Klíčové vlastnosti
- moderní štíhlý design
- povedená klávesnice
- pevná konstrukce
- vysoce kontrastní displej s velkým písmem
- dlouhá výdrž baterie
- hlasová nápověda
- hodiny a budík
- jen zcela základní funkce
- velmi nízká cena
Hlavní nedostatky
- segmentový displej – pouze šest písmen na řádek
- setrvačnost při zhasínání znaků na displeji
- horší rozpoznatelnost některých písmen a znaků
- nerozeznává malá a velká písmena
- nelze napsat některé základní znaky
- nerovnoměrné podsvícení displeje a klávesnice
- pevně daných sedm nepříliš pěkných polyfonních vyzváněcích melodií
- „vysoká“ cena při zahájení prodeje
Motorola Fone F3 neboli Motofone
Vyspělé evropské, východoasijské a americké trhy jsou již mobilními telefony doslova přeplněny. Další bouřlivý nárůst počtu prodaných přístrojů se nedá očekávat. Výrobci mobilních telefonů se proto pomalu začínají orientovat na zaostalejší části světa například v Africe a Indii, kde je mobilní telefon velká vzácnost. Kvůli špatné ekonomické situaci těchto oblastí se zde mohou uplatnit jen velmi levné přístroje se základními funkcemi a jednoduchým ovládáním. Jedním z takových je Motofone, plným jménem Motorola Fone F3.
Motofone byl veřejnosti oficiálně představen v polovině loňského roku a ihned vzbudil velký zájem. Je součástí projektu pro rozvoj mobilní komunikace v méně vyspělých zemích s názvem „Connecting the Unconnected“, který kromě tohoto telefonu zahrnuje i výstavbu základnových stanic BTS s alternativním způsobem napájení (energie větrná, solární, biomasy).
Nejtenčí Motorola na světě
Design Motofonu se řídí posledními trendy a rozhodně jej lze označit za povedený. Tenké tělo o tloušťce jen 9 mm by u nejlevnějšího telefonu na trhu čekal málokdo. Díky této malé tloušťce se jedná o nejtenčí Motorolu všech dob. Půdorysné rozměry pak činí 114 × 47 mm. Překvapí i nízká hmotnost 68 g. I přes svou malou tloušťku je tělo Motofonu velmi pevné. Pokusům o prohnutí vzdoruje velmi dobře. Může za to tvrdý a odolný plast, z něhož je Motofone vyroben.
Motofone je opravdu velmi tenký • srovnání velikosti s platební kartou
Telefon má mírně zvýšenou odolnost. Odpovídá tomu jak pevnost, tak konstruční řešení. Elektronické části jsou zapouzdřeny a telefon tak snese i menší sprchu. Důkazem bylo polévání minerálkou na prezentaci Motoroly. Telefon tento test bez úhony přežil a byl dále funkční.
Boky telefonu jsou zcela bez ovládacích prvků, jen s vylisovaným jménem výrobce. Na levé straně se pouze ukrývá malá zdířka pro připojení nabíječky a náhlavní soupravy. Na horní straně pak najdete ještě velké poutko pro přichycení šňůrky.
Na levém boku se nachazí konektor pro připojení nabíječky a handsfree • připojení šňůrky
Záda telefonu kromě čtveřice malých šroubků v rozích a označení modelu obsahují ještě rozměrný kryt baterie. Kryt se po odjištění vyklápí směrem do boku. Pod ním je schována klasická Li-Ion baterie o kapacitě 700 mAh. Podle oficiální specifikace by s ní měl telefon na jedno nabití vydržet až 500 minut hovoru nebo 300 hodin v pohotovostním režimu. Telefon jsem měl na testování asi týden, proto nemohu objektivně posoudit jeho výdrž. Podle prvních odhadů by měl při běžném používání bez problémů týden vydržet. Zaskočila mě ale dlouhá doba nabíjení, která se pohybuje okolo čtyř hodin. SIM karta se zasouvá do slotu vedle baterie a její výměna je snadná.
Zadní strana je fádní • po vyjmutí baterie
Plochá klávesnice s gumovými proužky
Přední strana je oproti ostatním částem telefonu vyrobena z jiného plastu, který je metalický. Na českém trhu se Motofone objeví ve třech barevných variantách. My jsme měli k dispozici nejfádnější černé provedení. Červená a modrá varianta přední strany vypadá ale mnohem zajímavěji.
Červenou variantu telefonu jsme si mohli prohlédnout na prezentaci Motoroly
Všechny klávesy kromě navigačního tlačítka jsou přímou součástí přední strany. Aktivují se přímým promáčknutím plastu. Díky tomu se nemusíte obávat, že se pod jednotlivé klávesy dostane prach. Pro lepší hmatovou orientaci je mezi každou řadu kláves umístěn vystouplý gumový proužek. Na klávesnici se jinak píše vcelku pohodlně. Po promáčknutí plastu jasně ucítíte, zda došlo ke stlačení klávesy a aktivaci příslušného senzoru. Tlačítka jsou rozměrná, takže k překlepům nedochází.
Klávesnice je plochá, klávesy jsou odděleny gumovými proužky
Funkční části klávesnice vévodí čtyřsměrné navigační tlačítko bez potvrzovacího středu. Je mírně vystouplé nad okolí a vyrobené ze stříbrného lesklého plastu s efektními soustřednými kružnicemi. Jednotlivé směry zvýrazňují malé plastické šipky ze stejné gumy jako proužky mezi klávesami. Vedle něj najdete tlačítka pro zahájení a ukončení hovoru, klávesu telefonního seznamu a kontextovou klávesu se šipkou, která slouží pro potvrzování. Ani zde nemám k ovladatelnosti jednotlivých kláves výhrady.
Horší je to ale s podsvícením, které je velmi nerovnoměrné. Nejvíce září spodní rohy klávesnice. V ostatních místech je bílé světlo, které nelze regulovat, velmi slabé. Při pohybu s telefonem si lze všimnout, že podsvícení velmi rychle bliká. Při běžném používání telefonu to ale nevadí.