Motorola A920: Symbian, GPS a UMTS

Motorola plánuje uvést svůj nový komunikátor na bázi SE P800, který bude pracovat nejen v současných sítích GSM, ale také v sítích třetí generace. Na rozdíl od svého švédského vzoru jej však vybavila i dalšími maličkostmi navíc.

Spousta plánovaných a utajovaných mobilních telefonu vyplave na veřejnost díky webovým stránkách amerického schvalovacího úřadu FCC, na kterém se nedávno objevil i manuál ke komunikátoru od Motoroly s označením A920.

Motorola nedávno překvapila veřejnost, když použila ve svém chytrém telefonu A760 operační systém na bázi Linuxu. Do té doby využívala především svůj vlastní systém. Nyní je jasné, že lákadlo jménem Symbian nezůstalo z její strany opomenuto. Ve svém nejnovějším počinu, komunikátoru A920 využívá Symbian ve verzi 7. S přihlédnutím oka se jedná o stejný systém jako u oblíbeného Sony Ericsson P800. Od něj se liší především nabídkou ovládacích kláves. Displej je sice dotykový (tzn. že stále se většina úkonů bude uskutečňovat skrze pero), ale pro specifické akce jsou určeny klávesy. Třeba takové hry – při poloze „naležato“ ovládá pravá ruka směrový kurzor a levá má k dispozici dvě tlačítka nad displejem. Takové ovládání je určitě příjemnější než jen pomocí pera. Dalším podstatným rozdílem je možnost pracovat v sítích UMTS. Díky tomu naleznete u A920 hned dvě kamerky, které budou užitečné při budoucí videokonferenci. Parametry obou kamerek nejsou zatím známy a pokud nechceme spekulovat, necháme se překvapit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Třetí a poslední zásadní změnou oproti P800 má být přítomnost lokalizační služby GPS. Avšak na jaké úrovni bude fungovat, zda bude nutné připojit nějaký modul, nebo bude integrovaná uvnitř, se materiály nezmiňují.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Obrázky pořízené v grafickém menu dávají tušit svou inspiraci. Je jím opět P800, ale nebyla by to Motorola, kdyby si pár věcí nepředělala podle sebe. Všimněte si třeba ručního vkládání znaků, které je totožné jako u komunikátorů Accompli. Vždy píšete dva znaky vedle sebe, což je podstatně rychlejší než v případě konkurence s jedním políčkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve zkratce:

  • Komunikátor Motorola A920
  • Síť: GSM/GPRS/UMTS, 900/1800/1900/2100 MHz
  • Funkce: SMS, MMS, Email, GPS, Video (MPEG4).
  • Paměť: SD/MMC slot
  • Spojení: IrDA, USB, Bluetooth (zatím nepotvrzeno)
  • Uvedení: termín není znám
Diskuze (2) Další článek: Telecom zdraží textovky a e-maily z budky

Témata článku: Motorola, GPS, Sony Ericsson P800, Pravá ruka, Motorol, UMTS, Motor