MOSH: sdílíme mobilně

Nokia přináší novou službu pro sdílení multimédií. Poradí si s řadou souborových formátů. Mají YouTube a spol důvod k obavám?

Dnešní internet poskytuje celou řadu možností, jak sdílet téměř jakýkoliv obsah. Nemusí jít hned o donekonečna diskutovaný software či audiovizuální díla, najdeme i služby určené převážně pro prezentaci vlastních výtvorů. Youtube pro sdílení videa či Flickr pro fotky asi netřeba představovat. Požadovaný obsah se nahraje na server, kde si ho může kdokoliv prohlédnout. Ideální pro ty, kteří se chtějí pochlubit svým výtvorem širokému okruhu uživatelů. Místo desítek e-mailů s mnohdy nemalou přílohou stačí jeden upload a poslat odkaz. 

MObilize and SHare

Obliba výše zmíněných serverů (a mnoha dalších) přivedla Nokii na nápad spustit službu vlastní. MOSH funguje na stejném principu jako konkurence, najdeme zde ale i několik vylepšení. První prozrazuje už název, službu je možné využívat také mobilně přes telefon. To umožňují i někteří konkurenti (např. fotofun.sk), Nokia na to jde po svém. Pro majitele telefonů finského výrobce nabídne MOSH přímo aplikaci, ta zatím bohužel na stránkách služby není (nebo je velmi dobře schovaná). Podle typu se patrně bude jednat o program pro Javu nebo Symbian. Ostatním značkám (ale i Nokii) je určena mobilní verze stránek na adrese mosh.nokia.mobi. Tam najdete shodný obsah, jako u klasické verze mosh.nokia.com optimalizovaný pro prohlížení na malých displejích mobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka služby na PC • mobilní verze na PC • mobilní verze na Nokii N93i

Zcela správnou úvahou při návrhu byla otázka, proč omezovat uživatele pouze na jeden typ sdílených dat. MOSH akceptuje audio, video, obrázky, hry, aplikace i dokumenty. Sdílet lze pouze materiál, který není v rozporu s podmínkami používání služby. Pod nežádoucím obsahem se rozumí materiál v rozporu s autorskými právy, urážlivý, s rasovým podtextem a samozřejmě pornografie (přesný výčet je obsažen v podmínkách používání služby). Všechny soubory jsou kontrolovány na přítomnost virů. Je tedy zřejmé, že služba má sloužit hlavně pro výměnu dat pořízených přímo uživateli, od fotek přes video až po aplikace a hry nadějných vývojářů.

S aplikací lze pracovat na počítači i na mobilu, kde se majitelé Nokie mohou těšit na program ušitý přesně pro jejich telefon (jak bude vypadat a co nabídne navíc zatím těžko odhadnout). Služba umožňuje zadat v uživatelském profilu typ mobilního telefonu, podle kterého se posléze bude zobrazovat pouze kompatibilní obsah. Např. majitelé klasického telefonu nebudou vidět aplikace pro Symbian. Na výběr je opravdu požehnané množství telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Specifikace telefonu • filtr kompatibilního obsahu

Jak na to

Po otevření odkazu služby se objeví stránka, na které je nutné zadat e-mailovou adresu. Na tu dojde heslo pro přístup ke službě, v mém případě to Nokii trvalo zhruba 24 hodin. Průzkumem na několika serverech se potvrdilo, že heslo je jedno, stejné pro všechny. Nechcete-li čekat, stačí vyplnit ALLACCESS (zachovat velká písmena) a směle můžete MOSH prohlížet, případně se registrovat. Mobilní varianta tuto komplikaci neobsahuje. Pokud chcete sdílená data pouze prohlížet, není registrace potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
První setkání se službou • čekání na heslo

Služba je zatím pouze v angličtině, výhledově se počítá i s dalšími jazykovými mutacemi. Při založení účtu stačí vyplnit uživatelské jméno (3-24 znaků, písmena, čísla podtržítka), aspoň šestiznakové heslo, platný e-mail, stát a datum narození. MOSH je pro uživatele od 13 let, jaké datum vyplníte ale stejně nikdo nezkontroluje. Po odeslání přijde během několika minut e-mail s odkazem, po jehož návštěvě je registrace úspěšně dokončena. Zřídit účet lze pouze u plnohodnotné varianty (.com verze).

Klepněte pro větší obrázek 
Registrační formulář
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přihlášení na PC • mobilní verze na PC • mobilní verze na Nokii N93i

Nyní již nic nebrání využívání všech možností, které MOSH nabízí, naplno. Po přihlášení se zobrazí přístup k jednotlivým činnostem, které MOSH nabízí. My dashboard obsahuje informace o uživateli a statistiky. My uploads slouží ke správě nahraných souborů, obdobně My collections pro uživatelem vytvořené kolekce (tématické skupiny). V My subscriptions najdeme sledované kolekce ostatních uživatelů a konečně My people, kde sledujeme aktivity jiných uživatelů, obdobně jako u My subscriptions.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
MOSH po přihlášení na PC • mobilní verze na PC • mobilní verze na Nokii N93i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Upload souboru na PC • mobilní verze na PC • mobilní verze na Nokii N93i

Jednotlivé soubory lze při prohlížení stahovat, přiřadit do kolekce, nevhodný obsah nahlásit nebo poslat upozornění. ve formě e-mailu či SMS. Těch máte k dispozici 20 denně. Podle sympatií můžete soubor ohodnotit kladně (Love it), nebo záporně (Hate it) a podílet se tak na automatickém budování různých žebříčků – Most cokoliv. Aby toho nebylo málo, lze přidat i komentář.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Detail souboru • upozornění přes SMS • upozornění přes e-mail • download
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Detail souboru v mobilní verzi na PC • upozornění
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Detail souboru v mobilní verzi na N93i • upozornění

Při nahrávání je limit na uživatele 100 MB, což je vzhledem k zaměření na mobilní využití postačující - samozřejmě není problém vytvořit další účet. Druhé omezení uploadu spočívá v nutnosti nahrát soubor na server do 10 minut. Údaj s cenou MOSHe hledáte zbytečně, stejně jako konkurence je zdarma. Jediným výdajem tak zůstanou poplatky za přenesená data u mobilní verze.

Má šanci

Možností využití služby je celá řada, určitě se s ní dá i ušetřit. Při používání na počítači je nepopiratelnou výhodou podpora více typů souborů, díky mobilní verzi můžete mít neustálé spojení s MOSH komunitou. Pokud se chcete pochlubit více přátelům bude často jednodušší a levnější upload na MOSHe a rozeslání odkazu, než několik MMS či e-mailů. Cenová náročnost a výhodnost různých řešení záleží na momentální situaci – ne každý je vybaven neomezeným datovým tarifem, na druhou stranu upload malé fotky vyjde většinou levněji než třeba deset MMS. Dnes najdeme u řady telefonů WiFi, stačí tedy najít vhodný přístupový bod a odchozí data nestojí ani korunu.

Na MOSHe se nelze dívat jako na službu,která nahrazuje e-mail, MMS či cokoliv jiného, ale jako na další informační kanál. Při znalosti cen různých mobilních služeb (MMS, data, roaming) lze jejich vhodnou kombinací ušetřit. I když není MOSH ještě v plnohodnotné verzi, nabízí hlavní funkce už nyní. Je vysoce pravděpodobné, že s rostoucí oblibou budou další přibývat. Nabídka služeb pro sdílení dat je zase o něco pestřejší a uživatelé si mohou vybrat tu, která jim svým zaměřením vyhovuje nejvíce.

Váš názor Další článek: Známe oficiální ceny nových Garminů eTrex řady H

Témata článku: Software pro mobily, Ostatní, Software pro PC, Neustálé spojení, Dnešní internet, Mobil, MOBI, Nevhodný obsah, Požadovaný obsah, Podmínka používání


Určitě si přečtěte