Mobily prý určitě škodí, ale nechtějte důkaz

Jestli mobily vyvolávají rakovinu, stále nevíme. Zcela jistě však víme, že způsobují zlomeniny a jsou špinavější než záchodové prkénko.

Nárůst počtu onemocnění rakovinou je připisován lecčemu, včetně mobilních telefonů. Má jej prý způsobovat elektromagnetické záření EM, které mobily produkují. Problematika škodlivosti mobilních telefonů se naplno řeší už od konce devadesátých let, ale jednoznačného výsledku jsme se zatím nedobrali. Ve tři roky starém článku jsme vyjádřili naději, že tehdejší studie přinese finální rozuzlení této problematiky. To ale nepřišlo a nemáme jej ani dnes. Máme ale nové studie. Jenže každá tvrdí něco jiného.

Vědci se neshodují

Vědci, kteří podporují myšlenku škodlivosti mobilů, se nejčastěji opírají o studie, které prokázaly, že uživatelé mobilních telefonů se po dlouhých hovorech občas cítí unavení, bolí je hlava, trpí ztrátou koncentrace a jsou mnohem více náchylní na onemocnění rakovinou mozku. Tato „fakta“ se ovšem nikdy nepotvrdila v laboratorních podmínkách a nikdo tedy neprokázal, že únava a onemocnění rakovinou nejsou způsobeny spíše vlivem okolí nebo ostatními aspekty života uživatelů mobilů. Spojitost mezi nízkou radiací vypouštěnou mobily a škodlivou radiací silnoproudého vedení rovněž mnozí zpochybňují kvůli nesrovnatelné energii těchto typů. Spory se točí i kolem testů na zvířatech, které jistou škodlivost vykazují. Není totiž jisté, že mozkové buňky lidí se chovají stejně.

Klepněte pro větší obrázek
Záření mobilů má mnohem nižší frekvenci než třeba UV záření

Mnohé z novějších studií však přesto tvrdí, že mobily mají na vznik rakoviny vliv. Ve Švédsku si vzali na mušku uživatele, kteří mobilem provolají více než hodinu denně. Švédský institut pro pracovní život tvrdí, že tito uživatelé podstupují o 240 procent vyšší riziko vzniku zhoubného mozkového nádoru. Potvrzuje to, alespoň podle onoho institutu, fakt, že z 905 lidí s tímto nádorem 84 využívalo mobilní telefon velmi často. Podle německé studie se za posledních deset let zdvojnásobilo riziko vzniku speciálního typu mozkového nádoru, který mají vyvolávat právě mobily. Také v milánské nemocnici zjistili, že telefonování mění stav mozkových buněk. Nejsou si ovšem jisti, jestli tento stav je pro lidský mozek škodlivý, nebo naopak prospěšný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proti všem těmto výsledkům jde úřad FDA (americký regulační orgán pro potraviny a léčiva). Všímá si rozporů mezi jednotlivými teoriemi a vyzdvihuje studie, které už dříve mobily zprostily všech obvinění. Koncem loňského roku pak přišly výsledky z Dánska, kde probíhaly testy 420 tisíc náruživých uživatelů mobilů, z nichž někteří je používají už 25 let. Žádná spojitost s rakovinou nebyla odhalena a studie tak vyvrátila jakýkoli vliv mobilů na vznik mozkových nádorů. Díky rozsahu této studie se zdálo, že mobilní telefony jsou zbaveny všech podezření. Ale ouha, záhy přišly nejnovější testy z Finska, kde se společnost zabývající se radiací zaměřila na lidi, kteří mobil používají alespoň 10 let. Pravděpodobnost výskytu nádoru na straně hlavy, kde drží mobil, u nich je prý zvýšená o 40 procent…

Nejde jen o rakovinu

Otázka vlivu mobilů na vznik nádorů je tedy otevřená a asi ji jen tak nevyřešíme. Každou chvíli totiž přijde nová teorie, která všechna dosavadní tvrzení staví na hlavu. Ale mobily škodí i jinak, často diskutovaná je například problematika telefonování za volantem. Tady je škodlivost jednoznačnější, volání při řízení prokazatelně snižuje koncentraci a ve 46 zemích již je nelegální. Drtivá většina dopravních nehod je totiž zaviněna právě ztrátou koncentrace. Podle britské Transport Research Laboratory je navíc telefonování za jízdy dokonce nebezpečnější než jízda v opilosti. V jedné ruce volant a ve druhé mobil prý znamená jen poloviční soustředěnost na řízení, zatímco pár piv vede jen k 25% snížení koncentrace.

Klepněte pro větší obrázek
Pokuty za volání při řízení v některých evropských zemích (v Eurech, k roku 2005)

Další studie ukazuje, jak jsou naši mobilní miláčci špinaví. Obsahují prý více bakterií než naše boty nebo záchodová prkénka. Důvodem je nošení mobilů po kapsách, kde se mikrobům výborně daří. Vůbec nejhůře jsou na tom telefony zaměstnanců nemocnic, podle testů jich je bakteriemi znečištěno 96%. S nemocnicemi měl bý spojen i další údajný problém mobilů. Senzacechtivé názory, že telefony narušují běh nemocničních zařízení, se ovšem nepotvrdily. Mnohem více škodí třeba alarmy proti zlodějům, které mohou prý zavinit selhání kardiostimulátoru.

Kuriozitou na závěr je škodlivost mobilů v afrických zemích. Honba za „čárkami“ značícími na displeji intenzitu přijímaného signálu tam může dojít tak daleko, že lidé lezou na střechy nebo i na stromy. Údajně se tak množí případy pádů z těchto vyvýšených míst s následky v podobě zlomených kostí. Jedná se asi o problém velkých rozměrů, protože dostal dokonce název - Síťový syndrom zlomených končetin (Network Broken Limbs Syndrom). Co se asi dozvíme příště?

Diskuze (29) Další článek: Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

Témata článku: Ostatní, Ostatní aspekt, Léčiva, MOBI, NEC, Opilost, Důkaz, Únava, Bakterie, Nádor, Mobil, Pracovní život, Speciální typSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace