Motorola jako první připojí běžný smartphone k 5G. Přes speciální kryt Moto Mod

Motorola chytře využívá modulární konstrukce svých smartphonů řady Moto Z a jako první představuje 5G zařízení určené pro koncového spotřebitele (tedy nikoli řešení pro firmy). Moto Mod 5G rozšíří konektivitu stávajících LTE telefonů o přístup do 5G sítě. Teoreticky tak budeme moci stahovat až 10× vyšší rychlostí a konzumovat multimediální obsah mnohem náročnější na spotřebu dat (4K, AR/VR atd.). Podporovat jej bude zatím nový model Motorola Moto Z3 představený pouze ve Spojených státech, zpětná podpora by ale měla přibývat.

Na úvod je nutno poznamenat, že 5G Moto Mod je poměrně velký kus hardwaru, který tloušťku smartphonu zdvojnásobí. Zároveň to dává představu, o kolik budou čistokrevné 5G smartphony v budoucnu větší než ty současné LTE, pokud se nezapracuje na miniaturizaci. Na druhou stranu jde o první zařízení tohoto typu, takže to zase s tou velikostí není tak špatné. Samotný kryt připomíná nejvíce powerbankový Moto Mod, protože sám obsahuje vestavěnou baterii s kapacitou 2 000 mAh. Na vrchním okraji trčí vyčnívající modul, ve kterém jsou navíc uloženy antény.

Motorola svůj Moto Mod vyrobila společně s Qualcommem, když do zařízení implementovala jeho 5G modem Snapdragon X50. Nutno také dodat, že jde o poměrně předčasnou premiéru, protože Motorola uvádí, že její 5G Moto Mod půjde do prodeje až začátkem roku 2019, a to exkluzivně do sítě amerického operátora Verizon. Dříve ale nakonec mnoho 5G sítí po světě ani nebude postaveno. Naši operátoři budou komerční provoz 5G zahajovat zhruba za rok.

První smartphone upgradovatelný na 5G bude Moto Z3:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Samsung ukázal Galaxy Note 9 v modré na webu a na videu [oživeno]

Témata článku: Lenovo, Motorola, Technologie, Sítě 5G, Příslušenství, Qualcomm, USA, Moto Mods, Moto, Modularita, Běžný smartphone, Speciální kryt, Vrchní okraj, Americký operátor, Multimediální obsah, Velký kus, Vysoká rychlost, Motto Mód, Současný LTE, Smartphone, První zařízení, Komerční provoz, Jak, Special, Zpětná podpora


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 8

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin