa, s rozměry 87 × 47 × 23 milimetrů a hmotností 85 gramů mu tak snad v žádné kapse nebude těsno a nezačne vrzavě úpět. Jenže Samsung u něj zůstal ještě drobet nepoučen a s potvrzovacím středem se tu narozdíl od levnějšího sourozence nesejdeme. Největším lákadlem je jednoduchý vestavěný fotoaparát s VGA rozlišením, který sice trpí „zamlžením“ směrem od středu snímku, ale třeba text zvládá docela obstojně.

Samsung X640
Běžná cena: 4 399 (Oskar: 3 977 Kč)


Druhá kapitola bude patřit ještě dalším véčkům, urodilo se jich v ceně mezi třemi a čtyřmi tisíci opravdu mnoho

Témata článku: LG, Motorola, Nokia, Samsung, , LG C1100, LG C2200, LG C3300, LG C3320, Motorola V220, Nokia 2650, Nokia 2652, Nokia 3220, Nokia 6060, Sagem myC-4, Sagem myX-7, Sagem myZ-55, Samsung X480, Samsung X640, Siemens C75, Siemens CF75, Siemens CFX65, Siemens CX70, Siemens M65, Sony Ericsson K300i