Motorola ES400: odolný mobil s podnikovým duchem

Profesionální zařízení je šito na míru těm, kdo potřebují pracovat s informacemi v terénu. Nechybí kompletní konektivita a hlasové funkce, bonusem je čtečka otisků.

Motorola na tiskové konferenci v Praze představila další ze svých business zařízení. Motorola ES400 patří mezi tzv. podnikové digitální asistenty (Enterprise Digital Assistent – EDA), my ji však můžeme chápat jako odolný smartphone s rozšířenou funkčností v rámci podnikových řešení. Rozměry se proti dva roky starému předchůdci (čtěte Motorola MC75: mastodont mezi mobily) smrskly na 129 × 60 × 16,5 mm, hmotnost činí 156 g a takový komunikátor lze bez okolků řadit mezi telefony.

Mobil pro práci

Uvnitř zařízení, kterému opět nechybí telefonní modul a kompletní konektivita, najdeme operační systém Windows Mobile 6.5.3 Professional. Motorola jej upravila o vlastní uživatelské rozhraní MEUI (Motorola Enterprise User Interface), díky kterému se uživatel dostane rychleji k požadovaným aplikacím, ať už jsou to běžné telefonní funkce nebo specializované aplikace pro podnikové účely. Díky kompatibilitě s nástrojem MSP (Mobility Services Platform) lze provádět monitoring, vzdálenou správu a údržbu komunikátorů přímo z podnikového serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Motorola ES400 má také několik specialit. Mezi ně patří biometrická čtečka otisků prstů umístěná na zadní straně kousek nad čočkou 3,2Mpx fotoaparátu. Čtečka má zabránit manipulaci se zařízením nepovolanou osobou. Komplexní zabezpečení přístroje na úrovni firewallu, ověřování a šifrování dat zaštiťuje sada Mobile Security Suite, která patří opět mezi podniková řešení Motoroly. Fotoaparát dostal LED blesk i automatické ostření a může fungovat jako čtečka čárových kódů. Přidružená aplikace dokáže označovat místa na pořízených fotografiích a přidat hlasový nebo textový komentář. To má pomoci například odhadcům škod při vyčíslení pojistných událostí apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako monstrózní MC75 je i komunikátor ES400 přednostně určen pro pracovníky v terénu, obchodní cestující nebo zásobovače. Počítá se tedy s hrubším zacházením, proto je tělo zhotoveno z odolného plastu, některé součásti jsou z pryže. Výrobce uvádí certifikaci IP42, která garantuje odolnost proti prachu, vlhkosti, otřesům a běžným pádům z výšky cca 1 m, se kterými se zařízení může setkat během pracovního dne. Komunikátor vyhovuje také vojenskému standardu 810G, který zohledňuje i teplotní podmínky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ilustrační obrázky naznačují, kdo Motorolu ES400 nejlépe využije

Displej se rozrostl na úhlopříčku tří palců, dosahuje rozlišení VGA (480 × 640) a obsahuje rezistivní dotykovou vrstvu. Ta dostala přednost před kapacitní zejména pro potřeby úkonů se stylusem, jako je například virtuální signatura apod. Motorola se chlubí technologií PenTile, která má poskytnout dvojnásobný jas při poloviční spotřebě energie. Do zařízení je integrován tříosý akcelerometr, který slouží nejen k přetáčení obrazu na displeji v příslušných aplikacích, ale například detekuje volný pád zařízení.

Navigace i pod mrakodrapy

Vedle dotykového displeje lze mobil ovládat i na čtyřřádkové QWERTY klávesnici. Ta je posazena na výšku přístroje a její tlačítka jsou poměrně stísněná. Bezchybné psaní bude chtít chvíli cviku. Mezi funkčními tlačítky nechybí optický trackpad, který má i potvrzující polohu dolů. Praktické využití najde hlavně při ovládání kurzoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie Motoroly ES400 přímo z tiskové konference

Výrobce vybavil outdoorový komunikátor kompletní konektivitou, vyzdvihuje hlavně citlivou GPS, schopnou rychle fixovat signál i ve vysoké zástavbě, a Wi-Fi 802.11 a/b/g. V sítích GSM podporuje anténa všechny čtyři pásma, ve 3G jsou to frekvence 850, 1 900 a 2 100 MHz. Nechybí datové nástavby EDGE a HSDPA/HSUPA. Výčet doplní Bluetooth 2.0 a USB 2.0 s konektorem microUSB. Radost kazí nestandardní 2,5mm audio výstup.

Uvnitř Motoroly ES400 tepe procesor ARM 11 MSM7627 s taktem 600 MHz, operační paměť má hodnotu 256 MB. Vnitřní paměťový prostor pro uživatelská data 1 GB lze rozšířit kartou microSD o dalších až 32 GB. Standardně dodávaný Li-Ion akumulátor má kapacitu 1 540 mAh a udrží zařízení v chodu po dobu 250 hodin v pohotovosti nebo 6 hodin při nepřetržitém telefonování. K dispozici jako volitelné příslušenství je i kapacitnější 3 080 mAh baterie, která tyto hodnoty zdvojnásobí. Na zadní straně přístroje ale vytvoří nevzhledný „batoh“.

Motorola ES400 je od tohoto měsíce dostupná na českém trhu za doporučenou koncovou cenu 14 tisíc korun.

Diskuze (13) Další článek: Zářijové novinky: supervýkonné Androidy a Symbian^3

Témata článku: Motorola, Mastodont, Podnik, Motorol, Obchodní cestující, Duch, Mobil, MOBI, Motor, Odolný mobil, Volný pád


Určitě si přečtěte