Motorola Moto E: čistý cizokrajník [recenze]

Pod nadvládou čistého Androidu a bez české lokalizace přichází Motorola Moto E. Levný a překvapivě dobrý telefon, který nestojí mnoho.
Kapitoly článku

Motorola se u nás oficiálně neprodává. Dováží ji sem ale některé e-shopy, podle čehož také vypadá i krabička, i prostředí telefonu. Náš kousek zapůjčil internetový obchod CZC.cz a jedná se o zařízení určené pro prodej ve Velké Británii. Je to problém? V dnešní moderní době, kdy se spousta chytrých zařízení, televizemi počínaje a chytrými pračkami konče, ovládá na displeji anglickými příkazy, nemusí být chybějící česká lokalizace zase taková přakážka. Při zadávání textu už to pocítíte více, jelikož absentují české znaky, ale stejně je dnes testovaná Motorola Moto E tak dobrý kousek, že se vyplatí jej důkladnou recenzí prověřit.

Klepněte pro větší obrázek
Motorola Moto E na oficiáním snímku výrobce

Po prvních minutách testování:

  • Zařízení pro Velkou Británii? Chybí české prostředí.
  • Chybí také české znaky (s diakritikou), ale bez toho se dá žít.
  • Že si ale Chrome myslí, že chci přeložit každý český web do AJ, to už je otrava.
  • Moto E má snad nesmrtelnou baterku.
  • Notifikační dioda je super, i když bílé světlo není vždy viditelné.
  • Zadní kryt na těle plave a vrže jak skřipky na koncertě.
  • Chybějící LEDka se dá, ale bez autofocusu je to hrůza!
  • Prostředí lítá jak namydlený blesk.
  • Opravdu, opravdu není nad čistý Android.

Motorola Moto E
rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 12,3 mm, 142 g
displej: 4,3", kapacitní TFT LCD, 540 × 960, 256 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 980 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (2× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 5MPx, video (854 × 480)
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

V malé krabičce vrzající angličan

Jak jsem již nastínil výše, Motorola se u nás neprodává, a proto se není čemu divit, že v balení najdeme pouze anglické příručky a grafické manuály. Mimo ně už jenom datový kabel, sluchátka a dokonce ani adaptér do zásuvky zde nehledejte. A samozřejmě samotný telefon, Motorola Moto E. Nám byl na testování zapůjčen černý exemplář, sehnat jej ale můžete i v bílé barvě a výrobce prodává hromadu barevných výměnných zadních krytů. Telefon samotný se snaží vypadat spíše decentně, jediné, co ho vytrhuje z dnešního černého, plastového, všudypřítomného designu, jsou stříbrné pruhy nad a pod displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabička je strohá, jednoduchá, bez zbytečných popisků. Stejně bohatý je její obsah. Mimo telefon je zde pouze nutná literatura a datový kabel.

Samotnou konstrukcí mi Moto E připomíná dnes již stařičkou Lumii 710. Má přesně ten stejný, po stranách ostře řezaný zadní kryt, který na telefonu úplně stejně nesedí, pohybuje se a povrzává. Výše zmíněné stříbrné linky se snaží být originální, na mě působily spíše zmatečně. Očekával bych, že ta delší bude skrývat hovorový reproduktor, zatímco ta kratší hovorový mikrofon, jenomže je tomu přesně naopak. Za více než dva týdny používání jsem se nenaučil telefon správně uchopit. Naštěstí tlačítka na pravém boku telefonu rychle napoví správnou orientaci. Nyní už ale k samotnému provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrné dekorativní linky pod a nad displejem. Nahoře je ta kratší, osobně mi ale přijde logické rozložení opačné. Správnému úchopu telefonu ale pomohou tlačítka na boku přístroje.

Čelní strana ukrývá 4,3" displej. Pod ním, pod delším stříbrným pruhem, najdeme schovaný hovorový mikrofon. Nad displejem, pod kratším stříbrným pruhem, se ukrývá hovorový reproduktor. Vedle něj jsou ukryty senzor okolního jasu a senzor přiblížení, a také mnou velmi doceněná bílá notifikační dioda. Toť vše k čelní straně, ovládací tlačítka hledejte na displeji. Pokud se podíváme na boky přístroje, na levém nenajdeme nic, na pravém potom dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku přístroje. Obojí plastové, se stříbrnou barvou. Horní hrana ukrývá sluchátkový 3,5mm konektor a sekundární odrušovací mikrofon, na spodní hraně najdeme pouze microUSB k nabíjení nebo spojení s PC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou z postříbřeného plastu, tedy ve stejné barvě, jako linky na čelní straně. Mají poměrně tvrdý stisk, ale ergonomicky jsou umístěna na správném místě.

Co hledat na zadní straně? Nic moc, kromě loga Motorola a čočky fotoaparátu zde opravdu nic není. Žádný LED blesk, žádný hlasitý reproduktor. To první telefon nemá vůbec, to druhé se ukrývá v hovorovém reproduktoru, který když chce, umí být až moc hlasitý. Moto E se ale jde dostat i pod kůži. Zde najdeme slot na microSIM a microSD karty, nevyjímatelnou baterii o kapacitě 1980 mAh, kovové výstupy antén a odhalený vibrační motorek. A jak si Moto E stojí pocitově? V ruce je kompaktní, i když možná trochu těžší. Ostré hrany jsou ostré akorát pro jistý úchop, nikoliv bolestivě. Zadní matný kryt se bohužel špiní víc, než by bylo zdrávo. To lze říci i o displejové straně, ta jde ale na rozdíl od zadního krytu jednoduše očistit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt na telefonu sice drží pevně, ale vrže a posouvá se. Možná na tom některý z mnoha barevných výměnných kousků bude lépe. Zajímavý je ale odhalený vibrační motorek, nalevo od fotoaparátu.

Displej: živé barvy, extrémní jas

Moto E je osazena zobrazovačem s úhlopříčkou 4,3" a rozlišením 540 × 960 obrazových bodů, výsledná jemnost tedy činí 256 PPI. Jedná se o multidotykový panel, který je kryt odolným sklem Gorilla Glass třetí generace. Výrobce na produktové stránce zmiňuje i antišpinící úpravu, oproti jiným telefonům jsem ale rozdíl k lepšímu nezaznamenal, spíše naopak. Na displeji se nachází standardní trojice ovládacích tlačítek, ovšem v důležitých částech systému na průhledné liště, takže často ani nemáte pocit, že vám na displeji zabírají místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moto E naštěstí nepřišla o senzor okolního jasu, který pracuje tak, jak bychom od něj očekávali. Tedy spolehlivě.

Výrobce bohužel neuvádí typ zobrazovače, za sebe ale říkám, že je na svoji cenovou kategorii skvělý. Podává velmi živé a kontrastní barvy, při natočení nedochází v podstatě k žádné barevné degradaci a i na slunci je výborně čitelný. Může za to jednak skvěle pracující senzor okolního jas u, ale také maximální (pocitově až bolestivá) hodnota, na kterou se displej dokáže rozzářit. Podtrženo sečteno, jedná se o velmi líbivý displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V porovnání s dnešními telefony je Moto E opravdu kompaktní telefon. Jeho rozměry činí 125 × 65 × 12,3 mm a váha je 142 gramů. To už je sice trochu více, ale za velmi slušnou baterii to rádi přehlédnete.

Baterie je hlavní zbraň

Motorola, jakožto společnost, jejímž exmajitelem byl samotný Google, přináší Moto E na trh s operačním systémem Android ve verzi 4.4.2. Ihned po připojení ke Google účtu však proběhl update na nejnovější Android 4.4.4, což je zajisté chvályhodné. Ještě více ale to, že se v telefonu nachází čisty Android, ničím neupravený, ničím nezpomalený. Proto i Moto E, s dvoujádrovým Snapdragonem 200 (takt 1,2 GHz na jádro), grafickým akcelerátorem Adreno 302 a 1 GB operační paměti v útrobách, švihá jak namydlený blesk. Samozřejmě, berme to lehce s nadsázkou, ale v porovnání s konkurencí je Moto E opravdu rychlá. I přesto, že výkonově nijak neoplývá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky Moto E v benchmarkových testech.

Vnitřní paměť Moto E činí 4 GB, přičemž uživatelsky dostupných je přesně 2,16 GB, což je zhruba polovina. To není příliš lichotivý údaj, žít se s tím ale dá a paměťové karty do velikosti 32 GB mohou snadno zachránit situaci. Méně vnitřní paměti ale Moto E zajisté odpustíte, a to za její skvělou výdrž. S nevyjímatelnou baterií o kapacitě 1980 mAh, co se týče výdrže, hravě strčí do kapsy kdejakou vlajkovou loď. Nenáročná výpočetní mašinerie, displej bez zbytečně jemného rozlišení a čistý operační systém bez grafické nadstavby vás, při mírnějším používání, nenechají ve štychu i po čtyři dny. Pokud budete na telefon nároční, i tak počítejte minimálně se dvěma dny výdrže. Pomohu si přirovnáním: vůči Moto E vydrží moje Lumia 1520 při mém (tedy shodném) způsobu používání jenom o trochu víc, a to už je nějaký výsledek, nebo ne?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výdrž baterie, jedna z hlavních věcí, které vás na Moto E uchvátí.

Prostředí: bez úprav, zato čile vpřed

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na úpravě domovských obrazovek nehledejte nic zvláštního. Čistý Adnroid je čistý Android.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To stejné platí pro menu, obrazovku multitaskingu nebo standardní dvojici notifikačních roletek.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zamykací obrazovce najdeme rychlý přístup ke Google Now a k fotoaparátu.

Témata článku: Motorola, , , , , , Lenovo Moto E (3. generace), Motorola Moto E, Nokia Lumia 1520, Dnešní telefon, Kompaktní telefon, Standardní trojice, Bílé světlo, Motorol, Literatura, Motor, Výměnný kryt, Hlavní zbraň, Odrušovací mikrofon, Čas spánku, Grafická podoba, Pračka, Hlavní věc, Otrava, Klasická hudba,