Motorola chce nabíjet mobily bezdrátově vzduchem. K řešení přizvala GuRu

Motorola uzavřela partnerství s americkou společností GuRu Wireless, která vyvíjí novou technologii pro bezdrátové dobíjení zařízení. Právě s její pomocí chce Motorola do svých smartphonů dostat bezdrátovou technologii umožňující dobíjení telefonů „vzduchem“ na vzdálenost jednotek metrů.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotka generující dobíjecí paprsky může být například na stropě, přímo nad pracovním stolem | Foto: GuRu Wireless

Už nyní Motorola ve svém vlajkovém modelu Edge+ podporuje bezdrátové dobíjení, jde ale o klasický standard Qi, kdy musí být telefon na milimetry prakticky v bezprostředním kontaktu s dobíjecí podložkou. Nové řešení GuRu by tuto vzdálenost mělo řádově zvětšit, telefon by mohl ležet kdekoli v metrové vzdálenosti od dobíjecího zdroje.

Funguje podobně jako lupa

Konkrétně chce Motorola využít technologii GuRu RF Lensing, která pomocí radiofrekvenční čočky umožňuje vysílat koncentrované paprsky do vzduchu. Energie šířená pomocí milimetrových vln se generuje v energetické jednotce, poté se pomocí čočky láme a směruje do vysoce zaostřených paprsků dopadajících na zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Tento malý modul má název Recovery Unit a bude umístěn například v zádech telefonu. Jde tedy o jinou technologii, než je v současnosti používaná elektromagnetická indukce | Foto: GuRu Wireless

Tento lom rádiové frekvence do paprsků je podobný způsobu, kterým funguje obyčejná lupa při průchodu slunečního světla – čím je paprsek koncentrovanější, tím více „pálí“ a tím účinněji se může zařízení dobíjet. Dodávaná energie do zařízení se má pohybovat v řádech jednotek wattů na vzdálenost zhruba jednoho metru. Výrobce se zaměří nejen na energetické, ale i bezpečnostní hledisko celého řešení. První výsledek spolupráce Motoroly a GuRu bychom údajně měli vidět během následujících měsíců.

Ukázka technologie společnosti GuRu:

Diskuze (1) Další článek: Garmin Descent Mk2S jsou chytré hodinky pro potápěče. Změří teplotu vody a naplánují ponor

Témata článku: Motorola, Technologie, Bezdrátové nabíjení, Čočka, Siréna, Guru, Vzdálenost, Telefon, Paprsek, Vzduch, Dobíjení