Motorola Droid: „říkejte mi iKiller“

Motorola Droid je vůbec první představený smartphone s Androidem 2.0. Na americkém trhu bude již za pár dní a funkcemi rozhodně nešetří.

Včera byla společnými silami Motoroly a Verizon Wireless, největšího amerického 3G operátora, představen nový produkt, Motorola Droid. Jak již označení modelu napovídá, novinka pracuje vůbec jako první smartphone na světě s operačním systémem Google Android 2.0.

Hovoříme tady o přístroji s rozměry 115,8 x 60 x 13,7 mm a hmotností 169 gramů. Zvláště poslední rozměr je velmi sympatický, jedná se o jeden z nejtenčích telefonů s výsuvnou QWERTY klávesnicí. Ta však není rozložena přes celou šířku displeje, protože část místa je určena pro kurzorovou klávesu. Čelní plocha je vyhrazena pro kapacitní 3,7" displej s WVGA rozlišením (480 x 854 pixelů) a poměrem stran 16:9 a také pro čtyři základní ovládací prvky, které pomohou s navigací i vyhledáváním souborů. Zadní strana je poněkud strohá, mimo loga výrobce zde nalezneme krčící se čočku 5Mpix fotoaparátu s autofocusem, dvojitým LED přisvětlením a stabilizátorem obrazu. Čočka mimo jiné zvládne natáčet i videa v maximálním rozlišení 720 x 480 obrazových bodů s 24 fps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Motorola Droid

Jak již bylo zmíněno, smartphone s procesorem ARM Cortex 8 uvnitř pracuje v operačním systému Android 2.0, čekat můžeme i oddělené PowerVR GPU a 256 MB RAM, což jsou velmi podobné hardwarové specifikace jako mají největší soupeři - iPhone 3GS a Palm Pre. Co od nového systému Googlu můžeme očekávat? V prvé řadě je zde rychlý internetový HTML prohlížeč Webkit, s podporou Flashe ve verzi 10, ke scrolování můžeme použít prsty, dvojklikem je stránka přiblížena. Záložky z Google Chrome se navíc mohou při spojení s telefonem synchronizovat, aby jste mohli na oblíbené stránky přistupovat stejně lehce i mimo domov. Specifikace hovoří jasně o podpoře zámořských pásem 800 a 1900 MHz, Droidu je vlastní i specifikace CDMA sítí EVDO rev A, která je používána u zmíněného amerického operátora. Stranou nezůstává ani Wi-Fi ve specifikaci 802.11 b/g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky wigetům můžete mít na home screenu zobrazeny všechny potřebné údaje, aniž by jste je museli složitě hledat na internetu. Manuální hledání může být psané nebo mluvené podobě, výsledky se berou zároveň z webu i z telefonního obsahu, jakým jsou kontakty, hudba, aplikace nebo obrázky. Kontextové vyhledávání je použito i pro doporučení v závislosti na aktuální poloze. DROID totiž mj. nabídne aGPS modul, který v základu spolupracuje s Google Maps. Novinka přináší jejich vylepšení s názvem Google Maps Navigation (Beta), jedná se o hlasovou navigaci která krok za krokem navádí k cíli, zatímco stahuje mapové podklady z internetu. Nechybí ani hlasové příkazy, prostě telefonu řeknete, kam vás má zavést, zatímco uvidíte vaši cestu i z pohledu satelitních snímků či názorně přes StreetView. Podrobnému představení navigace se věnuje tento samostatný článek. Mezi další nabízené přednastavené aplikace patří komunikační program Google Talk, Kalendář, YouTube nebo přístupy ke Gmailu (s možností rychlých korekcí), Android Marketu nebo k internetovému portálu Amazon.

 

Kontakty se ukládají do jednotného seznamu, které je sdílený pro pracovní a osobní záležitosti nebo Facebook. Samozřejmostí je tvorba textových, multimediálních i e-mailových zpráv, při psaní lze využít i funkci kopírovat/vložit. Není pochyb, že úložného prostoru je více než dostatek, v základním balení se nachází 16 GB paměťová karta microSD. Ukládat zde můžete potřebné soubory, aplikace nebo multimédia. DROID si poradí s běžnými hudebními soubory (WAV, MP3, WMA, AAC, AAC+), videa MPEG-4, H.263, H.264 přehrává s 30 fps. Hudbu nebo zvuk z videa si díky 3,5mm jacku poslechnete na vlastních sluchátkách, popřípadě přes Bluetooth 2.1, které použijete i ke komunikaci s počítačem. To samé lze říct i o USB 2.0, čekat můžeme microUSB konektor. 

Jako volitelné příslušenství je k dispozici dokovací stanice/multimediální stojan, pokud do něj přístroj připojíte, stane se z něj něco jako radiobudík, picture frame nebo hudební přehrávač. To vše díky jistému magnetickému čidlu, jeho způsob fungování je mi však v tuto chvíli nejasný. V nabídce nechybí ani akcelerometr nebo senzor přiblížení, to aby jste při hovoru náhodou uchem nic nestiskli.

 

Funkcí je opravdu dostatek a tak není divu, že musela Motorola přidat i baterii odpovídající kapacity. S dodávaným 1400mAh akumulátorem vydrží dle výrobce 11 dní v pohotovostí nebo téměř šest a půl hodiny hovoru. V reálu se samozřejmě dočkáme nižších hodnot, ale i tak je to s ohledem na výbavu vcelku slušná výdrž. Motorola DROID je určena zatím pouze pro Spojené Státy, není však jasné, zdali se objeví i v Evropě, je to jen můj odhad, ale možná se příští rok dočkáme. Byla by to podobná situace jako s modelem Palm Pre, který s prodeji v Evropě dlouho otálel. Motorola je na svém trhu tradičně silná, ale takový nárust zájmu potenciálních zákazníků se v zámoří rozhodně nečekal. Není divu, do prodeje přijde již 6.listopadu, a s dvouletým kontraktem bude k mání za 200 dolarů. A nebo to je výsledek agresivní kamapně směřované proti jeho úhlavnímu konkurentovi (aneb co iPhone neumí)?

Diskuze (30) Další článek: Samsung i7500 Galaxy: Android z černé galaxie (test)

Témata článku: Motorola, Android, Smartphony, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Palm Pre, Úhlavní konkurent, Osobní záležitost, Droid, Podrobné představení, Motorol, Motor, Telefony s Androidem na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Dráždění pana Kesslera. Rusové sestřelili družici, množství kosmického smetí nerušeně roste

Dráždění pana Kesslera. Rusové sestřelili družici, množství kosmického smetí nerušeně roste

** Rusko sestřelilo vlastní družici a postaralo se tak o rozšíření vesmírného smetí ** Nebyl to první podobný test ** Provoz na oběžné dráze stále roste

Petr Kubala
DružiceZbraněVesmírRusko
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy