Motorola E895: linuxový bojovník (první pohled)

Motorola tento týden představila nové véčko s označením E895. Kromě dvou kvalitních displejů a megapixelového fotoaparátu zaujme především operační systém JUIX, na kterém E895 poběží. Jedná se o fúzi Javy a Linuxu a Motorola tak pokračuje v tažení, ve kterém chce nabídnout alternativu telefonům se Symbianem a Windows Mobile.
Motorola E895: linuxový bojovník (první pohled) | wikipedia
Kapitoly článku

Šestý v řadě

V pondělí uveřejnila Motorola první informace o novém telefonu s označením E895 a my jsme vás o tom ihned informovali v bleskovce. K dispozici jsou teď další podrobnější informace, takže se můžeme společně podívat, co nám Američané připravili.

Model E895 je již šestým telefonem v řadě, kterému dal výrobce do vínku operační systém Linux. Předchozími mobily byly manažerské modely A760, A768 a čtyřpásmový A780. Následovaly multimediální E680 a o bluetooth bohatší E680i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvenku véčko jako každé jiné

Motorola E895 je klasické véčko s rozměry 51 × 93 × 23 mm. Patří mezi ty těžší, váží 127 gramů. Anténa je integrovaná a zajišťuje spojení v sítích GSM 900/1800/1900 MHz. Zajímavé je barevné provedení telefonu, netradiční rudohnědý odstín se ale nemusí líbit každému. Po stranách jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti, jedno zřejmě nastavitelné tlačítko, klávesa pro spuštění hlasového ovládání, dále slot pro paměťovou kartu a záslepkou chráněný konektor Mini-USB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola E895 na oficiálních fotografiích

Čelní stranu véčka zdobí stříbrná kulatá ploška kolem fotoaparátu a lemování integrovaného blesku. Černá plocha „maže“ skutečné okraje vnějšího displeje, takže v klidovém stavu bude lépe ladit s designem telefonu.

Foťte a koukejte se

Displeje jsou dva. Vnitřní má úhlopříčku 2,2 palce, tedy nějakých 56 milimetrů. Vyroben je technologií TFT a zobrazí 262 tisíc barev. Rozlišení je jemné QVGA, tedy 320 × 240 obrazových bodů. Vnější bráška se nenechá zahanbit a zobrazí stejný počet barev, ovšem na ploše s úhlopříčkou 1,3 palce a v rozlišení 128 × 108 bodů.

Fotoaparát zvládne rozlišení 1,3 Mpx a za šera vám bude nápomocný vestavěný blesk. Hledáček si budete moci roztáhnout na celou plochu displeje a scénu přiblížíte až osmkrát, samozřejmě pouze digitálně.

Linux to jistí

Funkční nabídka bude bohatá. Základem je nová generace operačního systému JUIX. To je název pro operační prostředí kombinující J2ME a Linux. Ten v telefonu poběží na procesoru Intel Xscale taktovaném na frekvenzi 208 MHz. Nabídku si velmi snadno upravíte k obrazu svému a nainstalováním nových programů rozšíříte možnosti telefonu.

K dispozici bude vestavěný HTML/XHTML prohlížeč. Data potečou skrze GPRS nebo EDGE, obojí třídy deset. Stažené soubory bude možné uložit do interní paměti o velikosti 10 MB. Protože je to na mobilní telefon s operačním systémem poměrně malá kapacita, dá se do E895 z pravé strany zasunout paměťová karta TransFlash o kapacitě až 512 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Otevřená E895

Pokud budete stahovat video, systém vám umožní sledovat jeho načtenou část ještě před tím, než bude download hotový celý. Součástí funkčního vybavení jsou kodeky a podpora streamingu.

S počítačem nebo jiným zařízením se propojíte pomocí bluetooth, infraport bude chybět. Pro synchronizaci a přenos dat budete ale moci použít i přibalený kabel USB. Motorola E895 bude umět posílat klasické SMS a MMS, možné bude využít i instant messaging.

Přijdou další

Model E895 plánuje Motorola uvést na trh v posledním čtvrtletí tohoto roku. Bude primárně určen pro trhy Asie a Ameriky, jistě si ale najde nějakou cestu i do Evropy, jako předešlé linuxové modely. Zajímavé je, že vedení společnosti v lednu 2005 anoncovalo, že ještě tento rok hodlá představit osm až deset nových mobilních telefonů pracujících s operačním systému Linux určených zejména pro trhy kolem Pacifiku. Je již červenec a doteď byly i s E895 představeny pouze tři telefony. Můžeme tedy očekávat slušnou ofenzívu mobilů, které razí novou cestu vedle chytrých mobilů s Windows Mobile nebo Symbianem.


Ve druhé kapitole
se podívejte na žívé snímky E895 a na to, jak vypadá prostředí JUIX

Témata článku: Motorola, Linux, Motorol, První pohled, Pohled, Motor, Přibalený kabel, Boj


Určitě si přečtěte