Motorola Krzr vs. Sony Ericsson Z610i: debakl Krejzy Rejzru

Jsou krásná, ve výlohách stojí v první řadě. Pastva pro oko. Ale až je otevřete, začnete se pídit po funkcích, najednou bude blýskavá skořápka upatlaná otisky prstů. Pokud se rozhodujete ke koupi jednoho ze dvou nejhezčích véček současnosti, sledujte souboj Motoroly Krzr a Sony Ericssonu Z610i.
Motorola Krzr vs. Sony Ericsson Z610i: debakl Krejzy Rejzru | wikipedia

Rychlé odkazy

 • Motorola Krzr K1 v katalogu mobilů
 
• 
Sony Ericsson Z610i v katalogu mobilů 
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Nebylo třeba hledat soupeře pro na trh nedávno uvedenou Motorolu Krzr. Jediným stejně pohledným véčkem v zavřeném stavu je Sony Ericsson Z610i. Lesklá čela obou telefonů lámou srdce mnoha uživatelům, kteří pak od výlohy zamíří do obchodu. Pokud patříte mezi ně, chceme vám ulehčit rozhodování při koupi. Jsou to krásky k pohledání, ale jak jsou na tom funkčně? Oba telefony se pohybují na hranici deseti tisíc. Ideální konkurenti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Krzr K1

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z610i

Je tomu déle než dvě léta, co Motorola úspěšně prodává původně originální Razr. Přišli s leptanou klávesnicí a s na véčko neuvěřitelnou tloušťkou pod patnáct milimetrů. Dnes je takových telefonů spousta, viz přímý konkurent Ultra edice od Samsungu. Nastal čas poslat do boje novou sílu. Tou je model nazvaný Krzr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Krzr K1

Tip: přečtěte si recenzi Motoroly Krzr

Sony Ericsson Z610i je zrovna tak holka, za kterou se na ulici otočíte a její IQ ani nemusíte zkoumat. Celá čelní plocha je lesklá, výborně v sobě odráží jakýkoli předmět v okolí. K dispozici jsou tři barevné varianty telefonu – šedá, modrá a růžová.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z610i

Tip: přečtěte si recenzi Sony Ericssonu Z610i

Design a konstrukce

Tradičně vás poprosím, abyste si sami odpověděli na otázku „který z nich je pěknější?“ Obě véčka se na horním křídle kvůli efektním lesklým plochám neuvěřitelně špiní otisky prstů. Musíte počítat, že budete donekonečna leštit.

Motorola nezůstala jen u designu samotného, podpořila jej navíc opravdu kvalitními materiály a zpracováním z nejlepších. Sony Ericsson zrcadlí plastem, Motorola minerálním sklem. Z610i nese plastová kostra, Krzr vyztužuje pevný a lehký hořčíkový rám. I vzadu je na tom Motorola lépe, baterii kryje hliníkem místo plastu v případě Sony Ericssonu.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
  Motorola Krzr K1 Sony Ericsson Z610i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 103 × 42 × 16 95 × 49 × 20
velikost (slovy) velmi malý malý
hmotnost 102 g 110 g
hmotnost (slovy) středně těžký středně těžký
konstrukce véčko véčko
barva modrá černá, modrá, růžová

Mám možnost držet oba telefony zároveň v ruce a sleduji, že kloub Sony Ericssonu Z610i porušuje zhruba po dvou týdnech používání slib své pevnosti. Při rozevření je znát vůle a tu a tam vrzne. Motorola se nehne ani o píď, vybrané netradiční materiály se ukázaly být výtečnou volbou a co se kvality zpracování týče, patří Krzr mezi desítku nejlépe vyrobených telefonů napříč všemi konstrukčními typy a poráží i spoustu klasických „tatranek“.

Objektivně můžeme mluvit ještě o velikosti. Výšku a šířku neřešme, v ruce se drží dobře oba. Dnes se ovšem hraje na tloušťku, a tady Motorola jasně vyhrává. Nepodařilo se jí sice dostat se pod magických patnáct, jenže 16 je výrazně méně než dvacítka Sony Ericssonu. Při otevření obou véček vedle sebe je rozdíl ještě patrnější. Hmotnostně spadají obě véčka do kategorie středně těžkých.

Skóre
Motorola Krzr : Sony Ericsson Z610i
1:0

Upustíme od hodnocení designu, oba jsou to krasavci a objektivně nelze soudit, kterému to sluší víc. Motorola ale právem dostává bod za kvalitu použitých materiálů a jejich zpracování. V první řadě jsou výjimečné a jejich použití se jen tak nevidí (u stylovek se hraje na to říct: „můj telefon je z minerálního skla a hořčíku“), a pak jejich zpracování a torzní tuhost těla Krzru patří mezi absolutní špičku. Sony Ericsson Z610i je prostý plasťák.

Hardwarová výbava a výdrž

Oba výrobci sáhli po lithium-iontové baterii, Motorola má o dvě stovky mAh nižší kapacitu. Oficiální udávané hodnoty výdrže vidíte v tabulce, při testování a psaní recenze ke každému z obou véček jsme však dospěli k závěru, že doba jejich „bdělosti“ je prakticky shodná. Když mobil testujeme, pracujeme s ním opravdu intenzivně a dva tři dny si neodpočine. Dva dny jsou také doba, po kterou oba vydržely bez nabíječky. Při běžném používání můžete u obou počítat s dvojnásobnou výdrží.

Výdrž, hardware
  Motorola Krzr K1 Sony Ericsson Z610i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Ion
kapacita baterie 700 mAh 900 mAh
max. udávaná pohotovost 300 h 400 h
max. udávaná doba hovoru 360 min 420 min
SAR (na 10 g hmoty) - 1,32 W/kg
vestavěná anténa ano ano
konektor pro externí anténu ano ano
větší odolnost ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano
infraport ne ne
Bluetooth ano ano
sítě GSM 900, 1 800, 850, 1 900 MHz 900, 1 800, 1 900 MHz

Skóre
Motorola Krzr : Sony Ericsson Z610i
1:0

Tady beze změny, Motorola si užívá vedení. Výdrž se neliší, takže neudělujeme bod a v jiných aspektech hardwarové výbavy nepoznáte při používání Motoroly či Sony Ericssonu rozdíl.


V další kapitole se podíváme na ovládání telefonů, displeje a uživatelskou nabídku. Mobily následně srovnáme z hlediska telefonování

Témata článku: Ericsson, Motorola, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Motorola Krzr K1, Motorola Razr, Sony Ericsson Z610i, Snímaná scéna, Hardwarový modem, Uživatelský pohled, Holka, Son, Dodatečná úprava, Motorol, Motor, Neustálé sledování, Fyzické rozlišení, Eri


Určitě si přečtěte